Trabzon'da emlakçılar ve adaylar sınava girdi

Trabzon’da emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçı esnafı ve emlakçılık yapmak isteyenler, 5 Haziran 2018’de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında adaylar, Korona virüs tedbirleri kapsamında ateş ölçümleri yapılarak kamera eşliğinde sınava girdi.

Trabzon'da emlakçılar ve adaylar sınava girdi

Pelitli Gençlik Merkezinde İlk etapta 56 kişi sınava girerken sınavların 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapıldı. 4 gün süren Teorik ve performansa dayalı sınavlar Ankara’dan gelen komisyon üyelerince Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılırken, teorik ve mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylar corona virüs tedbirleri kapsamında ateş ölçümleri yapılarak kamera eşliğinde sınavları yapıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ayhan Taflan, "Yetki belgesini almamış esnaflarımız bir an önce yetki belgelerini almalarını ve ilerde bir mağduriyet yaşamamalarını arzu ediyoruz. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu, maliye kaydı, esnaf sicil kaydı, meslek odası kaydı, adli sicil kaydı, en az 100 saatlik Emlak Danışmanlık kurs bitirme belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) açmış olduğu Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) ve sorumlu emlak danışmanlarının mesleki yeterline sahip olması gerekmektedir. Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek, yenilenecek ve iptal edilecek. Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında yetki belgesi olmayan emlakçı esnafı kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER