UEFA'dan TFF'ye Trabzonspor Uyarısı

Fenerbahçe’yi 5 maçta şikeden cezalandıran UEFA Tahkim Kurulu, Disiplin Kurulu’dan farklı olarak yeni bir karar daha oluşturdu. Bu kararda 3 Trabzonspor maçı var.

UEFA'dan TFF'ye Trabzonspor Uyarısı
UEFA dün TFF'ye "kupayı Trabzonspor'a verin artık" mesajını gönderdi.

Sarı lacivertlileri, Trabzonspor’un 3 maçında teşvik primi verdiği gerekçesiylede cezalandıran Kurul, polis dinlemeleri, TFF Etik Kurulu raporu ve mahkeme kararlarına dayanarak bu kararı verdi.

Kurul, kararında açık açık, polisin dinleme kayıtları, Futbol Federasyonu Etik ve Disiplin Kurulu ile 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararlarına dayandığını dile getiriyordu. Bununla birlikte UEFA'nın elde ettiği bilgiler doğrultusunda Fener'in resmen şike yaptığı bir kez daha kanıtlanarak UEFA TAhkim Kurulu'nun eklediği ek suçlamada Fener, Trabzonspor'un 3 maçında da takımlara teşvik primi vererek 2010-2011 sezonu Şampiyonuluğunu çaldığını resmen açıkladı.

İŞTE FENERBAHÇE'NİN TRABZONSPOR İÇİN VERDİĞİ TEŞVİK PRİMİ VE UEFA'NIN SUÇLAMASI

TRABZONSPOR-BURSASPOR
“Tahkim Kurulu eldeki belgeler, özellikle de polis verileri ve 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını göz önüne alarak, 17 Nisan 2011 tarihinde oynanan karşılaşmada Sayın Yıldırım, Sayın Ekşioğlu ve Aleaddin Yıldırım’ın çeşitli teşvik ödemeleri yaptığı konusunda tatmin olmuştur.”

ESKİŞEHİRSPOR-TRABZONSPOR
“Tahkim Kurulu, eldeki belgeler, polis verileri özellikle de TFF Disiplin Kurulu kararları ile 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ışığında Fenerbahçe suçlanmayı hak etmiştir. Sayın Yıldırım, Sayın Mosturoğlu ve Sayın Ekşioğlu’nun 22 Nisan 2011 tarihinde oynanan maçta teşvik ödemeleri yapmışlardır.”

TRABZONSPOR-İBB
“Tahkim Kurulu, Fenerbahçe’nin 15 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmanın sonucuna etki ettiği ve teşvik verdiği konusunda yeterli kanıta ulaşmıştır. Teşviki Sayın Yıldırım ve Sayın Ekşioğlu’nun verdiği konusunda yeterli kanıt vardır.”

İşte maç maç Fenerbahçe’ye yönelik suçlamalar:

ŞİKE SUÇLAMALARI:

GENÇLERBİRLİĞİ-FENERBAHÇE
“Tahkim Kurulu, 7 Mart 2011 tarihinde oynana karşılaşmada İlhan Ekşioğlu’nun maç sonucu etkilemekte doğrudan rol oynadığını anlamıştır. Bu kararın alınmasında polis verileri, Etik Kurulu raporu, TFF Disiplin Komitesi’nin kararı ve 16. Ağpır Ceza Mahkemesi’nin kararı destekleyici rol oynamıştır.”

FENERBAHÇE-İSTANBUL BB
“Polis kayıtları ve 16 Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ve bütün begelerin incelenmesi sonrasında Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın 1 Mayıs 2011’de oynanan karşılaşmada şike girişimini noktaladığı konusunda tatmin olmuştur.”

KARABÜKSPOR-FENERBAHÇE
“Tahkim Kurulu’nca, elde edilen belgeler, polis verileri ve 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı çerçevesinde 8 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmadaki şike sürecinin Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu gibi kulüp yöneticileri tarafrından yönetildiğine dair fikir oluşturmuştur.”

FENERBAHÇE-ANKARAGÜCÜ
“Elde edilen veriler ışığında Tahkim Kurulu, 15 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmada şike girişiminde bulunulduğu konusunda tatmin olmuştur. Tahkim Kurulu, Başkan Yıldırım, Yönetici Ekşioğlu, Başkan Yardımcısı Mosturoğlu ve Altyapı Koordinatörü Turan’ın şike sürecinde yer aldığına inanmaktadır. Bu ianancın temelinde de polis verileri, Etik Komitesi raporu, TFF Disiplin Kurulu kararları ve 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararları yatmaktadır.”

SİVASSPOR-FENERBAHÇE
“İlk olarak polis verileri, ikinci olarak da 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı sonrasında Tahkim Kurulu, 22 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmadaki şike sürecinin Sayın Yıldırım ve Sayın Ekşioğlu tarafından yönetildiğini değerlendirmiştir.”
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 11:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
metin
metin - 7 yıl Önce

Kupayı verin yeter artık

taner ocak
taner ocak - 7 yıl Önce

Bu bılgı ve verılere dayanarak 2010-2011 sambıyonu trabzonspor olmalı fenere 3 yıl avrupa kupalarından men olaya karısan ve tırek olarak sıke yapan dıger takımlara 2 yıl avrupa kupalarından men edılmelı fener bahce dusurulmelıdır bu turk futbolunun annına surulen kara lekeyı bırazda olsun temızler ve dum futbol gluplerıne ve yonetıcılerıne ters verır nıtelıgi tasır

Yalçın Yılmaz
Yalçın Yılmaz - 7 yıl Önce

Vermezler t f f arkalarında verilse bile alıp Karadeniz'e atalım

hüseyin saral
hüseyin saral - 7 yıl Önce

Allah islahetsin sizi daha maç seyredecek hevesimiz bile kalmadı hak eden hak ettiği cezayı çeksin.

Erkan uzunef
Erkan uzunef - 7 yıl Önce

Tff hala 2010_2011 şampiyonu uefa kararları sonucu tspor dur diye neden karar almıyor ayıp yeter artık tüpbaş

erdogan avci
erdogan avci - 7 yıl Önce

helal trabzona fb.butun bu kirli islere zorlayip rezol ettigi icin uefa ya madara ettigi icin senol gunesi ve oyuncularimizi kutlarim .fb beter olsun.halen kupayi tra bzona vermeyen federasyon kahrolsun

emrah seven
emrah seven - 7 yıl Önce

Fenerin bir alt lige dusmesini ve trabzon sporun kupasinin geri verilmesini istiyoruz

rasim rasin
rasim rasin - 7 yıl Önce

Bular fotbolu kendi ckarlri icin kulanan adi insalar,bunkari butun spor musabakalarindan bir omur boyu men etmek gerekirki temiz spor izkeyelim


SIRADAKİ HABER