Trabzon'da Ortahisar Belediyesi ile Diyarbakır Yenişehir Belediyesinin birlikte organize ettiği ‘Zerzevan Kalesi Sergisi’ Ortahisar Belediyesi hizmet binasında açıldı. 

FOTONO21 Derneği’nin destekleriyle 61 fotoğrafın görücüye çıktığı sergi ziyaretçiler tarafından beğeniyle gezildi. Serginin açılış kurdelesini AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Cebe, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale birlikte kesti. 

“DİYARBAKIR’DA DA SERGİ DÜZENLENECEK”

Serginin açılış konuşmasını yapan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, halklar arasında kültürel ve sanatsal değerlerin paylaşılmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Başkan Genç, “Ortahisar Belediyemizin Yenişehir Belediyemizle müştereken düzenlemiş olduğumuz bu sergiye öncelikle hoş geldiniz diyorum. Hakikaten ülkemizin değerleri, bütün zenginliklerimizi, bütün tarihi değerlerimizi bir arada yaşayabilmek ve yaşatabilmek adına bu sergiyi düzenledik. Anlamlı bir sergimiz. Hakikaten Diyarbakır’ımızın Zerzevan Kalesi 2020 yılında Dünya Geçici Tarihi Miras listesine alınan bir kalemiz… Çok önemli medeniyetlerin ve inançların merkezi olan bir değerimiz. Ve bu önemli değerimizi görselliğe aktaran FOTONO21 derneğimiz ve diğer sanatçılarımız güzel bir etkinlikle hem de Diyarbakır-Trabzon birlikteliğini de ortaya koyarak çok çok değerli bir çalışmaya imza attılar. Biz güneyimizle, kuzeyimizle, doğumuzla ve batımızla bu topraklarda ilelebet medeniyetimizi devam ettiren bir anlayışı ortaya koymaya devam edeceğiz. Ortahisar Belediyesi olarak bu açıdan Mardin Kızıltepe’de Hamsi Festivali yaptığımız gibi Trabzon’da da Bulgur Festivali icra ettik. Siirt’imizde de Batman’ımızda da olduk. Şimdi de Diyarbakır’ımızla beraberiz. Biz inşallah bunun mukabilini 25-26 Ekim tarihlerinde Diyarbakır’da düzenlemeyi düşünüyoruz. Ve bu şekilde kültürel birlikteliklerle birlikte hem kültürümüzü, hem sanatımızı bir arada görmek, yaşatmak ve geleceğe devretmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ama bir yandan bugüne kadar eksik kalan kısımları da birlik ve beraberliğimiz adına tamamlamak istiyoruz.” diye konuştu. 

“BÜTÜN GAYRETİMİZİ ORTAYA KOYALIM”

Devletin yoğun gayretleriyle Güneydoğu’da güvenliğin temin edildiğine dikkati çeken Genç, “Kıymetli Cumhurbaşkanımızın riyasetinde ve şehrimizin evladı kıymetli İçişleri Bakanımızın gayretiyle birlikte Güneydoğu’da güvenlik artık temin edilmiştir. PKK terör örgütünden bölgemiz artık arındırılmıştır. Bundan sonra eksik kalan kısım olan kültürümüzü, yemeklerimizi, folklorumuzu, birlik ve beraberliğimize katkı sağlamak adına birlikte ve bir arada yaşayabilmeliyiz. Bunun için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün gayretimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Bu sergiyi 61 eser olarak şehrimizin rakamını sembolize ederek yaptılar. Diyarbakır’ımıza tekrar en derin, en güzel selamlarımızı, saygılarımızı gönderiyoruz. Ve Diyarbakır Yenişehir’de buluşmak üzere diyorum. Emeği geçen herkese de buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi. 

“TERÖR SONA ERDİ”

Bu tür etkinliklerle kardeşlik köprüsünün daha güçleneceğini kaydeden Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Cebe, şöyle konuştu: “Bu kadar kalabalığı burada görmekten gerçekten heyecanlandım. Ama bir o kadar da keyif aldım. Benim oğlum KTÜ Orman Mühendisliğini kazandığında bana ‘Emin misiniz, bu Diyarbakırlıdır orada nasıl okuyacak dediler. Olur mu, dedim burası Trabzon, başka yer değil. Benim de geçmişte Diyarbakır’da okurken Trabzonlu arkadaşlarım vardı. Benim çocuğum da gidecek orada Trabzonlu arkadaşlar edinecek orada birlikte okuyacak dedim.’ O günlerde Trabzon ile başlayan gönül köprüm bugünlere geldi. Daha önce yine fotoğraf sergisi için Trabzon’a gelmiştim. Bu sergide 61 eserle Diyarbakır’ı ve özelikle de Zerzevan’ı anlatmak istedik. Turizm önemli olduğu için Zerzevan’ı öne çıkarmak istedik. Kral yolu Zerzevan Kalesi’nin hemen dibinden geçiyor. Roma’nın şu anda tespit edilen son kalesi Zerzevan olmasının yanında birçok inancı burada bir araya getiriyor. Biz de o nedenle bunu öne çıkardık. Belediye başkanımızın selamını sizlere iletiyorum. Bütün Trabzon halkına selamı var. Sizleri de Diyarbakır’a davet ediyoruz. Gidiş gelişlerle bu köprü kuvvetlenir. Sayın İçişleri Bakanımızın teröristlerle ilgili verdiği rakamlar gerçektir arkadaşlar, biz o rahatlığı orada görüyoruz. Sizin de gelip yerinde görmenizi tavsiye ediyorum.”  

“ARAMIZI AÇMAYA ÇALIŞANLARA CEVAP VERDİK”

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu serginin Türklerle-Kürtlerin arasını açmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap olduğunu ifade ederek, “Kültürel kardeşlik projesi kapsamında bu tarz faaliyetlere öncülük ettiği için öncelikle belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisi daha önce de kültürel kardeşlik projesi kapsamında Mardin’de hamsi şöleni düzenledi. Güneydoğulu vatandaşlarımızla bizim aramızı açmaya çalışanlara verilecek en güzel cevaptır bu sergi.” şeklinde konuştu. 

“SERGİ ÇOK GÜZEL BİR ‘BİZ’ PROJESİ”

Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale ise konuşmasında bu tür etkinliklerin insanların kaynaşmasına yardımcı olduğunu dile getirdi.

Demirkale, “Bugün burada Ortahisar Belediyesi’nin ev sahipliğinde güzel bir etkinlikte buluştuk. Bu çok güzel bir kültürel proje. Sanata ve sanatçıya destek veren güzel bir proje. İnsanlarımızı birbirleriyle kaynaştıran çok güzel bir sosyal proje. Bu çok güzel bir ‘biz’ projesi aslında. Doğusuyla, batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle biz bir bütünüz, biriz ve beraberiz. Bunun da çok güzel bir ispatı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum. Bir ve beraber olduğumuz böyle güçlü projelerde buluşmayı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.