Trabzon'da tarihi yapı çürüyor!

PTT Başmüdürlüğüne ait tarihi bina restore edileceği günü beklerken, el işi süslemeler nemden ve yapının atıl kalmasından dolayı içler acısı hale geldi.

Trabzon'da tarihi yapı çürüyor!

Trabzon’un en gözde tarihi binalarından birisi daha kaderine terk edilmiş durumda. 1904 yılında yapılan ve içerisinde kültürel değerler yaşatan yapı 1944’ten itibaren Trabzon PTT Başmüdürlük binası olarak hizmet vermeye başladı ve 1963 yılında Kültür Varlığı olarak tescil edildi. Bina halihazırda PTT Genel Müdürlüğüne ait şekilde kültür e turizme hizmet edeceği günü bekliyor. 

Binanın zemin katının tavanında yer alan el işi süslemeleri özgünlüğünü korumasına rağmen, nemden ve yapının atıl kalmasından dolayı boyaları dökülmüş durumda. Yapının zemin katındaki duvarda kilitli çelik kasa da bulunmakta. Tarihi binanın restore edilerek hak ettiği şekilde şehre kazandırılması bekleniyor. 


Tarihi yapının restore çalışmaları kapsamında müellif firma tartından Şubat 2021 tarihinde Koruma Kurulu gündemine sunulmak üzere proje tamamlanmış olmasına rağmen defalarca red cevabı aldığı öğrenildi. Red gören projenin hayata geçmesi durumunda kültür ve turizme hizmet etmesi adına binada sanat galerisi planlanıyor. (sonnokta)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER