CAS Kararı Sonrası Uzman İsimden Flaş Açıklama

Uzman isim uyardı: "Federal mahkemeye bel bağlamayın"

CAS Kararı Sonrası Uzman İsimden Flaş Açıklama

Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) Trabzonspor’un Avrupa kupalarından 1 yıl men cezasına yaptığı itirazı reddetti. Bordo-mavililer, gelecek yıl Avrupa’da boy gösteremeyecek.

CAS’tan çıkan kararı, Spor Hukuku Uzmanı Alpay Köse, değerlendirdi. Bundan sonra ne olacak? Trabzonspor, İsviçre Federal Mahkemesi’nden bir sonuç alabilir mi? Alpay Köse yanıtladı.

Radyospor’da canlı yayında Soyunma Odası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin açıklamaları şu şekilde:

Alpay Köse: "Teknik davalarda kurallar çok açık"-CAS’ın Trabzonspor ile ilgili verdiği ret kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

UEFA’nın verdiği cezayı Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) bozduğuna çok fazla tanıklık etmedik. Manchester City ile ilgili karar farklı bir örnek. İlk olma özelliği taşıyordu. Bu durum Trabzonspor için de bir umut olabilir diye konuşuldu ama bu teknik bir dava. Finansal Fair Play kuralları çok açıktır. Bu limitleri aşınca verilecek cezalar da net. Trabzonspor, konunun yanlış değerlendirildiğini ifade etti ama kabul görmedi.

"UEFA, Türk takımlarına farklı yaklaşıyor"

-Federal Mahkeme nasıl bir inceleme yapar?

Manchester City, İngiltere’nin önemli kulüplerinden biri. Lobi faaliyetleri çok farklı. Türkiye ile farklılar. Maalesef UEFA, Türk takımlarına City ekibine baktığı gibi bakmıyor. Bundan sonra yapılacak çok bir şey yok. Bu karar kesin. İsviçre Federal Mahkemesi’ne gidilebilir. Federal mahkeme esas ile ilgili inceleme yapmaz. Yargılamada usulle ilgili hata varsa sonuç alınabilir.

"İsviçre Federal Mahkemesi’ne umut bağlamamak gerek"

-Federal Mahkeme’den kesin sonuç çıkar demek ne kadar doğru? Daha önce de, 'CAS bu kararı bozar' denilmişti...

CAS'tan çıkan karar sonrasında İsviçre Federal Mahkemesi’ne gitmek men kararını durdurmayacaktır. Oradan sonuç çıkması da zaman alır. İsviçre Federal Mahkemesi’ne umut bağlamamak gerek. Trabzonspor açısından kötü oldu. Gelirler açısından da problemler yaşayacaklar. Bu konuların ne kadar önemli olduğunu ve kulüplerimizin UEFA ile uyumlu çalışması gerektiğini verilen kararla bir kez daha hatırlamış olduk.

"UEFA, kendi kurullarına bile etki edemiyor"

- Trabzonspor’un ceza almasını isteyen kulüpler var şeklinde bir görüş ortaya atıldı. Bunu Trabzonspor camiasından bazı isimler dile getirdi. Bu konuyla ilgili fikriniz nedir?

Trabzonspor’un ceza alması için uğraş veren kulüpler var gibi bir bakış açısı doğru değil. Finansal Fair Play kuralları yoruma dayalı değildir. Birilerinin şikayet etmesiyle ceza verilmez. Çok sağlam bir belge varsa değerlendirilir. UEFA’nın kuralları, Türkiye Futbol Federasyonu gibi değil. Bağımsız çalışıyorlar. Bizdeki örneklere göre daha fazla. UEFA’nın bile kendi kurullarına etki etme durumu yok. Bizdeki örneklere bakıp öyle olur demek yanlış bir düşünce. Trabzonspor camiasına geçmiş olsun. Avrupa’da mücadele edip ülkemizi temsil edecek takımlara da başarılar diliyorum.

Avrupa’ya gidecek takımlar hangileri?

Trabzonspor, gelecek sezon Avrupa kupalarında mücadele edemeyecek. Bordo-mavililerin yerine 3. sırada yer alan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynayacak. Sivasspor, Avrupa Ligi'ne doğrudan katılmaya hak kazanırken; Alanyaspor ve Galatasaray Avrupa Ligi ön elemesi oynayacak. (Ajansspor)

YORUM EKLE
YORUMLAR
52/1Afyonlu
52/1Afyonlu - 6 ay Önce

bana görede müs.lüman birde türk takımı olduğunu bilinçe hep eksi nekatif kararlar alırlar?aynı 2011 de olduğu gibi başka devletlerde çok oldu biz hakketmediğimiz şam.liğ katılmıyoruz diyen takımlar var ama bunu idrak edeçek .rum kafalılarmı yapaçakdı sanmam ???hala aynı yolda fetöçülerin özel mah.kararlarında israr ederler? dünürleride???MANASTIRI AÇTI HADİ TS LULAR MUM DİKMEYE?TS.BAYRAĞINI ASINKİ BAKIN CAS IDA UEFA SIDA SİZLE OLUR OLAÇAKDA TABİKİ RUM KAFALAR BİRLEŞEÇEK???şimdide yurdu istila etdiniz her yerde trz.rum imp.kafalılarla doldu taştı taa ki hz.mehdi as.çıkınça göreçeğiz anyayıda konyayıda???

Murat boyacı
Murat boyacı - 6 ay Önce

Hakli olan haksizi mahkemeye versin borcu odetsin yeter biz taraftar ları kandirdiniz

Zekeriya
Zekeriya - 6 ay Önce

Hem diyorsun ki UEFA kendi kurallarina bile etki edemiyor hem diyorsun ki "Manchester City, İngiltere’nin önemli kulüplerinden biri. Lobi faaliyetleri çok farklı".
Ne demek Ingiliz takimlarinin lobi faaliyetleri farkli? Bunun anlami takimina göre kurallar degisik uygulaniyor.
Ben de Türkiyeden birilerinin isin icin de oluduga inananlardanim. Neden Trabzonspor Besiktas tam batm,is durumda. Ya gs yada fb?

Ömer
Ömer - 6 ay Önce

Gelecek iki sene de bir sene katılamayacak. Madem çok isteniyor bu sene katılalım seneye Allah kerim

Şentürk
Şentürk - 6 ay Önce

Bence de mademki iki seneden birisinde bu ceza kesilecek neden bu sene hazır takım formda bence bu sene Avrupa ya gidilmeli seneye kim öle kim kala

SIRADAKİ HABER