TFF'den Şok Eden Trabzonspor Açıklaması!

Lisansının iptalini yani ligden ihracını gerektirir

TFF'den Şok Eden Trabzonspor Açıklaması!

Trabzonspor, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile kurulların tarafsız ve bağımsız olmadıkları gerekçesiyle FIFA’ya şikayet etmiş ve Kulüpler Birliği de, “Trabzon’un arkasındayız ve bu haklı mücadelesini destekliyoruz” açıklamasını yapmıştı. TFF de Trabzonspor'a, "Bak taahhütnameni ihlal ediyorsun bu da lisansının iptalini yani ligden ihracını gerektirir" diyerekten aba altından sopa gösterdi.

İşte detaylar...

Trabzonspor Kulübü, geçtiğimiz günlerde TFF ile kurulların tarafsız ve bağımsız olmadıklarını, bu nedenle FIFA'ya şikayette bulunduklarını açıklamış ve Kulüpler Birliği'nden de bordo-mavili takıma destek gelmişti. Fırtına'nın FIFA nezdinde yürüttüğü davayla ilgili TFF'den de bordo-mavili takıma gözdağı geldi.

“Trabzon’un arkasındayız ve bu haklı mücadelesini destekliyoruz”
Hürriyet'ten Tahir Kum'un aktardığı bilgilere göre TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin arası hayli bir gergin.

Sebebi de; Çebi başkanlığındaki Kulüpler Birliği’nin, bir süre önce Trabzon’un FIFA nezdinde yürüttüğü mücadele ile ilgili TFF’ye gönderdiği “Trabzon’un arkasındayız ve bu haklı mücadelesini destekliyoruz” imzalı mektubu... Peki ne denmişti o mektupta? Özetle; “Spor yargı sistemimiz başta olmak üzere TFF ve bağlı kurullarının FIFA tarafından belirlenen ilkeler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2020 ve yine Kamu Denetçileri Kurumu’nun 2021 tarihli kararlarında önerilen sistemsel ve ilkesel değişikliklerin yapılması için gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır. Bu hususta Trabzon’un da FIFA nezdinde yürüttüğü haklı mücadeleyi desteklediğimizi bilginize arz ediyoruz”

TFF'den Kulüpler Birliği'ne mektup
Peki sonra ne oldu? TFF de birliğe bir cevabi mektup gönderdi... Onlar da özetle; “Şayet sizler genel kurulumuza katılma tenezzülü gösterseydiniz bahsettiğiniz konularla ilgili hazırladığımız statü değişiklikleri yapılacaktı. Ama katılma tenezzülü göstermeyip olayı bu duruma siz getirdiniz” dedi Sonra? Trabzon’un bu başvurularına karşılık kulüplerin her sezon başı imzalayıp TFF’ye gönderdikleri taahhütnameyi hatırlatarak, “Attığınız adımları tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz aksi takdirde bunun bedeli ağır olur” tehdidiyle mektubuna son noktayı koydu. Hani o “TFF yargı kurullarının görev ve yetkilerini kabul edip kararlarına uyacağımızı; bu kararlara karşı hiçbir idari ve adli yargıya, temyiz, tashihi karar, yargılamanın iadesi gibi kanun yollarına başvurmayacağımızı; yukarıdaki taahhütlerimize aykırı hareket ettiğimiz takdirde tescilimizin iptalini ve müsabakalara iştirak ettirilmemeyi kabul, taahhüt ve beyan ederiz” yazılı her kulübün sezon başı imzalayarak TFF’ye gönderdiği o taahhütname hatırlatarak!... Kısaca TFF’ye göre; geçtim FIFA’yı Tahkim’in kararının TBMM Kamu Denetim Kurumu’na taşınması da bu taahhütnamenin ihlali anlamına geliyordu.

"Lisansının iptalini yani ligden ihracını gerektirir"
Sonuç, TFF’nin cevabi mektuptaki yaklaşımı ve üslup başta Trabzon olmak üzere Kulüpler Birliği cephesinde çok hoş karşılanmadı. Ve önceki gün toplanan Kulüpler Birliği “Trabzon’a yapılan bu tehdit bize yapılmış bir tehdittir” diyerek TFF’nin bu şok mektubuna karşılık daha sert bir mektup daha kaleme alarak Riva’ya 2. mektubunu gönderdi. Ve böylece Trabzon’la TFF arasındaki uzun süredir süren ‘idari çatışma’ bu mektuplaşmalarla diğer kulüplere de sıçramış oldu. Ama her şey bir tarafa; TFF’nin “Bak taahhütnameni ihlal ediyorsun bu da lisansının iptalini yani ligden ihracını gerektirir” diyerekten Trabzon’a aba altından sopa göstermesi enteresan ve ciddi bir olay!

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail kır
İsmail kır - 3 hafta Önce

Yapın lan bizi ihraç ligden yapmazsanız adam değilsiniz nasıl olsa şampiyon yapmıyorsunuz bizi. Bizim için şampiyonluk önemli. Hadi atın görelim sizi sözünüzün arkasında durun

Mehmet kacar
Mehmet kacar - 3 hafta Önce

Süper lig'de önünü kesemediniz hakemler 'le puanları gasp ettiniz başa çıkamadınız kolayını bulmusunuz lisansını iptal ettim deyin bu iş bitsin

y alemdar
y alemdar - 3 hafta Önce

ELLERINDEN GELENI ARDINA KOYMASINLAR BIZI KENDILERI GİBİ KORKAK MI ZANNETTILER DÜŞÜRÜNDE GÖRELIM SIZI GİDİ ŞİKECİLER

MerNoire28
MerNoire28 - 3 hafta Önce

Ey TFF Eyer delikanlıysanız G...yiyorsa ihraç edin bakın ne oluyor.bugüne kadar sustuysak asaletimizdendir.neyapım istbul takımları gibi şikemi.hakkımızı savunmak nezamdır baş kaldırmış oldu.

Zekeriya
Zekeriya - 3 hafta Önce

Tff binasınn önünde gösteri yapılmalı. Trabzonsporu ve taraftarını küçük görenler gün gelir bedelini ağır öderler adaletin önünde. Tabiki adalet uygulanırsa.

Muhammet özen
Muhammet özen - 3 hafta Önce

Şikeci fff boşuna ürmesin gücü yetmez, bizi zaten doğruyorlar, onlar kirli işlerine devam etsin, Allah belalarını verecek bir gün inşAllah

Mehmet arslan
Mehmet arslan - 3 hafta Önce

Eceli gelen canlı cami duvarına edermiş 2011 sikeci şimdiki fedarasyon baskani hadi sikiyosa lisansı iptal et bak neler oluyo bu düzeni yıkacağız tıpkı 1976 da yiktimiz gibi

Cevdet Düzgiden
Cevdet Düzgiden - 3 hafta Önce

O TFF baskanini oraya getirenin hic mi sucu yok ?
Siyasetciler siyasete odaklansin halimiz ortada. Birini beceremeyen digerinle oynamasin !
Devlet ve CB futboldan uzak dursun. Milli maca gitti 3-3. Net !


SIRADAKİ HABER