Emre Belözoğlu'nun Şampiyonluk Tahmini

Medipol Başakşehir'in teknik Ddrektörü Emre Belözoğlu, basın mensuplarının sorularını cevapladı

TRABZONSPOR 28.01.2022, 17:51
Emre Belözoğlu'nun Şampiyonluk Tahmini

Spor Toto Süper Lig'e milli maçlar nedeniyle verilen arada Antalya'da kampa giren Medipol Başakşehir'in teknik Ddrektörü Emre Belözoğlu, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Şampiyonluğu sonuna kadar zorlayacaklarını kaydeden 42 yaşındaki teknik adam, "Hatalar olmazsa Trabzonspor'un şampiyon olacağını düşünüyorum." dedi

"Trezeguet ile ilgileniyoruz"

Transfet çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Belözoğlu, yeni transferleri Salih Uçan'ın da kaliteli bir futbolcu olduğunu ifade etti.

Belözoğlu, İngiltere Premier Lig ekibi Aston Villa'da forma giyen Trezeguet ile ilgilendiklerini de söyledi.

"Üç takımın da aynı anda geride kalması şaşırttı"

Emre Belözoğlu, Süper Lig'de Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışının oldukça uzağında kalmasıyla ilgili, "Üç takımın da aynı anda geride kalması şaşırttı. Beklenmedik bir durum. Türkiye'de kulüpler artık daha bilinçli yönetiliyor. Çok daha doğru hamleler yapıyorlar. Ligde birçok takım, farklı oyun anlayışlarında teknik adamlarla çalışıyor. Bu da rekabetçi bir lig ortaya çıkmasına sebep oldu. Üç büyük köklü camianın geride kalması da beklenmedik bir durum. Onların bunu kendi içlerinde değerlendirmesi doğru olur. Onların hala Avrupa ve şampiyonluk hedeflerinin olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Yabancı kararı değişmesin"

Spor Toto Süper Lig'de uygulanan yabancı oyuncu kuralıyla ilgili istikrar sağlanması gerektiğine vurgu yapan Belözoğlu, "İnandığınız bir gerçek varsa, onun peşinden gitmelisiniz. Bu sene 4, seneye 8 değil. Bu bir planlama. Futbol ailesinin içindeki üyelerle beraber hareket edilerek uygulanması gereken bir kural. Karar verdilerse değiştirmesinler. Kulüpleri zora sokmasınlar. Karar değişmesin. İnandıkları kararın yanında dursunlar. TFF karar alıyorsa, arkasında durmalıdır. Yabancı sayısının düşmesine en hazır takımlarından biriyiz. Türk oyuncu sayısı artacağı için ona göre planlama yapıyoruz." diye konuştu.

Türk futbolunun Avrupa'yla rekabet edemediğini dile getiren Emre Belözoğlu, şu görüşlerini paylaştı:

"Birçok konuda Avrupa'dan gerideyiz. Kendimize has özelliklerimiz var. Çok çalışmalıyız. Yeni nesil gençler yetiştirmeliyiz. TFF de liyakati olan insanlara bu şansı vermeli. Bir kişi üzerinden her şeyi eleştirmek çok basit. Spor kamuoyunun eleştirirken, şartları değerlendirerek bakması gerektiğini düşünüyorum. Günceli yakalamak eğitim kurumlarının işi. İyi öğretmenlerle çok iyi öğrenciler yetişir. TFF'nin önce o departmanı kuvvetlendirmesi lazım ki öyle teknik adamlar ülkemizde çıksın."

Türkiye'de Pro Lisans sahibi olmayan teknik adamlara yöneltilen eleştirilerle ilgili de konuşan Emre Belözoğlu, "Çok önemli bir konu. Eğitim olmazsa olmaz benim için. Eğitimin olmadığı yerde üretkenlik olmaz. Türkiye'de fazla sayıda pro lisanslı teknik adam var. Bunların yarısından fazlası 60-80 yaşında. Bir değişim olması gerekiyor. Pro Lisans için TFF'nin bir departmanının olması gerekiyor. O insan onu hak edebilecek sınavlardan geçmeli. Çok kolayına kaçıyoruz. Ben zaten kulübede bulunabilecek lisansa sahibim. TFF'nin verdiği hakla kulübedeyim. İyi futbolcuyum diye bu lisansı bize kimse vermedi. Bu çok sanal bir gündem. Keşke ligde 600 takım olsa da bu hocaların hepsi takım çalıştırsa. Ben bir dahaki Pro Lisans sürecine dahil edileceğimi düşünüyorum. Önümüzdeki ay içinde de olabilir. TFF bunu deklare eder. Ancak benim üzerimden tartışmalar sona ermez. Pro lisans güzel bir tartışma." şeklinde görüş belirtti.

Emre Belözoğlu, daha önce beraber çalıştığı Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal'ın başarılı olmasını istediğini kaydetti.

A Milli Futbol Takımı'nın 2022 FIFA Dünya Kupası play-off yolculuğu ile ilgili de görüşlerini aktaran Belözoğlu, "Milli takımın geçmişten gelen bir karakteri var. Herkesle kafa kafaya mücadele edecek bir yapımız var. Oyuncu grubu kaliteli. Stefan Kuntz'un enerjisi iyi gibi duruyor. Hiçbir şeyi imkansız olarak görmüyorum. Portekiz ve İtalya zor bir yol olacak ama imkansız görmüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)