O Pozisyon İle İlgili Açıklama

Trabzonspor-Ankaragücü maçında yaşanan gol iptali ile alakalı açıklama geldi.

TRABZONSPOR 04.02.2019, 19:49
O Pozisyon İle İlgili Açıklama

Haftaya damga vuran Trabzonspor - Ankaragücü maçındaki gol iptaliyle ilgili MHK sessizliğini bozdu. Konuk takım Ankaragücü'nün Orgill ile bulduğu beraberlik golünün maçın hakemi tarafından iptal edilmesinin ardından gündeme gelen "FIFA ve UEFA elle oynama konusundaki talimatını güncelledi.

Eski talimata göre doğru olan iptal kararı sene başı itibariyle güncellenen talimatına göre yanlıştı" şeklinde ortaya atılan iddiaya MHK'den resmi yanıt geldi. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan MHK yetkilileri, Trabzonspor karşılaşmasında iptal edilen golün FIFA ve UEFA talimatına göre doğru bir karar olduğunu belirterek, "Elle oynamayla ilgili ne FİFA'nın bir talimat değişikliği ne de UEFA'nın yeni bir yorumu var. Yaklaşık üç yıldır mevcut talimat aynı. Bundan üç yıl önce Cüneyt Çakır'ın Barcelona ile oynanan kupa maçında benzer şekilde iptal ettiği Neymar'ın golünde elle oynamayla ilgili hangi talimat geçerliyse bugün de aynı talimat geçerli. İddia edildiği gibi bir kural ve yorum değişikliği yok" açıklaması getirdiler.

Maçın hakemi Mustafa Öğretmenoğlu'nun Orgill'in golden önce topa elle temas etmesinin ardından iptal kararının doğru olduğunu ifade eden MHK yetkilileri, bu nedenle "MHK hakemlerine devre arasında bu değişikliği anlatladı şeklindeki iddia doğru değil. Böyle bir değişiklik yok. Kaldı ki bugün UEFA'ya eğitime giden hakemlerimize de elle oynama konusunda aynı yorumunu yapıyor" açıklamasını yaptı. Buna göre son üç gündür gündemde olan Ankaragücü takımının attığı golün iptal kararı talimatlara göre yanlıştı iddiası MHK'den geri dönmüş oldu.Yorumlar (0)