Sadri Şener Aldığı Flaş Kararı Açıkladı

Trabzonspor'un efsane başkanı Sadri Şener: Şenol Güneş Stadyumu'ndaki şampiyonluk kutlamalarına katılmayacağım

TRABZONSPOR 05.04.2022, 00:24
Sadri Şener Aldığı Flaş Kararı Açıkladı

Trabzonspor'un efsane başkanı Sadri Şener, Trabzonspor'un bu sezon Spor Toto Süper Lig'de şampiyon olması halinde Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu’ndaki şampiyonluk kutlamalarına katılmayacağını belirterek ''Stadyuma hala gitmedim. Kutlamalara davet edilirsem teşekkür ederim, daveti geri çeviririm. Oraya gitmek yerine ligde oynayacağımız son maç olan İstanbul'daki Başakşehir maçına giderim. Şampiyonluğu İstanbul'da kutlarım'' dedi.

Trabzonspor'un efsane başkanı Sadri Şener, Trabzonspor'un bu sezon Spor Toto Süper Lig'de şampiyon olması halinde Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu’ndaki şampiyonluk kutlamalarına katılmayacağını belirterek ''Stadyuma hala gitmedim. Kutlamalara davet edilirsem teşekkür ederim, daveti geri çeviririm. Oraya gitmek yerine ligde oynayacağımız son maç olan İstanbul'daki Başakşehir maçına giderim. Şampiyonluğu İstanbul'da kutlarım'' dedi.

Sadri Şener, Ahmet Ağaoğlu yönetimindeki Trabzonspor'un, Ağaoğlu'dan önceki son başarılı başkanıydı. Trabzonspor, Sadri Şener yönetiminde bir Türkiye Kupası birde Süper Kupa sevinci yaşamış ve tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi'ne katılarak Türkiye'yi Devler Ligi'nde temsil etmişti.

Trabzonspor'da iki farklı dönemde başkanlık yaparak bordo-mavili taraftarların ''ne cimbom ne fener en büyük Sadri Şener'' pankartı açacak kadar sevdiği eski başkanla Trabzonspor'un bu sezon ortaya koyduğu performansı ve Karadeniz temsilcisi için unutulmazlar arasına giren 2010-2011 sezonunu konuştuk.

Efsane başkan, Trabzonspor'un bu sezon Süper Lig'de şampiyon olması halinde Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu’ndaki şampiyonluk kutlamalarına katılmayacağını açıkladı.

''İNŞALLAH MUTLU SONA ULAŞACAĞIZ''

Trabzonspor'da iki farklı dönemde başkanlık yapmış bir isim olarak Trabzonspor'un bu sezon ortaya koyduğu performans hakkında neler söylemek istersiniz?

Başkan ve yönetici olarak Trabzonspor'da en uzun süre görev alan isim benim. 22 yıl az değil. Benden sonra genç arkadaşlar gayet güzel devam ediyorlar. Kabul edip saygı duymak gerekiyor bu iş biraz yaş işi. Gençler bizden daha sağlıklı düşünebiliyor. Daha hareketli olabiliyor. Başkanlığı bıraktıktan sonra hiçbir zaman ''keşke biraz daha devam etseydim'' şeklinde düşünmedim. Başkanlığım döneminde aynı gün içerisinde farklı farklı yerlere gidip en sonunda da UEFA kura çekimine katılıyordum. Şimdi bunları yapabilir miyim? Yaparım ama biraz zor.

Yönetimimiz ve başkanımız iyi. İyi de bir takım kurdular. Yıllardır şampiyonluk yarışının içerisindeydik. Bu sene artık çok az kaldı. İnşallah mutlu sona ulaşacağız, çok sevineceğiz. Sakatlıkları yaşamamış olsaydık bu sene şampiyonluğu çok önceden garantilemiş olacaktık. Yaşadığımız sakatlıklar işleri biraz bozdu. Mesela bizim sol tarafımız çok zayıf. Dün oradan golü yedik. Hüseyin Türkmen de pas verirken yarım saat düşünüyor, ondan sonra pas atıyor (gülüyor)

''AĞAOĞLU ŞEHRİN İÇİNE KARIŞMALI''

Başkan Ahmet Ağaoğlu ile beaber çalışmış bir isim olarak sizce Ağaoğlu'nun en büyük doğrusu ve yanlışı nedir?

Ahmet Ağaoğlu'nu yönetime alan ilk kişi benim. Başkanlığımın ilk yıllarında onu yönetime almıştım. Ağaoğlu o yıllarda Rusya ile çalışıyordu. Ben başkanlığı bıraktıktan sonra Ahmet Ağaoğlu, Trabzonspor'daki görevine devam etti. Sonra golf sporuna yöneldi. Şimdi de başkan. Çok efendi bir çocuktur. En büyük doğrusu uyumlu çalışması. Ama şehirle biraz daha bütünleşse daha iyi olur. Şehrin içinde olmalı, şehri gezmeli. Bunu ona da söyleyeceğim. Ama takımı iyi yönetiyor. Ben de mutlu oluyorum.

''ŞAMPİYONLUK KUTLAMALARINA KATILMAYACAĞIM''

Stadyumun isminin Şenol Güneş olduğu için stadyuma gitmediğinizi söylemiştiniz. Bu kararınız devam ediyor mu? Trabzonspor bu sezon şampiyon olursa şampiyonluğu Şenol Güneş stadyumunda kutlayacak. Kutlamalara katılacak mısınız? Yoksa bu kararınızdan vazgeçmeyi mi düşünüyorsunuz?

Bu düşüncem devam ediyor. Stadyuma hala gitmedim. Kutlamalara davet edilirsem teşekkür ederim, daveti geri çeviririm. Oraya gitmek yerine ligde oynayacağımız son maç olan İstanbul'daki Başakşehir maçına giderim. Şampiyonluğu İstanbul'da kutlarım. İlla Trabzon'da mı olmak gerekiyor? Her yerde kutlarım. Zaten o maça kalmadan şampiyon oluruz. Bu stadyum konusunda ben haklıyım. Şu açıdan haklıyım Şenol Güneş, bizim profesyonel bir elemanımız. Yaptığı hizmetler karşılığında anlaştığımız ücretin hepsini bizden almış ve dolayısıyla hizmetini satmıştır. Şimdi bunun dışında hem milyon dolarlar kazanacaksın hem de kulüp veya devlet bir yerde senin ismini yaşatacak. Bu yanlış bir durum. Amatör olanlara yapılması gereken bir durum. Ya da stadyumda tribünün bir bölümünü cebinden harcadığın parayla inşa edersin, o zaman ismin verilir.

''TERİM'İN İSMİNİN DE STADYUMA VERİLMESİ YANLIŞ''

Fatih Terim hoca da benim dostumdur. Bunu ona da söylüyorum ''haklısın'' diyor. Fatih Terim'in adı Başakşehir Stadyumu'nda yaşatılıyor. Mustafa Denizli isminin yaşatılması bir nebze doğrudur. Çünkü Altay'da ücret almadan görev aldı. İsimler amatör insanlara verilmeli. Haluk Ulusoy tesisleri var yanlıştır. Benim ismimi de ben ayrıldıktan sonra tesislere verdiler. Ama zaten o tesis benim paramla yapılmıştı. Benim isyanım buna. Yoksa nereye verirlerse versinler. Okul yaptırsınlar ismini de oraya versinler. Kendisiyle de görüşemedim. Benim kimseyle küslüğüm falan olmaz ama zaten Şenol hocanın Türkçesi biraz zayıftır. Ne konuşacağım onunla?

''JAJA BİZE İHANET ETTİ''

Jaja ile 3 ay önce röportaj yapmıştım ve “Şenol Güneş ve Sadri Şener bana yardımcı oldu ama daha sonra Sadri Şener bana ihanet etti. Ben ona güvenmiştim” dedi. Jaja’nın bu açıklamaları hakkında ne söylemek istersiniz?

Bir kere ben onun muhatabı değilim. O yüzden ona ihanet edemem. Ben ancak başka kulüp başkanlarına ihanet edebilirim. Jaja bizim profesyonel çalışan bir elemanımızdı. Çok hatırlayamıyorum. Onu Arabistan'a satmıştık. Başarılı bir sporcuydu ama özel hayatında zor bir çocuktu. O bize ihanet etti.

''GELİRKEN DE DEĞİŞİKTİ GİDERKEN DE DEĞİŞİKTİ''

Yine o dönem kulüp tarihinin en iyi forvetleri arasında yer alan Teofilo'yu transfer etmiştiniz. Ama netlik kazanmayan bir konu var. Teofilo’nun takımdan ayrılmasındaki neden neydi? Takımdan ayrılmak için havaalanında yatmıştı. Serkan Balcı’yla da röportaj yapmıştım ve o Liverpool maçının devre arasında Burak Yılmaz’la Teofilo’nun yumruk yumruğa kavga ettiğini söylemişti

Ben soyunma odasına pek inmezdim. Genç yöneticilik yıllarımda meraktan giriyordum sadece sonrasında hiç inmedim. Bu olayı da bilmiyordum. Teofilo değişik bir çocuktu. Ülkesine dönmeyi çok istiyordu. Onunla o dönemler çok uğraşmıştım. Gelirken de değişikti, giderken de değişikti. Onu almak için Kolombiya'ya gitmiştik. Yaptığı bir hizmet vardır. Bu takıma kupa kazandırmıştır. 2010 yılındaki Süper Kupa'da attığı 3 golle şampiyon olmamızı sağladı. Kupayı müzemize götürmemizi sağladı. Bana göre karşılığını da almış bir oyuncudur. Ne yapıyor şuan bilmiyorum

''2010-2011'DE ŞAMPİYON OLDUK SİYASİ GÜCÜM YETMEDİ''

Başkanlığınız döneminde Trabzonspor 2010-2011 sezonunda tarihi bir sezon yaşadı. Fakat bir sezon sonra transferler için ödenen toplam bonservis bedeli kulüp tarihi için bir rekor olmasına rağmen harcanan paraların karşılığının alınamamıştı. Geriye dönüp baktığınızda burada başarısız olan sizce kim? Sadri Şener mi yoksa dönemin teknik direktörü Şenol Güneş mi?

2010-2011 sezonunda Şampiyon olduk. Yapılabilecek her şeyi yaptım. O yılla alakalı bir yorumum yok. Siyasi gücüm yetmedi. Yargıtay ''siz şike yapmadınız'' demiyor ''deliller usulsüz dinlenmiş'' diyor. Zaten o yargılanan isimler bizim arkadaşımız. Duruşmalara gittiğimizde onlarla sohbet ettik ''biz bu işi yapmadık'' demediler. Yaptığın transferlerden sonra şampiyon oluyorsan başarılısın demektir. Şampiyon olduk ama şampiyonluk kupasını bize vermediler. Kupayı alamayınca bir düşüş yaşadık. Sonrasında Burak Yılmaz ve Selçuk İnan bizi bırakıp Galatasaray'a gitti. Egemen'de nispeten sayılabilir.

Burak'ın menajeri, bize Burak Yılmaz'a Avrupa'dan teklif geldiğini söylemişti ve resmen bizi kandırmıştı. sonra Burak Yılmaz'ı Galatasaray'a götürdü. Selçuk zaten bize hiç sormadan çekip gitti. Sözleşmesi bitmişti. Trabzon'da kalmak istemediler. Onlara yapabileceğim bir şey yoktu. Şimdi Selçuk ortada yok. Burak'ta ne yapıyor bilmiyorum. En son milli takımı bıraktığını söylemişti. Milli takım bırakılır mı? ''Ben milli takımı bırakıyorum'' denilir mi? Maçın öncesinde böyle bir açıklama yapılır mı? Maçını oynarsın sonra bırakırsın. Kaliteli oyunculara sahip olmana rağmen şampiyon olamıyorsan hocayı bulacaksın, beni değil. Ama kaliteli oyuncun yoksa hocan bir şey yapamaz. Abdullah Avcı'yı Rize veya Altay'ın başına geçir başarısız olur. Elinde oyuncun yoksa ne yapabilirsin?

''VİCDANLARDAKİ İZİ KALDIRAMAZSIN''

2010-2011'de Trabzonspor, Türkiye'yi Şampiyonlar Ligi'nde temsil etti ve 10 yılı aşkın bir zaman geçti. Fenerbahçe geçtiğimiz günlerde yaptığı başvuruda 2011 yılına ait Süper Kupa finalini oynamak istediğini açıkladı. Fenerbahçe'nin bu başvurusu için yorumunuz nedir?

Sebep bulmaya çalışıyorlar, geçmiş olsun. Bunun vicdanlardaki izini kaldıramazsın ki istersen on defa oynat. İsterse kararlar on defa bozulsun ama ''sen şike yapmadın'' gerekçesiyle bozulsun ''usulsüz dinlenme'' gerekçesiyle bozulmasın.

''FATİH TEKKE TRANSFERİNDE SORUN YOKTU''

Fatih Tekke'nin sizin döneminizde Trabzonspor'a transfer olmasını engelleyen durum neydi? 2010 yılında ''Biz zaten Fatih'le anlaştık. Fatih'in ikinci yarıda bizimle birlikte olacağını düşünüyorum” şeklinde açıklamanız olmuştu ve Fatih Tekke, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında ''Futbolu Trabzonspor'da bırakmam gerekiyordu'' dedi

Fatih Tekke transferinde sorun yoktu. Yanlış hatırlamıyorsam menajeriyle konuşmuş anlaşmıştık. Sonra Fatih, Rusya'daki kulübünde futbola devam etti ve daha sonra Ankaragücü'ne transfer oldu. Başka da bir şey hatırlamıyorum.

''DETAYLI DÜŞÜNÜLMÜŞ BİR YASA DEĞİL''

Son olarak TBMM komisyonunda kabul edilen Spor Yasası hakkında yorumunuz nedir?

Okumadım detayını bilmiyorum ama bütün borçlar kulüp başkanlarına kalıyor. O zaman kimse başkan olmaz. Pek detaylı düşünülmüş bir yasa olduğunu sanmıyorum. Bu yasa çıkacaksa kulüplere neden başkan olsunlar? Borçlanmadan transfer yapabilecek babayiğit yok. O zaman şu olur borçlanmazsın ve futbolun kalitesi düşer. Mevcut oyuncularınla ya da yetiştirdiğin oyuncularla oynarsın. o zaman futbolcu transfer edemezsin, transfer yapamayınca seyircin maça gelmez. Televizyon ihalelerini yapamazsın. Yanlış bir yasa. Ben niye gidip çoluğumun çocuğumun parasını kulübe hibe edeyim? Başkanlığımın ilk yılında ben bunu yapmıştım ama sanırım biraz gençliğime denk geldi, hibe ettik gitti. Niye böyle bir şey yapılsın? Borçlanmadan olmaz. ''Borçları ödeyemezsen sorumluluk sana kalır'' dersen de bu işi kimse yapmaz. Federasyon zaten özerk değil.

Kaynak: Karar - Furkan Uzun

Yorumlar (11)
MerNoire28 2 ay önce
Helal olsun başkan doğru söylüyorsun o isim bunu hak etmiyor.aynı düşündeyiz
Savaş Küçük 2 ay önce
İl dışından Beşiktaş maçına gittim Şenol Güneş ismini görünce moralim sıfır oldu Bence Trabzonspor taraftarı bu ismi silmek için her maç Avni Aker diye tezahürat yapmalı
Yomrali h.hamzaoglu 2 ay önce
Avni aker,ismi devam edecekti. Şenol Güneş ne alaka, Ts ye ihanet etmiş bir adama birde ödül veriyorsunuz.
Zekeriya 2 ay önce
Sadri Baskan yapma etme, sen bari Senol Günesi kücük düsürme. Senol hoca Türkiye ye ders veren adama, anlayana. Sen eger Senol Günesin eline 14 tane adam verseydin o da haftalar önce sampiyon olurdu. Kendi hatalarini görmek itemiyorsun. Trabzonsporun stadina sadece isim yüzünden gitmiyorsan, kücük bir cocukdan hic bir farkin yok. Trabzonspor sevdalisi olan gider.
Ali KIRKBİR 2 ay önce
zaten bizde senin kutlamalara gelmeni istemiyoruz. şampiyonluğu şampiyon olacak takımın oyuncularını satan sen. utanmadan bide haklıymış gibi konuşuyorsun.
Nihat 2 ay önce
Sayın Başkan Başkan olduğunu dönemde şampiyonluk başarın yok.simdi stat ismine tak başarıya gölge düşürmek için Şenol Güneş kadar başarılı biri olmalı dünya 3. Cüsü olmuş..dünya çapında bir başarıya gölge düşürmek olmaz, ben ve benim gibi Trabzon spor aşığı 1500 km uzaktan sevgimizi paylaşalım, siz o kutlamaya katılıyorum niye Şenol Güneş ismine taktım..geç Trabzon spor başına şampiyon lar ligi finali oynat o ismi değişelim..
Türker 2 ay önce
Bu adam niye efsane oluyormuş? Onun yüzünden kulüp borç bataklığına sürüklendi ne çabuk unuttunuz!
Erdoğan Karsavran 2 ay önce
Birlik Olacaklarına Kin Besliyorlar Eski Baskanlar Kendini Deyil Trabzonsporu Düşünsünler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:02
Güneş 04:51
Öğle 12:23
İkindi 16:19
Akşam 19:44
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 70
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 38 58
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Bursaspor 36 44
17. Kocaelispor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31