Trabzon'da TOKİ inşaatı heyelana neden oldu!

Trabzon'un Tonya ilçesinde TOKİ inşaatı heyelan neden oldu, binalarda çatlaklar oluştu yol trafiğe kapandı.

Trabzon'da TOKİ inşaatı heyelana neden oldu!

Tonya Kaleönü Mahallesi’nde yapımına başlanan ikinci etap TOKİ konutlarının temel açma sırasında heyelan oluştu.

Kaleönü Mahallesi’nde yapılacak olan TOKİ konutlarının temel hafriyatı çalışmaları başladı. Temel açma sırasında arazinin bitişiğindeki özel kız öğrenci yurdu binasında çatlaklar oluştu.

9 blok, 176 daire olarak yapılacak konutların hafriyat çalışmaları sırasında meydana gelen kayma nedeniyle temel açma çalışması durduruldu. Olay yerinde yetkililer tarafından yapılan incelemenin ardından, hafriyat alınan sahada tahkimat çalışması başlatıldı.

Ayrıca alanda zemin etüdü için sondaj çalışması yapılıyor. 12m – 18 m derinliğinde yapılan zemin etüdünden sonra karar verileceği istinat duvarı ya da fore kazık uygulaması yapılacağı öğrenildi.

Çalışma sırasında özel kız öğrenci yurdu binasının önündeki eklentide çökme ve çatlamalar oluştu.

TOKİ binaları için hafriyat çalışması yaklaşık bir ay önce başlamıştı.

Yol trafiğe kapatıldı

Heyelanın Biçinlik-Çayıriçi-Kalınçam Mahallelerinin yanında Erikbeli Yaylası’na da ulaşımın sağlandığı ana yolda çatlakların oluşması nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel yaptığı açıklamada, “TOKİ konutlarının temel açma sırasında heyelan oluşmuştu, bu heyelan ana yolda da çatlamalara neden oldu. Ağır tonajlı araçlar bu güzergâhı kullanıyor. Yolda daha derin yarılmamaların oluşmaması nedeniyle yolu 24 saat ulaşıma kapattık.” dedi.

Anayolun ulaşıma kapanmasının ardında, Biçinlik-Çayıriçi-Kalınçam ve Erikbeli Yaylası’na gidecek araçlar için yön levhaları konulup ara yollara yönlendirilerek ulaşımın sağlandığı bildirildi.

Yarın yapılacak değerlendirmenin ardında yolun ulaşıma açılıp açılmayacağına karar verilecek.

(Tonyahaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER