Kadırga TV Spor Müdürü Serkan Genç HaberTS'nin Sorularını Cevapladı

Trabzonspor'u yıllardır yakından takip eden Kadırga TV Spor Müdürü Serkan Genç, HaberTS.com'un sorularına samimi cevaplar verdi.

TRABZONSPOR 07.02.2021, 22:28 08.02.2021, 15:03
Kadırga TV Spor Müdürü Serkan Genç HaberTS'nin Sorularını Cevapladı

Serkan Genç'i daha yakından tanıyabilir miyiz?  

1999 yılı okul ve spor hayatımız bitince yine aynı yıl sonuna doğru o zaman Trabzon'da yayın yapan yerel televizyon olan Ekim TV'de haber servisinde işe başladım 1 yıla yakın haber servisinde çalıştıktan sonra Trabzonspor'u takip etmek için görevlendirildim. Mesleğe adım atışımız bu şekilde oldu. Ardından televizyonumuzun sahibi ve ismi değişti. Trabzon TV olarak yine aynı kanalda çalışmaya devam ettim. ardından 2009 yılı sonunda yollarımız Trabzon merkezde ulusal yayın yapan Kadırga TV ile kesişti. Halen Kadırga TV Spor Müdürü olarak görev yapmaktayım ve iyiki de buradayım. Yine çeşitli zaman dilimlerinde internet sitelerinde ve Yeni Mesaj Gazetesi’nde yazı yazma fırsatımız oldu. Ana başlıklarıyla meslek hayatımız böyle. Detaya girersek uzun bir metin olur tabi.

Trabzonspor'u yıllardır takip ediyorsunuz. Sizi en çok heycanlandıran gelişme neydi?

Evet Trabzonspor'u yaklaşık 19 yıldır takip ediyorum beni heyecanlandıran bir çok gelişme oldu tabi ki ama 2010 -11 yılını asla unutamam öncesinde yine Trabzonspor adına bir çok olay ve gelişme yaşadık. Ama o yılı unutamam. Trabzonspor'un gerçekten haksızlığa baş kaldırı, paraya karşı emeğin zaferi olduğu gerçeğini bir kez daha görmüş olduk. Trabzonspor'un sadece bir futbol kulübü olmadığını, öte bir anlam ifade ettiğini gördük ve sonraki yaşanan süreç. Şampiyonluk hakkımızdı. Çünkü haklıydık, çünkü temizdik, ve hakkımız olan o sevinci bize yaşatmadılar. Rahmetli Özkan Sümer'in deyimiyle bu sadece bir kupa meselesi değildi. Hiç de öyle olmadı ... 
 
Trabzonspor'da takip ettiğiniz başkanlar arasında en çok beğendiğiniz isim hangisiydi ve nedenleri?

Çok güzel ve kritik bir soru. Duygusallıktan uzak mantıklı bir cevap verebilir miyim diye bir an düşünüdüm vallahi. Bu soruya kendimce mantıklı bir cevap vermeliyim. Mesleğe başladığımda kısa bir süre de olsa onursal Başkanımız Mehmet Ali Yılmaz ile çalışma fırsatım oldu. Onun yeri benim için özeldi. Ama uzun süreli çalıştığım başkanlar içerisinde sayın Sadri Şener dönemi özel bir dönemdir benim için. Neden diye de sordunuz ya hemen cevaplayayım. Türk futbol tarihinin en özel dönemi olan 2010-11 yılında Trabzonspor'a en küçük bir leke getirmedikleri için. Ayrıca o dönemin kadrosu Avrupa'da alınan sonuçlar ve Trabzonspor camiasının her kesimiyle bir ve bütün olduğu bir dönemdi .. 

Trabzonspor'da canlı gözlerle izlediğiniz ve en beğendiğiniz futbolcu hangisiydi ve nedenleri?

Bana göre bordo mavili formayı giyen her futbolcu özeldir. Trabzonspor'a bir çok yetenekli futbolcu geldi. Burada yerli yabancı ayrımı yapmam lazım. Yerli futbolcu Gökdeniz'i çok beğenirdim. Müthiş bir enerjisi vardı. 90 dakika boyunca koşan ısrarcı ve inatçı bir oyuncuydu. Yabancı oyunculardan ise Yattara evin yaramaz çocuğu gibiydi ama topu ayağına alığı zaman tribünleri heyacanlındıran özel bir oyuncuydu. 

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu hakkında düşünceleriniz nedir?

Zor bir soru. Bütün başkanlar kulüplerine hizmet etmek ve başarılı olmak için göreve talip olurlar. Sayın başkan Ahmet Ağaoğlu'nu ben 2 dönem olarak değerlendiriyorum. Bir göreve geldiği ilk dönem ve   kongre sonraki dönem. Sayın Ağaoğlu çok ama gerçekten çok zor bir dönemde görev aldı belki de benim Trabzonspor'u takip ettiğim yıllar içerisinde ki en zor dönemiydi. Ekonomik zorluklar, kapıya dayanan icra memurları, tazminatlar herkes o süreci iyi biliyor. O süreçte sayın başkan Ağaoğlu kurtuluş formülü olan reçeteye sarılmıştı. Alt yapıya önem verilecek. Yeni yetenekler Trabzonspor'a kazandırılacak, üreten bir kulüp haline geleceğiz. Yani üreteceğiz, pazarlayacağız ve kulübe ekonomik girdi sağlayacağız. Sayın Ağaoğlu'nun o dönem kullandığı en önemli kritik cümle ise “5-6 yıla ihtiyacımız var”. Bir var olma savaşı veriyoruz. Bu öyle kolay bir cümle değil tabi ki. İsim Trabzonspor renkler bordo mavi olunca bunu camiaya kabullendirmek öyle her baba yiğidin harcı değildi. Neden mi? Sabır etmek bu yörenin genlerinde yok ta ondan. Ama sayın başkan ve ekibi o dönem bunu başarmıştı. Bana göre Türk futbol tarihinde örnek gösterilicek bir süreçti. Hani sayın başkan diyorduya artık diğer kulüpler “bunu nasıl başardınız diye bizlere sormaya başladılar”. İşte bu süreçten, yani başkan Ağaoğlu'nun deyimiyle “su almaya paramız yoktan” o sene bu senelere geldik. Burada devasa olan kulüp borçlarının ertelenmesinin  etkili olduğunu düşünüyorum ama bu borcun kapandığı anlamına asla gelmemel… İkinci dönemde sayın başkan Ağaoğlu bu gerçeklerden uzak bir profil ortaya koymaya başladı. Sürekli transfer haberleriyle gündeme gelen bir Trabzonspor haline geldik. Sezon başında yapılan yanlış transfer politikası bunun en acı gerçeği. Üreten, pazarlayan ve kasasına para koymayı hedefleyen bir Trabzonspor'dan sürekli transfer yapan, transfer edilen oyuncu ile kısa süre sonra sözleşme fesih eden bir kulüp olduk. Ama bu yanlışlardan devre arasında yapılan doğru hamlelerle dönüldüğünü düşünüyorum . Futbol bir sonuç oyunu başarılı olursanız kimse kasaya bakmıyor tabi ki.. 

Abdullah Avcı hakkında düşünceleriniz nedir?

Abdullah Avcı konusunda açık konuşmak gerekirse çok ta umutlu değildim. Bizim dokumuza uymayacağını düşünüyordum. Bu teknik adamlığını küçümsemek anlamına gelmesin. Ama Trabzon'a geldiği gün stadyumda düzenlediği basın toplantısında beni gerçekten etkileyen bir konuşma yaptı. “Bende Karadeniz çocuğuyum, dingin sulardan fırtınalı suları tercih ettim. Trabzonspor'dan teklif gelince insanın uykuları kaçıyor.” gibi herkes hatırlayacak böyle bir konuşma yapmıştı.. Dokular uydu tecrübesiyle, bilgisiyle derledi, toparladı ve an itibariyle her şey güzel gidiyor. Umarım hep böyle gider bana göre uzun yıllar Trabzonspor'da teknik adamlık yapabilecek bir birikimde. Burada gelecek adına Trabzonspor yönetiminin yapması gereken, yeni isimlerin yetişmesi adına Abdullah Avcı’nın yanına belli isimlerin dahil edilmesi.
Yanlış bir rakam vermek istemem 800 üzerinde üyesi olan Trabzon antrenörler derneğimiz var .

Trabzonspor'un geçtiğimiz yıl kaçan şampiyonluğunda en büyük etken sizce neydi?

Burada saha dışı etkenler ve saha içi etkenler var. Bana göre saha dışında süreç iyi idare edilemedi. Hakkımız yenmesi konusunda ne yazık ki tecrübeli bir camiayız. Geçmişte bu tür haksızlıklara karşı en güzel cevapları vermişiz. O tarihi yazanlardan yaşayan isimler var. Allah sağlıklı uzun ömürler versin .  haksızlığa karşı baş kaldırmışlar ve o şanlı tarihi yazmışlar sözün özü biz bize karşı yapılan haksızlıklara karşı bir ve bütün olamıyoruz bunu her boyutuyla ele alabiliriz. Geçen sezon saha dışı etkenleri Alanyaspor maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında Trabzonspor Divan Kurulu Başkanımız sayın Ali Sürmen ve Ortahisar Belediye Başkanı sayın Ahmet Metin Genç açıklamıştı. Saha içinde ise 3-1 den Konyaspor’a maç veriyorsunuz daha ne diyeyim.. 

Trabzonspor'un bu sezon şampiyonluk şansını nasıl yorumluyorsunuz?
Bu soruya efsane isim Necmi Perekli’nin sözüyle cevap vereyim. “Bu yarınsız lig ve 3 puanlık sistemde her şey olabilir .”
 

Yorumlar (1)
yilmaz topal 1 yıl önce
Sampiyonlugun kaybedilmesi Obi mikelin gonderilmesiyle orta sahan cokmesidir.