Trabzonspor'un Marka Değeri Açıklandı

Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr Erkut Tutkun, ASGD 2. uluslararası Spor ve Turizm Zirvesi’nde yurtiçi ve yurtdışından katılan basın mensuplarına, “spor ekonomisi” konulu panelde seslenerek dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Trabzonspor'un Marka Değeri Açıklandı

Dünyanın en değerli 50 futbol kulübünün içinde Türkiye'den takımın olmadığına vurgu yapan Tutkun, “Avrupa'da ilk 50 takımın marka değeri 22 milyar dolar civarında ve Avrupa futbolunun 49. sırasında Mainz takımı var. 

Pek çok futbolseverin bile sadece ismini bildiği bir kulüptür bu... Alt sınır olan 104 milyon dolarlık marka değerine dahi ulaşamadı bizim takımlar. Daha önceki yıllarda Galatasaray ve Beşiktaş giriyordu bu sıralamaya. 

Beşiktaş'ın 103, Fenerbahçe'nin 86, Galatasaray'ın 59, Trabzon'un 24 milyon dolarlık bir marka değeri tespit edilmiş durumda. Real Madrid'in marka değerinin 2 milyar Avro'ya kadar çıktığını karşılaştırma yapmak isteyenler için aktarmış olayım. 

Futbol pek çok sektörü etkiliyor ancak turizmle arasında da doğrudan bağ var. Dünyanın tanınmış statları birer mabede dönmüş durumda. 

Örneğin, her yıl 1 milyon Japon turist, Barcelona'nın NouCamp stadını ziyaret ediyor. 

Bunun yanı sıra formalar satılıyor, yayın hakları milyon dolarlarla ifade ediliyor. 

Messi'nin ayaklarını bastığı çim bile Barcelona tarafından satılıyor. 

Hem de 100 Avro'ya. Barcelona stadında, zeminden, kupaların bulunduğu kata asansöre binmek için gelenlerin 5 Avro ödemek zorunda kaldıklarının altını da çizmek isterim. 

Yani futbol sadece futbol değildir” ifadesinde bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER