Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla muhteşem bir organizasyona imza attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu, ‘Sevgi Engel Tanımaz’ isimli etkinlikte, özel gereksinimli bireyler ve aileleriyle yakından ilgilendiler.  

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Hayri Gür Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Sevgi Engel Tanımaz’ etkinliği büyük beğeni topladı. Halk oyunları, konserler ve gösterilerin yer aldığı etkinliğe Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu, AK Parti Trabzon eski Milletvekili, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Hossein Saberi, idari amirler ve çok sayıda davetli katıldı. 

Programda konuşma yapan Vali Ustaoğlu, Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen bugünün engellilerin, hayatı herkes gibi rahat yaşayabilmeleri, onlara yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması açısından önemli bir gün olduğunu vurgulayarak; “Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki engellilik, yalnızca engellilerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değildir. Sosyal ve toplumsal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Bizler, sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmeli ve onların da toplumun birer parçası olduğunu asla unutmamalıyız. Her bireyin birer engelli adayı olduğunu hatırlayarak, engelli vatandaşlarımıza karşı her zaman duyarlı olmalı, onlara sadece bir hafta değil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız. Onlarla empati kurabilmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalıyız. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli olmak asla bir kusur olarak görülmemeli ve engelli bireylerimiz de hiçbir zaman yaşama azmini yitirmemelidir. Bu bakımdan engelli vatandaşlarımızın hayatın tüm alanlarında varlık göstermelerine yardımcı olma hususunda devletimize de toplumumuza da önemli görevler düşmektedir. Tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına varana dek, her alanda önemli başarılara imza atan engellilerimizin verdikleri mücadele gerçekten takdire şayandır. Bende ailesinde engelli bir birey olan kişiyim. Kardeşim de sizler gibi özel gereksinime sahip bir birey. Onun yüzünü gülmesi, gözlerinin ışıldaması benim için hayatta paha biçilmez bir mutluluk. Az önce Büyükşehir Belediye Başkanımızın dediği gibi aslında engelleri bizler oluşturuyoruz. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını zorlaştırmamak bizlerin elindi. Kaldırımlara arabalarımızı çekersek, yerel yönetimler olarak onların ulaşımlarını sağlayacak sistem ve alt yapıyı oluşturmazsak, kamu kurum ve kuruluşlarımızda bu vatandaşlarımızın ulaşımlarını rahat bir şekilde dizayn etmezsek işte o zaman onların hayatlarındaki engelleri bizler oluşturmuş oluyoruz.” dedi.

Devletimiz son yıllarda engelli bireylerimiz için çok büyük ve önemli çalışmalar yaptığına vurgu yapan Vali Ustaoğlu, “Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde hayatın engellerini, azimleri ile aşan tüm engelli bireylerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tüm dünya ve ülkemiz adına birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyor, hepinize muhabbetlerimle saygılarımı sunuyorum.” dedi. 

MUTLULUK DUYUYORUM 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmasına herkesi selamlayarak başladı. Bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bu özel ve güzel günde sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün her zamankinden farklı bir organizasyon düzenlemenin mutluluğunu yaşıyorum. Çok uzun konuşmalar yapmak istemiyoruz. Sizleri daha fazla eğlendirecek, daha fazla neşelendirecek faaliyetlere ağırlık veren bir program dizayn ettik. İnşallah bugün burada çocuklarımız çok mutlu olacaklar, çok keyiflenecekler” ifadelerini kullandı. 

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR 

Engelliler için çok önemli adımlar attıklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Yeni Engelli Kanunu ile beraber ülke olarak hakikaten çok önemli mesafeler katedildi. Engellilerin eğitimleri, yaşam koşullarının rahatlatılması, istihdamı ve diğer birçok alanda ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına dönük hem merkezi idare hem yerel yönetimler tarafından çok önemli çalışmalar yapıldı. Ancak halen almamız gereken epey bir yolumuz var. Bilhassa insanların farkındalığının artırılması, bir zihniyet dönüşümüne daha çok ihtiyacımız olduğunu değerlendiriyoruz. Trabzon’da eğer bir engelli kardeşimiz engelli aracıyla beraber sokağa çıktığında önüne hala büyük engeller çıkabiliyorsa, eğer kendi başına işini göremiyorsa, kendi başına alışverişini yapıp eve dönemiyorsa, bunda en başta sorumluluk bizdedir, devlettedir, belediyededir. Bu büyük sorumluluğun yükünü biz üzerimize alıyoruz. Ama buradan tüm toplumsal kesimlere çağrı yapmak istiyorum. Çünkü bu konu da diğer bazı önemli konular gibi tek başına devletin ya da belediyelerin üstesinden gelebileceği bir konu değildir. Bütün toplumsal kesimlerin, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının bu alanda güç birliği yaparak engelli kardeşlerimizin, evlatlarımızın önündeki engelleri bir bir ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi. 

LÜTFEN ARAÇLARINIZI KALDIRIMLARA PARK ETMEYİN 

Büyükşehir Belediyesi olarak yollar, kaldırımlar yaptıklarını da ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Şu anda birçok yerde altyapı çalışmaları bitti ve engelli kardeşlerimize uygun kaldırımlar yapıyoruz. Ben buna bizzat çok büyük hassasiyet gösteriyorum. Ama bazen akşam veya gündüz gezerken bir bakıyorum bir tane araç bizim kaldırımın üzerine park etmiş. Veya bir araç gelmiş yaya geçidinin üzerine park etmiş. Bu bizim gibi engelsiz insanlar için çok önemli bir problem olmayabilir. Ama engelli bir insan için aşılamayacak zorlukları taşıyan dağa dönüşüyor. O nedenle ben buradan bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum ve istirham ediyorum. Lütfen artık kaldırımlara araçlarınızı park etmekten vazgeçiniz. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak buralarda park edilmemesi için Emniyet Müdürlüğümüzle ve diğer kurumlarımızla beraber gerekli her türlü denetimleri bundan sonra daha sık yapacağımızı da buradan ilan ediyoruz” diye konuştu. 

YALINCAK PLAJINA RAHATÇA GİDEBİLECEKLER

Büyükşehir Belediyesi olarak bir engelli atölyesi oluşturduklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Yılda ortalama 400 engelli aracımızı tamir ediyoruz. Bunun yanı sıra Engelli Şube Müdürlüğü kurduk. Engelli taksimiz var artık. Engelli kardeşlerimize otoparklarımız ücretsiz olarak hizmet veriyor. Yalıncak’ta bir plaj yaptık ve arkadaşlara talimat verdim. Engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye ile oraya gidebileceği bir düzenek kurulacak ve hep birlikte denize gireceğiz” ifadelerini kullandı. 

RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU 

Konuşmaların ardından engelleri aşan etkinlikte eğlenceli anlar yaşandı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu, engelli bireyler ve aileleriyle tek tek ilgilendiler. Şiirlerin okunduğu, halk oyunları gösterilerinin sunulduğu etkinlik, davetlilerden tam not aldı. Başkan Zorluoğlu ve eşinin çalınan müzikler eşliğinde engellilerle dans ettiği görüntüler ise büyük beğeni topladı.