banner728

Aile Hekimleri İle Biraraya Geldi

Trabzon Özel Yıldızlıgüven Hastanesi, Aile Hekimleri ile yemekli toplantıda biraya geldi.

Aile Hekimleri İle Biraraya Geldi

 Zorlu Grand Otel'de gerçekleştirilen toplantıda Yıldızlıgüven Hastanesi Doktorları, Aile Hekimleri ile mesleki konularda karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi paylaşımında bulunurken, hastanede bulunan son sistem tıbbı cihazlar konusunda bilgilendirildi.

Trabzon Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Kemal Süleyman' ın hazır bulunduğu toplantıda, Gaziantep'de bir süre önce görevi başında menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Trabzon Yıldızlıgüven Hastanesi Tıbbı Direktör ve Genel Müdürü Opr. Dr. Yusuf Aşık, katılanlara hitaben yaptığı teşekkür konuşmasında hastane olarak bu tür etkinlikleri sürdüreceklerini belirtti.

Başhekim Aşık toplantının amacı, mesleki konularda karşılaşılan sorunlarla ilgili karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak olduğunu olduğunu sözlerine ekledi.

Trabzon Yıldızlıgüven Hastanesi Çocuk Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. İrfan Serda Arda, 1. basamakta sık görülen çocuk cerrahisi sorunlarını anlatırken, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Aydın Aydın'da ESWL (Taş Kırma) işlemi hakkında bilgi verdi.

ESWL'nin her türlü taşın tedavisinde kullanılabileceğini ifade eden Dr. Aydın, ameliyat gereksinimini de yüzde 90 oranında azalttığını kaydetti.

Dr. Aydın, "ESWL (Taş kırma), vücut dışından şok dalgaları ile taş kırmadır. Bir enerji kaynağından çıkan üzerinde odaklanarak kırmasıdır. ESWL her türlü taşın tedavisinde kullanılabilir. Bugün için taşların neredeyse tamamına yakınında ilk tedavi seçeneği ESLW'dir. ESLW ayaktan uygulanan bir yöntem olduğundan uygulaması kolaydır, herhangi bir hazırlık işlemine gerek duyulmaz. Anestezi gerektirmez. Tedavi masasına alınan hastaya, genellikle Ultrasonografi veya X-Ray odaklanması yapılarak, taşın yeri tespit edilir ve hasta uygun pozisyona getirilerek işlem gerçekleştirilir. Şok dalgalarını taşın üzerine koyarak, taşın yüzeyindeki düzensiz alanlarda taş yarılmasına neden olur ve taşın kırılmasını sağlar" dedi.

ESWL'nin avantajlarından söz eden Dr. Aydın, " ESWL, etkili, güvenilir hastanede yatmayı gerektirmeyen, iyileşme süresi kısa olan bir yöntemdir. İşlem sonrası hastalarımız günlük yaşamına rahatlıkla devam edebilmektedir" diye konuştu.

Daha sonra söz alan hastanenin Üroloji Uzmanı Op. Dr. Osman Özergin, Prostat kanseri ve tedavi süreçleri hakkında bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2012, 05:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER