Ümitcan Uygun’un avukatı Trabzon'dan yapılan paylaşıma dava açtı

Aleyna Çakır ve Esra Hankulu'nun şüpheli ölümlerinde baş şüpheli olarak gösterilen tutuklu Ümitcan Uygun, sosyal medya hesaplarından kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle paylaşım yapanlardan şikayetçi oldu. Bununla da yetinmeyen avukatları yorum yazanlardan bile şikayetçi oldu.

TRABZON GUNDEMI 16.11.2021, 20:39
Ümitcan Uygun’un avukatı Trabzon'dan yapılan paylaşıma dava açtı

Kamuoyunda 'Aleyna Çakır' olarak bilinen Sema Esen'in (21) geçen yıl 3 Haziran'da Keçiören'deki evinde ölü bulunmasıyla ilgili hakkındaki soruşturma süren Ümitcan Uygun, bu kez de Esra Hankulu'nun 3 Ağustos'ta Mamak ilçesi Akdere Mahallesi'ndeki evinde ölü bulunmasıyla ilgili gözaltına alındı.

İşlemlerin ardından tutuklanan Uygun, adeta sosyal medyaya savaş açtı. 

Uygun'a, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya mecralarından hakaret edildiği gerekçesiyle avukatı suç duyurusunda bulundu. Bugüne kadar bini aşkın kişi hakkında Uygun'a hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu öğrenilirken bu isimler arasında ünlüler de yer alıyor.

ÜNLÜLERDEN SONRA HERKESİN PEŞİNE DÜŞTÜLER

Aleyna Çakır ve Esra Hankulu'nun ölümünden sorumlu tutulan Ümitcan Uygun'a tepki gösteren ünlü isimler için de suç duyurusunda bulundu. Bunların arasında Kemal Doğulu, Deniz Akkaya, Hadise, Didem Şarman, Fatih Ürek ve Turgay Demirel bulunuyor.
 
Hakaret suçlarına karşı davalar açan Uygun'un avukatı Alev Acar, yaptığı açıklamada "Müvekkilin haklarını korumak adına birçok kişiye hakaret ettikleri gerekçesi ile suç duyurusunda bulunduk. Ne yazık ki bu isimler arasında; ünlüler, sosyal medya fenomenleri, milletvekilleri, gazeteciler de yer almakta. Takipçisi yüksek sosyal medya kullanıcıları, ünlüler ve milletvekilleri tarafından yapılan paylaşımlar ile müvekkil hakkında yürütülen soruşturmalara ilişkin olarak sosyal medya üzerinden bir baskı oluşturulmaya çalışılmakta ve müvekkilin anayasal hakları ihlal edilmektedir. Yargılamanın yapılacağı yer mahkemelerdir. Sosyal medya platformları üzerinden herhangi bir soruşturmayı yönlendirecek şekilde paylaşım yapılarak, soruşturmalara dahil olunması hukuki güvenirliğin azalmasına, insanların adalete olan inancının zedelenmesine neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

Avukat ünlülerin paylaşımlarından sonra Uygun hakkında hakaret yorumları yapanları da hedefine koydu.

En son Haberlobi Genel Yayın Yönetmeni Levent Ustabaşı’nın Facebook’tan, “Adam hangi kadına baksa, dokunsa, görüntülense, aynı kareye girse; ya ölüyor ya da yiyor..” ifadelerini kullandığı paylaşımına gelen yorumları mahkemeye taşıdı.

HATIRLAMIYORUM DEDİM 

Recep Ö. adlı kullanıcı, “Bu i.. beraber olan kadının aklı yoktur..” ifadelerini kullanması nedeniyle yaşadığı Antalya’da jandarma tarafından ifadeye çağırıldı. Uygun’un avukatının kendisinden 8 bin lira talep ettiğini ifade eden Recep Ö’ye Haberlobi ulaştı.
 
“Ben ifademi verdim. Hatırlamıyorum dedim. Uzlaşmak için 5 bin lira talep ettiler. Bende kabul etmedim” dedi.

Yorumlar (1)
Gençağa 2 hafta önce
Bu olay nezdinde demiyorum ama herkes sosyal medyada adalet bekçisi kesiliyor. Birileri savcı,birileri hakim,birileri yargıçmış gibi davranıyorlar,kendilerince hukuk dağıtıyorlar. Bazı Resimler paylaşılıyor ama kimse resimlerin doğru olup olmadığını araştırmıyor, her söylenene inanarak birileri sürekli linç ediliyor. En son bir aleyi linç etmişlerdi ama meğerse çocuk resimleri diye paylaşılanlar aslında başka bir davaya aitmiş, şimdi aile haklı bulundu ve tahliye oldu. Özetle: kanıt olmadan birilerini sosyal medyada linç etmeyin,yargıçlık taslamayın