Aksal Yavuz Abdülkadir'in En Büyük Sorununu Kaleme Aldı

Trabzonspor yazarı Aksal Yavuz, derbide Abdülkadir Ömür'ün yaşadığı olayların perde arkasını kaleme aldı.

Aksal Yavuz Abdülkadir'in En Büyük Sorununu Kaleme Aldı

Milliyet Gazetesi, Skorer'de yer alan yazıda Aksal Yavuz şu ifadelere yer verdi:

''Birkaç hafta önce Abdülkadir Ömür’ün köyde yaptırdığı bahçeli evi (Villa) sosyal medyada gündeme getirilir.
Emin olun algıyı başlatanların en büyük hayali çok iyi bir ev, çok iyi bir arabadır da…
Niye böyle bir ev yaptırmışmış, ne gerek varmış?
Oysa Ömür ailesi 3-4 senedir yeni yapılmış algısı oluşturulan evde yaşıyor…
Hem bayram değil, seyran değil, sahi bu konu ne diye gündem edilir?
**
İki ağır sakatlık yaşayan, mutlak zamana, sevgiye, desteğe ihtiyacı olan çocuk, bir maçta yanlış pas vermiş olsa veya rakibine çalım atmak yerine yana ya da geriye oynasa, neler neler…
Öyle ki Burak Yılmaz ile olan arkadaşlığı da masaya yatırılır!
Lille’de şampiyonluk yaşayan, Fransa’ya damga vuran Burak Yılmaz kadar taş düşsün kafanıza emi…!
**
Dünyada futbolcu olma oranı binde bir bile değilken, on yılda bir yere gelmiş, iki sene evvel ‘gözbebeğimizsin, geleceğimizsin, her şeyimizsin’ dediğimiz yirmi yaşındaki çocuğu, sahip çıkma, kucaklama yerine gelin hep birlikte acımasızca eleştirelim, yerden yere vuralım, yetmedi çiğ çiğ yiyelim!

**
Tırnağımız etimize battığında hissettiğimiz acıyı düşünerekten, Trabzonspor’un kadro darlığı yaşadığı dönemde “Takımımın bana ihtiyacı var, arkadaşlarımı yalnız bırakamam, ayağım kopsa da oynayacağım’ cümlesini eden, gelinen noktada ağır sakatlıktan geri dönen çocuğun yerine (Empati) kendimizi koymamız gerekmiyor mu?
**
Yazılarımızı takip edenler, Abdülkadir Ömür’e ilk teşhisi Almanların ve İngilizlerin koyduğunu, altyapı eğitimini o ülkelerden birinde almış olsaydı, bugün çok daha farklı bir oyuncu olarak karşımızda olacağını yazdığımızı hatırlayacaklardır.
Çünkü altyapılarda çocukların gelişiminde bilimsel olarak katkıda bulunamıyoruz.
Sorarım:
Suç bizlerde mi, sistem(sizlik)te mi yoksa Abdülkadir Ömür’de mi?
**
Şapkamızı önümüze koyup, nerede hata yaptığımızı düşünmek yerine, akşam, sabah Ömür’ü sakız gibi çiğneyelim! Nasılsa kolay yetişiyorlar, çok bildiğimiz için de her yıl birkaç yıldız çıkartıyoruz ya!
Sayemizdedir oyuncular karşılaştıkları sorunların üstesinden nasıl gelineceğini bilmemeleri…
**

Bu arada…
7/24 oyuncularıyla bir arada yaşayan Avcı ve ekibi, oyuncusunun hazır olup-olmadığını, oynayıp-oynayamayacağını bilmiyor(!) oyuncuları sadece ekranlarda görenler ‘şak’ diye anlıyor öyle mi?
Hastaya film çeken, tahlil yaptıran değil de elle muayene edenler teşhisi koyabiliyor misali!
Abdullah Avcı’ya da bir yerden dokunacaklar ya!
**
Galatasaray maçında en büyük şansızlığı, İsmail ile aynı dakikada oyundan çıkmasıydı; tepkiler çifte kavrulmuş gibi geldi.
Kim ne derse desin, kim yazarsa yazsın, Trabzonsporlular Ömür’ü çok seviyor. Tepki verenler inandıklarından, sevdiklerinden, iyi olmasını istediklerindendir… İnsan sevdiğini eleştirir, gerisi masaldır, hikayedir!
**
Ülkemin enlerinden oyuncusunun en büyük sorunu; mentaldir!
Çünkü…
Uzun süre stres altında kalan kişilerde düşünme kapasitesi azalır, beyin bloke olur, hata yapma payı fazlalaşır, düşünemez, koşamaz, savunamaz… Abdülkadir Ömür’ün yaşadığı durum tam da budur!
**
Bitirirken…
Yedek kulübesinde ağladığı fotoğrafı çerçeveletip niye yaptı diye eleştirilen evinin duvarlarından birine asmalı. Her baktığında futbolun ve de hayatın ne kadar acımasız olduğunu sürekli hatırlamalı!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet Genç
Servet Genç - 1 ay Önce

Evet çok haklısın fakat futbolculara milyonlarca parayı veren kulüpler neden genç çocuklarımızın ruhsal ve kültürel gelişimi için gerekli uzmanlara para vermeden kacınıyorlar. Bu çocuklar bizim değerlerimiz her anlamda gelişimine katkı sağlamak kendini bilmezlerin yaptığı acımasız eleştirilerin altından çok kolay kalkarlar. Ha birde ağda şu geri pasını edgar değilde Hüseyin atmış olsaydı linç etmiş çoktan göndermiştik. Herkesi sağduyuya ve aklı selim davranmaya davet ediyorum. Bizi sevmeyenlere lütfen prim vermeyelim. Saygılarımla

İmdat erdoğan
İmdat erdoğan - 1 ay Önce

Bence ömür ün sorunu sakatlık korkusundan topu ayağına aldığında hemen kafayı kaldırıp birine pas vermesi diriplink haricinde calım atamıyor bunun artık sakatlık pisikolojini bir an önce atıp rakip eksiltmesi lazım al gülüm ver gülüm ondan beklenmiyor onun yerine oynayanlar nasıl rakibinin üstüne gidiyorsa ki bunu ömür onlardan daha yapar artık bunu yapması lazım saygılarımla.

Mustafa gurlü
Mustafa gurlü - 1 ay Önce

Çok teşekkür ederim çok güzel yorumlamısınız aksal bey maalesef biz böyleyiz kendi değerlerimizi yer bitiririz

Gençağa
Gençağa - 1 ay Önce

En son pas hatasını edgar yaptığı halde kamera özellikle abdülkadiri gösterdi. Bu da bir algı

Ahmet Yazıcı
Ahmet Yazıcı - 1 ay Önce

Kesinlikle çok guzel yazdınız yuregıne saglık

Sulo ts
Sulo ts - 1 ay Önce

Bu cocugu kimileri asagilar, kimileri korumaya alir. Ama gercek olan bu cocugun kendine yatirim yapmasi. Yusuf u ornek alsin. Uyku kocunu dahi ekibine dahil etti.

E T
E T - 1 ay Önce

Kaslarını kuvvetlendirmesi ve baskı altında da oynayabilmesini ögrenmeli yetenegi zaten var

İmdat erdoğan
İmdat erdoğan - 1 ay Önce

Bence ömür ün sorunu sakatlık korkusundan topu ayağına aldığında hemen kafayı kaldırıp birine pas vermesi diriplink haricinde calım atamıyor bunun artık sakatlık pisikolojini bir an önce atıp rakip eksiltmesi lazım al gülüm ver gülüm ondan beklenmiyor onun yerine oynayanlar nasıl rakibinin üstüne gidiyorsa ki bunu ömür onlardan daha yapar artık bunu yapması lazım saygılarımla.


SIRADAKİ HABER