Ahmet Ağaoğlu'nun Maç Sonu Penaltı Yorumu

Başakşehir'i konuk eden Trabzonspor, 32. dakikada penaltı bekledi.

TRABZONSPOR 15.03.2020, 18:11 16.03.2020, 00:24
Ahmet Ağaoğlu'nun Maç Sonu Penaltı Yorumu

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, 1-1 sona eren Medipol Başakşehir maçı sonrası penaltılarının verilmediğini savundu. Ağaoğlu, bazı kulüp başkanlarının lig ertelensin söylemleri için de, "O zaman lig tescil edilsin. Buna kargalar bile güler" dedi. 

Ahmet Ağaoğlu, Medipol Başakşehir maçındaki Skrtel'in Nwakaeme'ye yaptığı hareketin penaltı olduğunu savunurken, "

Bariz bir penaltı var. Antep'te sayılmayan gol, burada verilmeyen, VAR'a bile gidilmeyen penaltı pozisyonu. Bunlar verilmiyorsa hala konuşuyorsak demek ki bazı şeyler hala sıkıntılı. Burada en önemli faktör maçı seyircisiz oynamamız. Seyircisiz oyundan ciddi şekilde en fazla etkilenen biziz. Bizim sahamızdaki tek ciddi maçımızdı. Seyirci desteğiyle hafta içinde 41 bin taraftar istemiştik. Heyecanla bu maçı bekliyorlardı. Seyirci desteğinden yoksun çıktık. Başakşehir açısından fazla bir sıkıntı yok. Seyirciye oynadıkları maç sayısı oldukça az. Onlar bu tür atmosferlere alışıklar. Biz biraz sıkıntı yaşadık. Son 2 gündür oyuncularımızla beraber, seyircisiz atmosferin olumsuzluğundan onları uzaklaştırmaya çalışsak da belirli ölçüde başarılı olduk." dedi.

"LİGİN SONUCUNU ETKİLEYEN KARARLAR"
Başakşehir'in etkisiz olduğunu kaydeden Ağaoğlu, "İlk yarı fırsatları değerlendiremeyince, 2. yarıda bir veya bir buçuk pozisyonu vardı. Oradan golü buldular. Bize yarayan bir skor değil. Mutlak galibiyet bekliyorduk. Futbolun içinde bunlar var. Verilmeyen goller, penaltılar. Maçın sonucuna değil, ligin sonucuna ciddi etkileyen kararlar bunlar. Penaltı pozisyonu hemen 2-3 dakika sonra benim telefonuma düştü. Açık ve net penaltı. Ne hikmetse VAR'a bile gidilmedi. Ligin sonucuna tesir eden hatalar. Hala bunları konuşuyoruz.

Bu ligi nasıl etkileyecek, söylemek kolay değil. Geride 8 maç var. Ligin son maçı bitip son düdük çalıncaya kadar kimsenin pozisyon garantisi yok. Yarışın içindeyiz, devam da edeceğiz" ifadelerini kullandı.  

Bundan sonrası için neler söyleyeceksiniz? sorusuna ise Ağaoğlu, "Maçların nasıl oynanacağı önemli. Oyuncuların konsantrasyonu. Yabancı oyuncuların bazılarının sıkıntıları. Bunlar önümüzdeki süreç içerisinde belirleyici olacak.

Hepsinin yok, bazılarının var. Onunla alakalı bir şey söylemek doğru değil. Netice itibariyle hepimiz insanız. Son yaşadığımız sürece bakış açımız, korkularımız farklı. Avrupa'nın korkusu çok daha farklı. Corona virüs'ünden ölen insan sayısı 2 bin bilemedin 3 bin. Net rakamlar yok. Avrupa ciddi bir panik içerisinde. Herhalde biraz empati yapıyorlardır. Yıllarca Afrika'da açlıktan, susuzluktan ölen insanlar var: Dünya ilk defa bu şekilde ölümün soğuk yüzüyle karşı karşıya geldi. Yaşanan paniği görüyorsunuz. Yıllarca ve hala Afrika'da bırakın açlığı susuzluktan ölen 10 binlerce insan var. Bu bütün dünyanın empati yapması için de bir sebep olur, dişe düşünüyorum" yanıtını verdi.  

LİGLERİN ERTELENMESİ KONUSU
Bazı kulüp başkanlarının ligin ertelenmesi isteği  olduğu yönündeki hatırlatma üzerine ise Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı; 

"Burada biraz samimi ve dürüst olmak lazım. Ertelenmeyi isteyenler kimler? Onlara bakmak lazım. Olay o. Bugüne kadar insan sağlığı kadar bu kadar hassas değildik de, şuradaki 48 saat içinde mi hassas olduk. Bu tür kararları devlet verir. Verilen karar da bir devlet kararı. Bakanlar Kurulu'nda ve onlarca bürokrat tarafından alınan bir karar. Devlet bir karar aldığında bireyler olarak bu karara saygı duymak, yardımcı olmak düşer. O kararı farklı yerlere çekmek, -Almanya'da şöyle, Fransa'da böyle oluyor...- demek. Anadolu'da bir laf vardır, 'Herkesin yorulduğu yerde bir han yapılmaz'. Belirli mlesafelerde vardır. Burada o kararın üzerinden yürüyüp fikir yürütmek farklı taraflara çekmek veya farklı şekilde görüş belirtmek hoş bir şey değil. Herkesin doğrusu farklı olabilir.

Ben de burada maçı seyirciyle oynatmak isterdim. Toplumun doğrusu tektir. Bunu yaparsanız kendiniz için de doğru yaparsınız. Bunun üstünden maçlar ertelensin, seyircisiz oynansın sözlerini günü veya sezonu kurtarma düşüncesinden yola çıkmış olabilirler. Devam eden kontratlar var. FIFA en fazla bunun üstünde çalışıyor. Erteleme yaptığınızda sadece maç oynanmaz. 'Ertelenme yaptık herkes evine kapansın' demekle sorun çözülüyor mu? Sezon arasına 2-3 hafta ara veriliyor, sonraki hazırlık dönemi aşağı yukarı bir ay sürüyor. Aralık ayında yine oyuncular beş gün en fazla 7 gün dinleniyorlar sonra 15 gün hazırlık süreci. Oyuncuları lige hazırlamak kolay değil. Bunların araştırılması lazım.

"LİG TESCİL EDİLSİN; TRABZON ŞAMPİYON İLAN EDİLSİN(!)"
Biz bugün itibariyle lideriz, tamam. Lig tescil edilsin. Trabzonspor şampiyon ilan edilsin. Bu mu yani? Bize düşen sorumluluk her karara yardımcı olmak. TFF'de bu oturulup konuşulacaksa enine boyuna konuşulup tartışılması lazım. Bir iki kulübün 'ligler tatil edilsin' söylemi var. Niye tatil edilsin? 2-3 gün önce böyle bir söylem yokken niye? Tatil edilmesi için doğan sebepler neler? Kimseyi de eleştirmek istemiyorum. Bana sorarsanız lig bugün itibariyle tescil edilsin. Ama buna kargalar bile güler. Liglere bu kadar fazla ara verilirse bir ay sonra boşanma davalarına bakacak hakim de bulamayız. Ülke insanının ciddi şekilde hem stresini attığı diyelim, eğlendiği, meşgul olduğu bir olgu futbol. Bunu da göz ardı etmemek lazım."

Yorumlar (1)
PEKŞEN 2 yıl önce
BARİZ BİR ŞEKİLDE HAKEM KOMİTESİ,VAR VE HAKEMLER BAŞAKŞEHİR LEHİNE KARARLAR VERİYORLAR.KULÜBÜMÜZ BÜTÜN SAHA İÇİ KARARLARI İLE ALENİ ŞİKE YAPILDIĞINA DAİR SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMALIDIR. BÖYLE BİR HAKEMLİK VE ADALET YOK. CANIMIZI YAKIYORLARSA BİZDE ADALETTE HAKKIMIZI ARAYALIM