Altınordu'dan Salih Açıklaması

Altınordu'dan Salih ve Atakan açıklaması 'FIFA'dan transfer yasağı cezası...'

Altınordu'dan Salih Açıklaması

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun Salih Kavrazlı transferiyle ilgili "Altınordu Kulübü Başkanı satıştan pay istedi, kabul ettim ne zaman 1,5 milyon Euro para istedi böyle bir para yok.  Mart ayına kadar Salih’in 18 yaşını doldurmasını beklemek zorunda kaldık" ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamalara cevap veren Altınordu Kulübü "BİLDİĞİNİZ üzere, kulübümüzün eski futbolcuları Salih Kavrazlı ve Atakan Gündüz, Trabzonspor kulübüne hukuka ve mevcut talimatlara aykırı ve geçersiz şekilde transfer edilmişti.

Takip eden süreçte Trabzonspor kulübünce yapılan açıklamaları değerlendirdiğimizde, söz konusu geçersiz işlemler sanki geçerli ve hukuka uygunmuş izlenimi yaratan, hukuka aykırılığı normalleştirme çabası taşıyan açıklamalar olduğunu üzülerek tespit etmiş bulunmaktayız.

Bu konu ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde yaptığımız başvurular bulunmaktadır. Hukuka aykırılığın yeni sezon başlamadan önce tespit edilip gerekli yaptırımların uygulanmasını teminen her ne kadar Haziran ayı içerisinde başvuruda bulunulmuş olsa da geldiğimiz nokta itibariyle bu konuyla ilgili henüz bir karar verilememiştir.

Yaşanan hukuksuzluğun dünyadaki örneklerine baktığımızda, İngiltere ve İspanya’daki köklü kulüplerin fahiş miktarda para cezasına çarptırıldığı ve transfer yasağına maruz kaldığını gözlemlemekteyiz. Hatta, bu tarz hukuksuzluklar karşısında sessiz kalan ve sahip olduğu disiplin yetkisini kullanmayarak pasif bir tutum sergileyen federasyonların da FIFA tarafından cezalandırıldığı örnekler de mevcuttur.

Sadece 7 yıl önce kurulan Altınordu Futbol Akademisi, Avrupa standartlarındaki eğitim sistemi sayesinde Cengiz Ünder (Roma), Çağlar Söyüncü (Leicester City), Barış Alıcı (Fenerbahçe), Berke Özer (Fenerbahçe), Alican Özfesli (Medipol Başakşehir) gibi önemli oyuncuları yetiştirmiştir. Altınordu Futbol Akademisi, Genç Milli takımlara en fazla oyuncu gönderen kulüptür. Bugüne kadar 49 oyuncu genç milli takımlarımızın çeşitli yaş kategorilerinde forama giyerken, Çağlar Söyüncü ile Cengiz Ünder ise A Milli Takım düzeyine kadar yükselmiştir.

Altyapısına önem vermeyen kulüplerin, hem sosyal hem profesyonel açıdan altyapısından yetiştirdiği oyuncularıyla marka ve ekonomik değer kuran kulüplerin halini anlaması beklenemez. Trabzonspor kulübünün söz konusu oyuncuları geçersiz transfer etmesiyle alt yapı sistemini bozmakla kalmamış aynı zamanda en önemli gelir kaynağı alt yapıdan yetişen oyuncular olan kulübümüze ekonomik açıdan da zarar vermiştir.

Söz konusu hukuksuzluk karşısında sessiz kalınmaya ve herhangi bir yaptırım uygulanmamaya devam edildiği sürece, benzer eylemler normalleşecek ve hukuksuz yöntem diğer kulüplere de örnek olmaya başlayacaktır.

Önemle tekrar belirtmeliyiz ki, hukukun uygulanmadığı veya adaletin sağlanmadığı sistemlerde yapılan hukuksuz işlemler normalleşmeye ve sistem bozulmaya başlar.

Kamuoyunun dikkatine sunarız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mithat
Mithat - 10 ay Önce

Siz altyapiya alırken çokmu para verdiniz sıkılmadan konuşuyorlar

İsmail kır
İsmail kır - 10 ay Önce

Altınordu kulübünün fenerli başkanı sen fenerbahçeden bu oyuncuları babalarının rıza sı ile aldın fenerbahçe sana o dönem ateş köpürdü o yaptığın kanuna aykırı olmuyor bizim yaptığımız kanunsuz oluyor yürüyün gidin istanbulun uşakları martta oynayacak hiç lamı çimi yok yırtın bîtaraflarınızı el bebek gül bebek yetişirdiniz biz aldık var mı ötesi geçmiş olsun tavuk mü yumurtadan yumurtamı tavuktan çıkar biz anlamayız BİZ BASAR GEÇERİZ

SIRADAKİ HABER