Trabzon Muhteşem Kanuni Vakfı’ndan Mükemmel Hazırlık

Trabzon Muhteşem Kanuni Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan Baki, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nu makamına giderek ziyaret etti.

Trabzon Muhteşem Kanuni Vakfı’ndan Mükemmel Hazırlık

Trabzon Muhteşem Kanuni Vakfı Yönetimi Vali Ustaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı, 27 Nisan ila 2 Mayıs tarihleri arasında; her yıl geleneksel olarak Kanuni Haftasını kutluyor. Kanuni Haftası etkinliklerinin hazırlık aşamasında ziyaretlerini de sürdürüyor. 2020 yılı yani önümüzdeki sene Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta çıkışının 500. Yıl dönümü. Öte yandan aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de açılışının 100. Yıl dönümü.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ortahisar Belediye Başkanı, Trabzon Valisini Makamında Ziyaret Etti

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı’nı geçtiğimiz günlerde ziyaret eden başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nu kendi makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında Başkanlar ve Vali arasında kutlamalar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Vakıf Başkanı Prof. Dr. Adnan Baki 2020 yılında Muhteşem Kanuni Vakfının yapılan kutlamalarda  görsel faaliyetlere eskiye nazaran daha fazla ağırlık vermeyi düşündüklerini belirtirken; aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman’ın; Trabzon ili için önemini “Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman bu şehir için çok önemli. Şehrin tarihinin, turizm açısından da son derece önem arz ettiğini düşünüyorum. Bu yılki etkinliklerimizi sizlerin desteği ile vakfın öncülüğünde ortak çalışmalar yaparak hazırlamayı planlıyoruz” sözleri ile dile getirdi.

‘Kanuni Sultan Süleyman’ı dünyanın her yerinde layıkıyla, devlet adamlığıyla tanıtıyoruz’

1995 yılında yani 24 yıl öne kuruluşundan bu güne kadar oldukça etkin programlar ve düzenlemeler yaptığını ve hem Kanuni Sultan Süleyman’ın tanınmasına hem de şehrin tanıtımına önem verdiklerinin altını çizen Vakıf onursal Başkanı Ali Baki; kurmuş olduğu vakfın misyonunu ve bugüne kadar izledikleri yolu “ Bizler vakfımız kurulduğundan bu güne Kanuni Sultan Süleyman’ı sadece ilimizde ve ülkemizde değil, dünyanın her yerinde layıkıyla, devlet adamlığıyla tanıtıyoruz. Zaman zaman değerli tarih ve bilim adamlarını ilimize davet ediyor ve onların Kanuni hakkındaki çalışmalarını kamuoyuyla paylaşıyoruz. Zira geçtiğimiz yıl KTÜ’de düzenlediğimiz Kanuni Sempozyumu bir kitap olarak hazırlanıyor ve bu çalışmanın önemli bir belge olduğunu belirtmek isterim. Bu yılki etkinliklerde okuyucularla buluşacak. Vakfımız toplantılar, konferanslar, sergiler, defileler, yarışmalar ve tiyatro etkinlikleri ile Kanuni Sultan Süleyman’ı her yönüyle tanıtmaktadır” sözleri ile dile getirdi.

‘Trabzon bir tarih şehri. İmparatorluğun tarihe damgasını vurduğu şehir’

Öte yandan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da, Muhteşem Kanuni Süleyman Vakfı’na  ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getirerek; Trabzon’un önemini, padişahların izlerinin hala bulunduğunu; etkinliklerin önemini dile getirdi. Aynı zamanda yapılan etkinlikler vasıtasıyla gençlerin, çocukların ve halkın Osmanlı İmparatorluğu’na damgasını vuran, büyük katkıları olan padişahlarımızın bütün Trabzon halkı tarafından tanınması gerektiğini; “Trabzon bir tarih şehri. İmparatorluğun tarihe damgasını vurduğu, padişahlarının izlerinin bulunduğu, Kanuni’nin doğduğu, Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği şehir. Atatürk’ün üç kez ziyaret ederek vasiyetnamesini yazdığı şehir. Çok önem arz ediyor. Ben yapılan tüm çalışmalarda çocuklar ve gençlere yer verilmesini arzu ediyorum. Yarının büyükleri çocuklarımıza bu etkinliklerde mutlaka ön planda görevler verilmeli, devlet büyükleri görsel şölenlerle, etkinliklerle onlara tanıtılmalı ve anlatılmalı. Gençlerimiz Kanuni’nin devlet adamlığını, Trabzonluluğunu bilmeli ve etkinlikler içinde yer aldığı için anlatabilmeli. Tüm kurumlarımız Kanuninin tahta çıkışının 500. yıldönümünde üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Çalışmalarınızı yürekten destekliyorum” sözleri ile dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER