MHK'dan Flaş Ümit Öztürk Kararı

MHK, Galatasaray - Trabzonspor maçında verdiği ve vermediği kararlarla tartışma yaratan Ümit Öztürk'ü hatalı bularak dinlendirme kararı aldı.

MHK'dan Flaş Ümit Öztürk Kararı

Sezon başında uygulamaya giren VAR sisteminin ardından özellikles VAR protokülüne aykırılık konusunda taviz vermeyen Merkez Hakem Kurulu'nun, geçmiş haftalarda olduğu gibi aynı prosüdürü işleterek Galatasaray-Trabzonspor karşılaşmasının orta hakemi Ümit Öztürk'ü hatalı bularak dinlenmeye alacağı belirlendi. 

Ligin başlamasından bu yana özellikle VAR protokolüne aykırı davranış nedeniyle Halis Özkahya, Hüseyin Göçek, Serkan Çimen (yardımcı hakem), Halil Umut Meler, Yaşar Kemal Uğurlu ve Fırat Aydınus'u belli sürelerle dinlenmeye alan ve bu isimlere 2 ile 5 hafta arasında maç cezaları veren MHK'nin, cuma günü oynanan Kayserispor - Fenerbahçe ve pazar günü oynanan Galatasaray-Trabzonspor karşılaşmalarının hakemleri Alper Ulusoy ile Ümit Öztürk'e belli bir süre maç vermeyecek. 

"1 AYA YAKIN CEZA VERİLECEK"

Ligin ilk yarısında oynanan Kasımpaşa-Fenerbahçe maçında penaltı ihlali konusunda VAR görüntülerine bakmasına rağmen yanlış karar veren Yaşar Kemal Uğurlu'yu bu nedenle dinlenmeye alan MHK'nin, derbi karşılaşmasında özellikle Ekuban'ın penaltı pozisyonunda benzer hatayı yapan Ümit Öztürk'e de bir aya yakın ceza vereceği öğrenildi. 

Yine geçmişte Galatasaray - Konyaspor maçında penaltı konusunda hatalı bulduğu Halis Özkahya ile Hüseyin Göçek'i 4-5 hafta dinlemeye alan ve bu sezon hatalı olan hakemleri cezalandırma konusunda taviz vermeyen MHK, Trabzonspor lehine verilmeyen penaltı konusunda da hakem Öztürk'ü hatalı buldu. Karşılaşmadan sonra maçın gözlemcisinin raporunu inceleyen ve maç analizini yapan MHK heyetinin, hakem Ümit Öztürk'le de görüşerek değerlendirmesini aldığı ve hatalı bulunduğunu sözlü olarak iletildiği ifade edildi. 

"CEZA PROSEDÜRÜ UYGULANACAK"

Hakem Ümit Öztürk'ün MHK ile yaptığı görüşmede Negamoto'nun ifadeleriyle ilgili soruya ise "Çok gürültülüydü ve duymadım" cevabı verdiği ifade edildi. 

MHK yetkilileri ise pozisyonlarla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınırken, "Bazı pozisyonlar vardır tartışılmaz, bazıları da vardır tartışılır. Bu maçta da tartışılır pozisyonlar da vardı, tartışılmayacak hata olarak nitelendirdiğimiz pozisyonlar da oldu. Hakem arkadaşımızla da görüştük. Hata varsa ceza vardır. Sezon başından beri kamuoyunun da bildiği gibi bazı hakemlerimiz uzun süre maç alamadılar. Prosedürümüz belli, bu ceza prosüdürü geçmişte Hüseyin için, Halis için, Fırat ve diğerleri için nasıl uygulandıysa, Ümit arkadaşımız için de, Alper arkadaşımız için de uygulanacak. Onlar da bu değerlendirme kapsamında dinlenmeye alınacaklar" yorumunu getirdi.

GALATASARAY'IN KAZANDIĞI PENALTI

Bu arada MHK yetkilileri, Galatasaray lehine verilen penaltı pozisyonunun ise hem VAR, hem de hakem tarafından penaltı olarak değerlendirmesi nedeniyle VAR odasının hakemi kenara çağırmadığını, kaleci Arda'nın sağ ayağı ile rakip oyuncunun sol ayağına darbesinin olduğunu, bunun VAR kemerasından net olarak belli olduğunu ifade ettiler. Nagomoto'nun sözlü ifadesi konusunda hakemin uzaklığına dikkat çeken isimler, Diagne'nin arkadan yaptığı müdahaleye sarı kart verilmemesi konusunda da hakemin, benzer pozisyonda maçın ilk yarısında Trabzonsporlu bir futbolcuya da kart değerlendirmemesi yapmamasına dikkat çektıler. (Sporx)
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsa erdal
İsa erdal - 6 ay Önce

100 maç ceza verseler ne yazar ligi baştan aşağı incelesinler bu güne kadar ts kadar haksızlığa uğrayan varsa ben daha birşey demiyorum
Beşiktaş
Akpil
Gs
3maç 9 puan elin teri çalmak Allah katında en büyük günahtır
YAZIK LAR OLSUN

MerNoire28
MerNoire28 - 6 ay Önce

Eeee bizden çalınan puanlar geri gelecekmi

True Legend
True Legend - 6 ay Önce

2Mac sora devam olan yine bize oldu hadi hayirli traşlar

engin
engin - 6 ay Önce

siz dinlendirin. olan bizim puanlara olsun. fark açılsın. topunuzun ..

Yorum
Yorum - 6 ay Önce

Mhk yi de yediler koca kafa hala göt büyütüyor.

SIRADAKİ HABER