Trabzon'dan teknoloji hamlesi

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu ve Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Trabzon'dan teknoloji hamlesi

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve tüketimin artması sebebiyle dışa bağımlılığı aza indirmek hatta dünyada teknoloji üretmekte öncü olabilmek amacıyla kurulan merkezde incelemeler yapıldı. Vali Yavuz ve Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu’nun kuruluşunu bizzat takip ettiği Kodlama Merkezi bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta bu alanlara eğilimi ve yeteneği olan öğrencilerin eğitilmesi noktasında büyük bir merkez olacağı vurgulanırken Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimine öğrencilerin nasıl dâhil edildiği hakkında bilgiler verdi. Aktaş, “Merkeze öğrenci seçiminde valilik bünyesinde KTÜ ve Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğümüz ortak çalışmasıyla ortaokul 5. ve 8. sınıf seviyesindeki yaklaşık 55 bin öğrenciye eğilim belirleme ölçeği uygulandı. Bu ölçek ve öğretmenlerin öğrenciler hakkındaki görüşleriyle 860 öğrenci oluşturulan jürilerde mülakata çağrıldı. Nihayetinde yeteneği ve bu alana ilgisi olan 168 öğrenci merkeze girmeye hak kazandı.” dedi. 

Trabzon Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi’nde eğitime alınan öğrencilere bilgisayar ve robotik alanında eğitimler verilerek gelecekte yapılacak olan projelere katkı sağlamaları ya da direkt olarak projeleri yapıp hayata geçirmelerini sağlamak olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER