Trabzon'da "siber suçlar" operasyonu!

Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü siber suçlarla mücadeleye devam ediyor.

Trabzon'da "siber suçlar" operasyonu!

Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;

Emniyet Müdürlüğümüz Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar neticesinde;

Bir internet sitesinin Türkiye üzerinden erişime engelli olduğu, VPN kullanılarak yurt dışı bağlantısı sağlandığında adı geçen web sitesi üzerinden illegal olarak, Kredi veya banka kartlarının bilgilerinin toplanması (phising), Kredi Kartı bilgilerinin satışı, (Kişisel bilgiler dahil), İllegal faaliyetler için Banka Hesabı kiralama, (Yasa dışı Bahis), Kimlik bilgilerinin alınması ve sahte kimlik yapılması, İnternet sitelerinin işleyişini engelleme ve bozmaya yönelik zararlı yazılımların dağıtılması ve öğretilmesi, (Hacking), Açık GSM Hattı satışı, Sanal para değişimi (BitCoin) gibi bir çok yasadışı konuların yanı sıra Terör Örgütlerinin faaliyetlerinde kullanabileceği değerlendirilen illegal bir çok konu başlığının bulunduğu, üyelik sistemine dayalı olarak şahısların bir araya gelerek irtibat kurduğu ve haberleştiği Forum içerikli bir site olduğu, site üzerinden yayınlanan konu başlıkları ile ilgili şahısların birbirleri ile ICQ isimli anlık mesaj paylaşım programını kullandıkları tespit edilmiştir. 

Yapılan çalışmalar neticesinde ilgili internet sitesinde MODERATÖR (Site Yöneticisi) pozisyonunda bulunduğu, yasa dışı faaliyetler için aracılık yaptığı tespit edilen Trabzon nüfusuna kayıtlı, 1997 doğumlu,  M.K. isimli şahıs, ilimizde bir adrese yapılan operasyonda yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yapılan aramada,1 Adet Cep Telefonu, 1 Adet HDD, ve 2 Flash Bellek ele geçirilmiştir. 

    Görevlilerimizce elde edilen materyaller üzerinde yapılan inceleme neticesinde;
-    5 milyon civarında;
-    Mail hesabı ve şifresi,
-    Online oynan oyunlara ait mail hesapları ve şifreleri,
-    Sosyal Medya hesapları (Twitter, Facebook, Instagram v.b.)
-    Nüfus cüzdan fotoğraf ve fotokopileri,
-    Mail hesaplarından alınmış hesap ekstreleri ve banka dekontlarının bulunduğu tespit edilmiştir. 
    
Şüpheli M.K. isimli şahıs, çıkarıldığı Adli Makamlarca “TCK 245 Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması, 158-1-f Nitelikli Dolandırıcılık, 142-2-e Bilişim Yoluyla Hırsızlık, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Yollarla Ele Geçirilmesi” suçlarından tutuklanmıştır" ifadelerine yer verildi.


YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert Kaplan
Mert Kaplan - 6 ay Önce

Elbet bir günn

SIRADAKİ HABER