'Trabzon'a göktaşı mı düştü?' sorusuna ilk yanıt

Dün gece, sosyal medyada birçok yurttaş gökyüzünde bir "ışık topu" gördüklerini iddia etti. Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü de olan Doç. Dr. Ozan Ünsalan duruma ilişkin açıklama yaptı.

'Trabzon'a göktaşı mı düştü?' sorusuna ilk yanıt

Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde dün akşam çok sayıda kentte 'göktaşı düştü' ihbarları yapıldı. Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü de olan Doç. Dr. Ozan Ünsalan, gözlemlenen görüntünün tipik bir göktaşı olduğunu olduğunu belirterek, NASA ile temas halinde olduklarını söyledi.

Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde çok sayıda kentte görülen dün akşam saatlerinde gökyüzünde meydana gelen şiddetli patlamayla gök gürültüsüne benzer bir ses duyuldu. 

Trabzon, Artvin, Erzurum, Sivas ve Bingöl başta olmak üzere pek çok kentte gözlemlenebilen olayla birlikte, "göktaşı düştü" ihbarları yapıldı.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, dün gözlemlenen görüntünün tipik bir göktaşı olduğunu olduğunu belirtti.

Ünsalan, "Erzurum'dan Artvin'e doğru gittiği görülüyor Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor" dedi. Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü de olan Doç. Dr. Ünsalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konuyu yakından takip ettiklerini ve görgü tanıklarıyla da görüşerek değerlendirme yaptıklarını belirtti.

Ünsalan şunları kaydetti:

"Tipik bir meteor olayı. Erzurum'a yakın bir yerden bahsediyoruz. Bir tepede büyük bir parlama görüyorlar. Erzurum'dan Artvin'e doğru gittiği görülüyor, Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor. İlk belirlemelerimize göre denize de düşmüş olabilir diye düşünüyoruz. Arkasından da 2-3 dakika içinde de patlama sesi geliyor o da tipiktir. Hatta görgü tanıklarına sordum 'ufak bir yer sarsıntısı oldu mu' diye çünkü bu yer sarsıntısı da normaldir beklenen bir şey ama meteorun şiddetine büyüklüğüne göre ve yapısına göre de değişiyor. Küçük bir depremi tetikleyebiliyor. Olay bu şekilde gelişiyor."

Ünsalan ayrıca NASA ile temas halinde olduklarını, ellerindeki video görüntülerini değerlendirdiklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER