Tunceli Pülümür’de Balıklar Elektrik Verilerek Telef Edildi

Tunceli’nin Pülümür ilçesinde yaşanan bir olaya bütün çevreden tepki yağdı. Kimlikleri belirlenemeyen kişiler tarafından hazırlanan düzenekle Pülümür çayına elektrik verildi. Bu işlem sonucunda büyük miktarda balık telef oldu.

TUNCELİ 21.12.2019, 15:10
Tunceli Pülümür’de Balıklar Elektrik Verilerek Telef Edildi

Alınan bilgilere göre olay Kırmızıköprü Köyünde meydana geldi. Bölgede yer alan yüksek gerilim hattından Pülümür çayına elektrik çeken kişiler muhtemelen bunun nelere mal olacağından habersiz bir şekilde büyük bir telefe sebep oldu. Çaya elektrik verilmesiyle birlikte yılan balığı, karabalık ve sazan balığı türündeki birçok balık öldü. Köylüler sadece balıkların dışında yengeç gibi suda yaşayan birçok canlının daha hayatını kaybettiğini söyledi.

Tek Başına Yapılması Mümkün Olmayan Bir Düzenek

Caner Canerik isimli bir vatandaş çaya verilen elektriğin ne şekilde verildiğini gözler önüne serdi. Düzeneğin ne şekilde çekildiğini gösteren Caner Canerik, bu düzeneğin tek bir kişi tarafından yapılamayacağını, birkaç kişinin organize bir şekilde bu telefi gerçekleştirdiğini savundu. Bölge ekosistemini bozacak kadar büyük bir telefe sebep olan bu olay sonrası Caner Canerik ve diğer köylüler sorumluların yakalanmasını ve cezalandırılmasını istedi.

Yorumlar (0)