Ahmet Ağaoğlu'ndan Açıklama:"10 Milyona İndirdik"

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Beşiktaş maçı öncesi UEFA ceza kuruluna sevk edilmeleri hakkında A Spor'a açıklamalarda bulundu.

Ahmet Ağaoğlu'ndan Açıklama:"10 Milyona İndirdik"

UEFA FFP dediğimiz komitenin mali kritlerleri kontrol eden Trabzonspor ile 2016-17-18 yılı için imzalamış olduğu bir anlaşma vardı. Bu anlaşma uyarınca Trabzonspor ilk sene 15 milyon Euro gelir gider farkı aleyhimize 2. sene 10 milyon, 3. sene ise 5 milyona inmesi gelir giderin arasındaki farkın ama maalesef biz 2018 yılında çok büyük fark oldu. 5 milyon olması gerekirken 55 milyon Euro gibi br fark aleyhimize oluştu. Toplamda da 70 milyon Euro civarındaydı.

Dolayısıyla biz orada bir savunma yaptık. Son 1 sene içerisinde 15 milyon Euro'luk oyuncu sattık ve 2 milyon Euro'luk oyuncu aldık. Ürün satışlarımız 2 katına çıktı, seyirci hasılatı ciddi artış gösterdi, kadromuzda 19 yerli oyuncunun 17 tanesi kendi akademimizden ve çok ciddi finansal tasarrufa yöneldiğimizi ve gereksiz harcamalardan kaçırdığımızı kendilerine ifade ettik.

Bu yapmış olduğumuz savunma bir şekilde rapora pozitif olarak yansımış. Disiplin Kurulu'na sevk edilmemize rağmen 3 maddeyle sevk edildik.

Bir tanesinde mevcut uyguladığınız nakit akış dengesini ve finansal programı sürdürmeniz koşuluyla. İkincisi ise Mayıs ayında 2019 itibariyle 5 milyon Euro bütçe açığı vermeniz koşuluyla ki buna da uyuyoruz. Üçüncü madde ise hem TFF'nin kendierine bir sunum yaparak ifade ettikleri bu yeniden yapılanma.

Borçların yeniden yapılanmasının Haziran ayı içerisinde tamamlanması koşukuyla bizim UEFA kupalarımıza tavsiye eder nitelikte bir rapor sunuldu disiplin kuruluna.

Diyor ki; katıldığınız taktirde gelirinizin yüzde 50'sini alırım diyor UEFA. Ben bu cezayı neden alıyorum?

Param olmadığı için, bütçem açık olduğu için. Katılmamın en önemli özelliklerinden bir artı gelir etmem benim.

Sen diyorsun ki bu paranın da yarısını bana ver. Sanki UEFA'nın çok paraya ihtiyacı varmış gibi. Bu bildiğimiz cezalandırma yöntemi ama aslında çok sorgulanması gerekiyor. Bu 3 maddeye biz uyuyoruz ama bankalar birliğine ve TFF'ye iş düşüyor.

Lisans talimatını haziran ayı sonuna kadar yürürlüğe koymaları şartıyla. 5 milyon negatif bütçe bizim orada sıkıntımız yok. Uygulamış olduğumuz ekonomik problemde de sıkıntı yok. Ama yeniden yapılandırmanın ve lisans talimatının bir anca yürürlüğe girmesi gerekiyor. Bu olmazsa sıkıntı yaşarız.

Futbol Federasyonu'nda UEFA'ya verdiği bir taahhüt var. Orada ayağımı takılırsa UEFA'nın da TFF'ye ve kulüplere bakış açısı da değişecek. Verilmiş bir söz var çünkü.

Biz de takipçisiyiz. 5 sene üzerine UEFA kupalarına katılma hakkını elde etmişim ama benden önceki dönemin imzalamış olduğu anlaşmaya uymamasından kaynaklanan daha doğrusu finansal olarak yapılan yanlışlardan bu bedelin bu şekilde ödenmemesi gerekiyor.

O anlaşma 206-17-18 için taahhüt edilen bütçenin oldukça fazla ötesinde bir açık verilmesine rağmen son bir sene içerisinde izlemiş olduğumuz ekonomik ve finansal planlama, oyundu kadrosunda daralmaya rağmen bir tık üzerinde dahi olsa başarılı sonuçlar ve bunların hepsi UEFA tarafından pozitif olarak sonuçlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER