Trabzonlu çevreci ressamın evi kundaklandı mı? - Trabzon Valiliği açıklama yayınladı

Eserlerinde çevre sorunlarına değinen Gökçe Erhan’ın evi, deniz ekosistemi hakkındaki basın açıklaması öncesinde yandı. Olayla ilgili kundaklama şüphesi sürerken, Trabzon Valiliği açıklama yaptı.

TRABZON GUNDEMI 26.10.2021, 16:21
Trabzonlu çevreci ressamın evi kundaklandı mı? - Trabzon Valiliği açıklama yayınladı

Karadeniz Bölgesi’nde çevre sorunlarına çizdiği tablolarla dikkat çeken ressam Gökçe Erhan’ın Trabzon'da tek yaşadığı 2 katlı ve yöresel mimarili evi, cumartesi akşamı alevlere teslim oldu.

Sürmene ilçesine bağlı Gökçesu Mahallesi’ndeki evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı.

Yangın sonrası ev kullanılamaz hale gelirken, Erhan'ın tabloları da kül oldu.

Ressam Erhan, deniz ekosistemine zarar verdiği iddiasıyla kültür balıkçılığı tesislerine karşı basın açıklaması için çağrıda bulundu. Erhan’ın basın açıklamasına saatler kala evinin yanması üzerine jandarma ekipleri, çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangınla ilgili ‘kundaklama’ şüphesiyle inceleme başlattı. Erhan, yangın öncesi evinin arka tarafında ses duyduğunu belirtti.

Erhan, evi yanmasına rağmen söz konusu basın açıklamasına katıldı.

Çamburnu Doğa Kültür Sanat Derneği, Sürmene Yeniçam Balıkçı Kooperatifi üyeleri ve bölge halkının katıldığı açıklamada konuşan Erhan, “Bu projeler, geçimini balıkçılıkla sağlayan aileleri son derece olumsuz etkileyecektir. Kültür balığı tesisi için düşünülen bölge, görüntü kirliği yaratacak ve genel estetiği bozarak yerel turizmi etkileyecektir. Kafeslerde kullanılacak yemler, doğal ortamdaki deniz balıklarının besin zincirinin bozulmasına neden olacaktır. Denizlerde yakalanan küçük balıklar, çiftliklerde yem olarak kullanılacağı için küçük deniz balıkları soyları tükenmekte olacak ve hamsi kültürü tehdit altına girecek. Bu projeye kesinlikle karşıyız. Çamburnu’na kimse kafes saplayamaz.” diye konuştu.

Evinin yandığını hatırlatan Erhan, “Biz atalarımızdan kalan aile evimizi kaybetmiş olsak da bu geri getirilebilir bir şey. Ben bir ressam olarak oradaki her ayrıntıyı aynı şekilde resmedebilirim. Yanan evimi tekrar ayağa kaldırabilirim ama denizi kaybettiğimizde bu geri döndürülemez.” dedi.

Erhan, konuşması sırasında ise gözyaşlarını tutamadı.

Olayın ardından Trabzon Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada sabotaj iddialarıyla gündeme gelen Gökçe Erhan’a ait ev yangını olayı ile ilgili basın açıklamamızdır:

İlimiz Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Mahallesi Gökçesu mevkiinde 23 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 19:55’te alınan ev yangını ihbarı üzerine itfaiye ekipleri olay yerine yönlendirilmiş, Gökçe Erhan adlı şahsa ait iki katlı ev itfaiyenin tüm müdahalesine rağmen yanmış ve kullanılamaz hale gelmiştir.

Söz konusu yangınla ilgili araştırma yapmak üzere Jandarma tarafından görevlendirilen Asayiş ve Olay Yeri İnceleme Timlerinin ilk incelemesinde; yangının başladığı sırada ev sahibi Gökçe Erhan’ın evde bulunduğu tespit edilmiştir. 

Gökçe Erhan jandarmaya verdiği ilk ifadesinde yangının evin arkasındaki baca kısmından küçük çaplı başladığını, evdeki bilgisayarlarını tahliye ederken yangının büyüdüğünü, kendisinin şüphelendiği veya şikâyetçi olduğu kişi veya kişilerin bulunmadığını beyan etmiştir.

Jandarma Olay Yeri İnceleme Timinin topladığı deliller çerçevesinde soruşturma tüm yönleriyle devam etmektedir.

Yorumlar (0)