Sürmene'de tarihi gün

Trabzon’da tarihi gün...

Sürmene'de tarihi gün

Deniz Kuvvetleri’nin Türkiye’de ki 9. Üssü Sürmene’de yapılıyor. İlçede Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tahsis edilen alana bugün sembolik olarak Fatih Fırkateyni yanaşarak demir attı. Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, 5 yıldır çalışmaların devam ettiğini nihayetinde sonuca ulaştıklarını açıkladı. 

TÜRK Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 9'uncu tam donanımlı deniz üssünü Trabzon'un Sürmene ilçesinde kurma kararının ardından bugün ilçede tarihi bir gün yaşandı. 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Fatih Fırkateyni, Sürmene Yeniçam Limanında, Deniz Kuvvetlerini tahsis edilen alana yanaştı. Fatih Fırkateyni’ni Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün’ün yanı sıra ilçe halkı da karşıladı. 
Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Üstün, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Fatih Fırkayeyni, limanımıza demirlemiş durumda. Yaklaşık 5 yıldır bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyordu. En nihayetinde sonuca ulaştık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizim için mutlu bir gün. Aslında Türkiye için önemli bir gün. Türkiye Genelinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 8 üssü var. 9.’su Sürmene’de kuruluyor. Bu sadece Türkiye ile ilgili konu değil. Dünya basını da buna ilgi gösteriyor. Rus ve Alman basınlarında, Sürmene Deniz Üssü ile ilgili haberler çıkmaya başladı. Bizim için mutlu bir gün. İnşallah bundan sonra ki süreçleri birlikte izleyeceğiz göreceğiz. Artık burası Deniz Kuvvetlerine tahsis ettiğimiz, Deniz Üssü’nün alanı. Hayırlı olsun diliyorum...” dedi. 

60 DÖNÜM ARAZİ ÜZERİNDE KURULACAK
Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 9'uncu deniz üssünü kurma kararı aldığı Trabzon'un Sürmene ilçesi sahilinde, belirlenen arazi için Sürmene Kaymakamlığı ve Milli Emlak Müdürlüğü'nün gerekli izinleri vermesinin ardından harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın vereceği son onayın ardından bölgede inşaat çalışmaları başlayacak. Çamburnu Limanı'nda 60 dönüm arazi üzerine kurulacak üs; fırkateyn, denizaltı ve hücumbot gibi donanma unsurlarına lojistik destek sağlayacak. Doğu Karadeniz'de devriye gezen gemilere liman olacak ve 400 asker ile 200 sivil memurun görev alması beklenen üs, bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER