Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta Trabzon'da 689 dolmuşun 400’ünün dönüşümünün tamamlandığını belirterek, dönüşümün tamamlanması için belirlenen son tarih olan 1 Ocak 2022’ye kadar bütün dolmuş minibüslerin dönüşümünün tamamlanması için azami gayret gösterdiklerini açıkladı.

1 Ocak 2002 tarihine kadar dolmuş dönüşümünü tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Usta, “Yetiştirmeye çalışıyoruz. Ama ekonomik  tablo nedeniyle esnafın durumu kötü. Minibüs fiyatları aldı başını gitti. Piyasada ikinci el araba yok. Sıfır arabayı ise iki aydan önce alamıyoruz. Zira bu araçlar Trabzon’a özel üretiliyor. Sipariş üzerine arabayı iki ay bekliyoruz. Bu nedenle de bir zorluk yaşıyoruz. Ama bizim bütün gayretimiz 1 Ocak’a kadar bu dolmuş dönüşümlerini tamamlamak yönündedir” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu daha önce yaptığı açıklamada , “Ben Şoförler Cemiyeti Başkanı’mızla son görüşmemde "1 ocak 2022'ye kadar minibüslerimizin dönüşmesini istiyoruz" dedim. Her gün 3-5 tane sisteme giriyor. Dolmuşçulara şiddetle tavsiye ediyorum 3 ay içinde onlarda dönüşüme katılsın. Lütfen sıkıntıya sokmasınlar kendilerini. Bizim bu işlerde ne kadar ciddi olduğumuzu şehir biliyor. "Biz esnafız, toplanırız, gösteri yaparız, numayiş yaparız, vazgeçiririz" diye sakın düşünmesinler. Benim ömrüm numayişlerle geçti. Net söylüyoruz, son tarih 1 Ocak 2022. Kendilerini sıkıntıya sokmasınlar bizim alternatifimiz hazır” dedi.