Wikipedia, Rusya’da Yasaklı Hale Gelecek!

Reklamsız ve ücretsiz bir biçimde kullanıcılara çevrimiçi ansiklopedi hizmeti sunan Wikipedia, Vladimir Putin’in açıklaması üzerine yakında Rusya’da yasaklı durumda olacak.

Wikipedia, Rusya’da Yasaklı Hale Gelecek!
banner818

Ülkemizde de 2 yıldır erişim engeli devam etmekte olan Wikipedia, güvenilir olmayan ve pek çok yanlış bilgi barındırdığı iddiasıyla Rusya’da engellenecek. Ancak Rusya hükümeti, Wikipedia’ya alternatif olarak yeni bir servis hayata geçirecek.

Geçtiğimiz aylarda verdiği bir demeçte Vladimir Putin, Sovyetler Birliği’nin ana ansiklopedilerinden biri olarak kabul edilen Büyük Rus Ansiklopedisi’ni Wikipedia’nın yerine dijital formatlarda kullanmayı önermişti. Kalabalık ve değiştirilebilir bir çevrimiçi kaynak olan Wikipedia’yı güvenli olmamasıyla itham eden Putin, yalan yanlış bilgilerin yanı sıra doğru ve güvenilir bir ansiklopedi yaratmayı düşündüğünü dile getirdi.

Rusya’dan Alternatif Bir Wikipedia Oluşumu

Şu anda elektronik bir formatı da bulunan Büyük Rus Ansiklopedisi, hükümetin desteğiyle geliştirilecek ve alternatif bir Wikipedia servisi olarak kullanıma sunulacak. Hükümetin büyük bir çabayla geliştirmeye çalıştığı bu yeni portal yaklaşık olarak 2 milyar ruble, yani 31 milyon dolar maliyetinde olacak.

Ayrıca alınan bir başka habere göre Büyük Rus Ansiklopedisi’nin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Başbakan Dimitri Medvedev’in onayladığı karar neticesinde ulusal bir araştırma ve eğitim merkezi kurulacak.

Yeni Dijital Ansiklopedi Ne Kadar Güvenilir Olacak?

Uluslararası bir dijital bilgi kaynağı olan Wikipedia’nın yerine yeni dijital Rus ansiklopedisinin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor. Ancak bahsi geçen bu portal henüz aktif hale gelmeden bile oldukça büyük tepkiler almaya başladı.

“Bilimsel olarak onaylanmış kaynaklar ile devamlı halde güncellenen bilgiler” şeklinde lanse edilen yeni ansiklopedi kaynağı, devlet filtresinden geçmesi sebebi ile eleştirileri üzerine çekiyor. Bu yüzden pek çok insan, özgür bir platform olan Wikipedia’nın yerinin doldurulamayacağını düşünüyor.

Kaynak: HaberTS.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER