Göksel Gümüşdağ İddiasına Trabzon'dan Sert Tepki Geldi

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Sürmen: 2 yıl önce söylediklerimizi bugün Nihat Özdemir söylüyor

TRABZONSPOR 06.04.2022, 10:32
Göksel Gümüşdağ İddiasına Trabzon'dan Sert Tepki Geldi

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Başkanı Nihat Özdemir’in istifasının ardından Göksel Gümüşdağ’ı işaret etmesini değerlendirerek, “Yargının ve belki de Spor Bakanlığı’nın bu işe el atması lazım. 2 yıl önce biz bunları söyledik, Nihat Özdemir’i uyardık, ceza aldık. Trabzon Barosu bu isimlerle ilgili suç duyurusunda bulunmuştu, takipsizlik kararı verildi. O gün söylediklerimizi bugün Nihat Özdemir söylüyor” dedi.

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, Başkanvekili Mehmet Ongan, Kurul Genel Sekreteri İsmail İnan ile yönetim kurulu üyesi Osman Çavuşoğlu, Trabzon basınıyla buluştu. Trabzonspor’un şampiyonluğa yürüdüğü yolda destek veren camianın tüm üyelerine teşekkür eden Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, Nihat Özdemir’in TFF’den istifasıyla başlayan süreci ve futbol dünyasında tartışma yaratan iddialarını değerlendirdi.

'MHK KARARIYLA LİGİ ŞAİBELİ KABUL ETMEYİZ'

TFF eski Başkanı Nihat Özdemir’in istifası ve görevden alınan hakemlerin yeniden göreve dönmesi gibi gelişmelere bağlı olarak ortaya atılan ligde şaibe olduğu iddialarını değerlendiren Sürmen, “Merkez Hakem Kurulu (MHK) kararlarıyla ligi şaibeli kabul etmeyiz. MHK kararları aldığı zaman en yakınımızdaki takımlarla 18 ila 20 puan fark vardı. Zaten Trabzonspor’un şampiyonluğunun resmen tescillenmese de fiilen tescillendiği dönemde alınmış bir karar. İnsanlar tabi ki tartışır. ‘Keşke ligin sonu beklenseydi’ diyenler var. MHK’den bazı isimler alttan gelenleri yetiştirmek için yaptık diyor. O içlerindeki sorundur. Trabzonspor’u bağlamaz, Trabzonspor’un da bu icraatlarda rolü yoktur" dedi. 

‘SUÇ DUYURUSUNA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ’

Nihat Özdemir'in istifası sonrasında yaptığı açıklamalarda Göksel Gümüşdağ'ı suçlamasını ilginç bulduklarını söyleyen Ali Sürmen, "Federasyon içerisindeki yapılanmayla ilgili 21 Haziran 2020’de Trabzon’daki sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bir toplantı düzenledik. Toplantıda federasyon içindeki yapılanmalarda bazı isimler de açıklandı. Şimdi bakıyoruz, o isimler baş aktör olarak Göksel Gümüşdağ ve arkadaşları olarak geçiyor. Trabzon Barosu Başkanlığı suç duyurusunda bulunmuştu bu isimlerle ilgili. İstanbul Başsavcılığı yaptığı soruşturmada hiç kimsenin ifadesini almadan, delil toplamadan 29 Eylül 2020’de soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Bu kadar olayın döndüğü ortamda sayın savcı umarım bunları dikkate alarak soruşturmayı yeniden değerlendirir” diye konuştu.

‘KURUMDA YOLSUZLUK VARSA VE BAŞKANI AÇIKLIYORSA TEŞEKKÜR BORCUMUZ VAR’

Nihat Özdemir’in istifası sonrasında basında yer alan açıklamaları için teşekkür eden Sürmen, “İstifasına yorum yapmamız doğru olmaz. Geçen sene Nihat Özdemir’i uyarmış ve ‘Federasyon içinde bazı gruplar var, icraatlarınız bunun sonucudur, bu sağlığınızı bozar’ dedim ve ceza yedim. Cezamı şerefle ödeyip hak mahrumiyetini icra ettim. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki o grup Nihat Özdemir’in kendisinin de açıkladığı gibi sağlığını da bozmuş, istifa etmek zorunda kalmış. Nihat Özdemir’in son açıklamalarında adaleti öne çıkarmasından dolayı önceki dönemlerde tenkit ettiğim gibi şimdi de kendisine teşekkür ederim. Bir kurum içerisinde dönen yolsuzluk varsa ve onu deklare eden kurumun başkanıysa, kimlerden rahatsız olunması gerektiğini de o kurumun başı açıklıyorsa bizim ona teşekkür borcumuz vardır” ifadelerini kullandı.

‘YARGI VE SPOR BAKANLIĞI’NIN BU İŞE EL ATMASI LAZIM’

Futbol dünyasının tartıştığı TFF içerisindeki yapılaşmanın ortadan kaldırılması için nasıl yol izlenmesi gerektiği sorusunu yanıtlayan Sürmen, “Trabzon Barosu’nun bu konuda suç duyurusu var ve birilerinin hem idari hem de adli takip yapması lazım. Bunlar ciddi iddialar. Bir maçın sonucunu etkilemek suçtur. Bu iddialar buna gidiyor. İsmi geçen kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılarının soruşturma açarak gerçeklik payını araştırması gerekir. O zaman iddia oynayanla iddia oynatanın ne farkı kalacak? Maç sonucunu etkileyecek iddialar bunlar. Yapılması gereken bence yetkili kişi ve kurumların harekete geçmesi federasyon içerisinde halledilecek bir konu değil bu. Yargının ve belki de Spor Bakanlığı’nın bu işe el atması lazım” dedi.

‘LİGİN TESCİL EDİLMEMESİ KİMSENİN HADDİNE DEĞİL’

Bazı kulüplerin ligin tescil edilmemesine yönelik taleplerini değerlendiren Sürmen, “Pandemi döneminde de aynı cümleleri kuruyorlardı. Ne zaman Başakşehir öne geçti, küme düşmeyi de kaldırıp ligi tescil ettiler. Başakşehir’in şampiyonluğu konusunda Göksel Gümüşdağ üzerinden de o zaman tartışmalar vardı. Şimdi de belli uzantılar Trabzonspor’un Türk futboluna kattığı artı değeri yok saymaya çalışıyorlar. Trabzonspor’un kuruluşundan lige çıkışına kadar Türk futbolu içerisindeki başarısını örnek alacağına, birtakım yerel Trabzon ve Trabzonspor düşmanlığı yaparak aslında kendi acizliklerini ortaya koyuyorlar. Ligin tescil edilmemesi de kimsenin haddine değildir. Aklının ucundan da geçmemelidir” diye konuştu.

‘SEÇİCİLER GEREĞİNİ YAPMAYACAKSA OTURUP AĞLAMAYACAKLAR’

Sürmen, Nihat Özdemir’in istifası sonrası tartışma konusu olan Göksel Gümüşdağ’ın TFF’ye aday olacağı iddialarını ise, “Federasyona aday olmaya şartları uygunsa aday olabilir. Önemli olan seçicilerdir. O zaman Anadolu kulüpleri hiç oturup ağlamayacaklar. Maçlardan sonra ‘hakemler etki altındalar’ diye demeç verip men ve para cezası almayacaklar. Bu organizasyonun başında Göksel Gümüşdağ varsa ve iddialar doğruysa o zaman seçiciler de ona göre davranıp gereğini yapacaklar. Yapmayacaklarsa kimse ‘bıktık bu hakemlerden, Avrupa’dan hakem gelsin, pozisyonumuz verilmedi’ demeyecekler” şeklinde değerlendirdi. 

‘YASA KULÜPLERİN ŞİRKETLEŞMESİNİN ÖNÜNÜ AÇACAK’

TBMM’de görüşülecek Spor Yasası taslağını incelediğini, taslağın futbol kulüpleri açısından olumlu ve olumsuz etkileri olacağını belirten Sürmen, şunları söyledi:

“Genel kurulda şekillenecektir ama ben yasanın özellikle kulüplerin şirketleşmesinin önünü açtığını görüyorum. Şuna çok dikkat etmek lazım, dernekle şirketin bağı koparılır ve o bağ sağlam kurulmazsa kulüplerin kimlere nasıl satılacağına artık dernek genel kurulları karar veremez. Önemli hassasiyetlerden biri budur. Şu anda oraya atanan yöneticiler doğrudan dernek tarafından tespit ediliyor. Yapısı değiştiği zaman satılacak miktarı da engelleyemezsiniz. Onu doğru düzenlemek lazım. Olumlu yönlerinden birisi, yöneticilere mali sorumluluk getirmesi. Biz bunu 2018’de tüzüğümüze koymuştuk. TBMM çok gerimizden geliyor. Türkiye’ye de örnek olan bir tüzük maddesiydi. Esasen biz birçok konuda, futbolumuzla, tel örgüleri kaldırmakla ve tüzük değişiklikleriyle örnek olmuş ve olmaya devam edeceğiz. Spor Yasası’nın da genel kurula hemen geçmemesi, çok tartışılması lazım. Spor Yasası taslağı hazırlanırken kulüplerden temsilci çağrıldı mı? Özellikle Anadolu kulüplerinin fikirleri alındı mı? Bunlar önemlidir ve önemsemezseniz altta kalanın canı çıkar.” 

‘TÜRK FUTBOLUNUN TEMİZ OLDUĞUNA NASIL İNANACAĞIZ?’

Görevlerine son verilen hakemlerin yeniden dönüşünün TFF’ye yönelik manipülasyon olabileceği sorusunu yanıtlayan Sürmen, “Hakemlerle ilgili çok yorum yapmak istemiyoruz. MHK’nin aldığı kararı Tahkim Kurulu kaldırdı. İkisi de karar. Biz sadece buradaki yapılan işlemin dayandırıldığı son nokta olan Nihat Özdemir’in ‘Göksel Gümüşdağ’ın istifamda sebeplerden biridir’ demesidir. Biz oradan geride doğru gittiğimiz zaman diyoruz ki, 2 yıl önce biz bunları söylemişiz. Şimdi de diyoruz ki, bu iddialar doğruysa incelenmeden, araştırılmadan Türk futbolu nasıl temizlenir ya da temiz olduğuna nasıl inanacağız? Yapılması gereken, federasyonun en tepesindeki insanın söylediği sözün altında neler olduğunu araştırmak. Hakemlerin manipüle edilmesi sonucun manipüle edilmesi demektir. Bu da yasaya aykırı. Bizim takibimiz veya Trabzon Barosu’nun değil, adalet gününde futbolda adaletin sağlanmasını bekliyoruz” dedi.

‘O GÜN SÖYLEDİKLERİMİZİ BUGÜN NİHAT ÖZDEMİR SÖYLÜYOR’

Sürmen, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun, ‘Hiçbir şey 2019’daki gibi olmayacak’ sözlerinin yaşanan sürece atıf olup olmadığı sorusunu ise şöyle yanıtladı: 

“Başkanımın hangi amaçla söylediğini bilmiyorum. Benim dediğim, federasyon başkanının açıklamasıyla 2020’deki şikayetin örtüştüğü. Ben hukukçuyum. O gün baronun yaptığı şikayet takipsizlikle sonuçlanmış. Bugün TFF başkanı bunu diyor. O günkü TFF başkanı ile bugün ayrılan TFF başkanı aynı. Şikâyetimizdeki isimler aynı. O halde incelenmesi lazım. Zekeriya Alp’in MHK başkanı olduğu dönemde bir açıklamamız vardı. Orada da dile getirmiştik. Nihat Özdemir’i bu konuda defalarca uyardık, ceza aldık. O gün söylediklerimizi bugün Nihat Özdemir söylüyor. Söylediği için kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Demek ki biz haklıymışız. İsimler belli, konuşuluyor. Bir kısmı zaten federasyondan ayrıldı.”

‘SEÇİM, SONUCUNA GÖRE GÜVENLİ OLMAYACAKTIR’

TFF eski Başkanı Nihat Özdemir’in açıklamalarının Anadolu kulüpleri açısından tarihi bir fırsat olduğunu söyleyen Sürmen, “Ya cesur bir savcı çıkıp ‘bu futbolun manipülasyonudur’ diyecek ya da idari bir inceleme yapılacak. Yoksa yapılacak olan 16 Haziran’daki TFF başkanı ve yönetim seçiminin her anlamda sorunlu geçeceği anlaşılır. Seçim sonucuna göre güvenli olmayacaktır. Onu düşünecek olan delegasyondur, biz değiliz. Biz Trabzonspor olarak haklarımızı her zaman aradık, ararız. Zaman zaman arzu ettiğimiz hedeflere ulaşmamış olabiliriz ama Trabzonspor 4 büyükten biri olarak güçlüdür, haklarını aramasını bilir ama Anadolu’daki takımların çok dikkat etmesi lazım. Nihat Özdemir’in bu açıklamaları tarihi bir fırsattır” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (2)
Ali KIRKBİR 2 ay önce
eğer öyle bişey olursa yani şampiyonluğumuz tescil edilmezse izdiham olur resmen iç kargaşa çıkar. Tüm Türkiye deki TRABZONSPOR TARAFTARLARI AYAĞA KALKARLAR. ülkeyi birbirine katarlar. hiç kimse olduğu yerde rahat olamaz.
Semih Atik 1 ay önce
Trabzonspor’un şampiyonluğu taşları yerinden oynattı. Türk futbolu boğazına kadar….battı dibe vurdu.
21
açık
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:06
Güneş 04:54
Öğle 12:23
İkindi 16:19
Akşam 19:41
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31