Ortahisar'da fındık için imzalar atıldı

Ortahisar'da fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik protokol imzalandı.

TRABZON GUNDEMI 06.10.2021, 15:18
Ortahisar'da fındık için imzalar atıldı

Trabzon'da Ortahisar Belediyesi, Ortahisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası arasında fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik protokol imzalandı. Protokolü, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile Ortahisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Bayrak imzaladı. 

İmzalanan protokol çerçevesinde Ortahisar ilçe sınırları içerisinde belirlenen alanlarda ekonomik ömrünü tamamlamış fındık bahçelerinin yeniden düzenlenmesine yönelik olarak, bahçenin sökümü, toprağın yeniden tesisi için dikime hazırlanması, fidan temini ve sonrasında yapılacak işlerle ilgili proje yürütülerek üreticilere örnek teşkil edecek yeni fındık bahçeleri kurulacak.  

Protokol kapsamında Ortahisar Belediyesi bahçe sökümü ve bahçenin yeniden tesisi için makine temin etmekte çiftçilere destek olacak. 

“ÜRETTİĞİMİZ KADAR GÜÇLÜYÜZ” 

Yapılacak örnek proje sayesinde Ortahisar’da dekar başına fındık verimini 250 kilograma çıkarmayı hedeflediklerini belirten Başkan Genç, “Şehrimizin tarımsal, ekonomik girdilerini, tarımsal üretimimizi artırmak adına, çok önemli bir protokolü imzalıyoruz. 2013-2014 yıllarında Yomra İkisu bölgemizde dekar başına düşen verim oranını artırmak için Ticaret Odamızla hep birlikte başlatılan bir örnek bahçeyi biz aynı anlayışla şehrimizin tamamına yaymak üzere bir çalışma yaptık. Bunun için belediyemizde bir çalışma grubu oluşturduk. Borsamız ve Tarım Müdürlüğümüz bu duyarlılığımıza anında iştirak etti. Ve tabiri caizse bu protokolün altyapısı oluştu. Dünya fındığının yüzde 75’ini üreten ülkemizin üretimi artırarak uluslararası piyasada hâkim olması gayemizdir. Bir taraftan üretimi artırdığımız kadar güçlü olacağımız anlayışıyla birlikte ihracatımızı da artırarak milli ekonomimize katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. O nedenle biz artık Trabzon’da dekar başına 100 kg fındığı kabul etmeyerek, dekar başına 200-250’yi bulacak bir oranı yakalamak istiyoruz. Bu konuda şehrimizin dinamikleri olarak hep beraber aynı anlayışla birleştik. İlk olarak 50 dönümlük bir alanda 6 mahallemizde bir başlangıç yapacağız. Hem üreticilerimize, hem şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine hayırlar getirmesini diliyorum. Bu vesileyle borsamıza, bu gayrete iştirak eden tarım müdürümüze çok çok teşekkür ediyorum.”
Ortahisar'da fındık için imzalar atıldı

“ARAZİLERİMİZ EKONOMİYE DAHA FAYDALI OLACAK”

Tarım arazilerinin çok daha verimli değerlendirilmesi gerektiğini belirten Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ise, “Fındık bizim önemli gelirlerimizden bir tanesi. Dolayısıyla biz arazilerimizi çok daha iyi değerlendireceğiz. Dekar başına 100 kile değil, 300 kiloya kadar verimi artırarak, arazilerimizin ekonomimize daha faydalı olmasını sağlayacağız, inşallah. Bu başlangıçtır, farkındalık yaratmaktır. Bunun faydalarını önümüzdeki süreçte göreceğiz. İnşallah bölgemize ve ülkemize hayırlı olur.” ifadelerine yer verdi. 

Yaşlı ve ekonomik değeri düşük olan fındık bahçelerinin ekonomiye daha fazla değer katması için böyle bir projeyi hazırladıklarını kaydeden Ortahisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Bayrak, “Ortahisar Belediyesi, müdürlüğümüz ve borsa olarak böyle bir proje hazırladık.  Desteklerinden dolayı herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ortahisar ekonomisine katkı anlamında gelir getirici bir faaliyet olacağından dolayı da şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

Yorumlar (0)