En İyi Korku Filmleri Arasında 5 Efsane Film

En İyi Korku Filmleri Arasında 5 Efsane Film

En İyi Korku Filmleri Arasında 5 Efsane Film

Haber TS- Haber Servisi- En iyi korku filmleri dendiğinde, izleyiciye ciddi anlamda gerilim yaşatan ve uzun bir süre boyunca da akıllardan çıkmayan filmler anlaşılmaktadır. Geçmişten günümüze gelene kadar çok sayıda korku filmi yapılmıştır. Bunların içerisinde yer alan bazı yapımlar, gerilim düzeyini artırarak efsaneler arasına girmeyi başarmıştır. Hatta izleyicilerde korku dolu anlar yaşatan bazı yapımlar, seri olarak devam eden filmlerini de izleyici ile buluşturmuştur. Ülkemizde de bu anlamda çok sayıda korku filmi çekilmiştir. Ancak pek çoğu, beklenen ilgiyi görmeyerek kısa sürede vizyondan kaldırılmıştır. Her izleyicinin, korku filmi türünden beklentisi farklıdır. Bazıları, gerilimi iliklerine kadar hissetmeyi tercih ederken, bazıları da korkunun yanı sıra düşünmeyi de sağlayan filmleri tercih etmektedir.

Dünyanın En İyi Korku Filmleri Listesi Neler Sunuyor?

Dünyanın en iyi korku filmleri listesi farklı kurguları toplayan bir film listesini barındırmaktadır. Her korku filminin kendine özgü bir hikayesi bulunmaktadır. Bazı yapımlar, metafizik unsurları konu edinmişken bazıları da seri katillerin işlediği cinayetleri yansıtmaktadır. Ancak bilim kurgu tarzına yakın olan korku filmleri de bazı kesim tarafından takip edilmektedir. Robotların dünyayı ele geçirmesi ve insanlığı yok etmesine yönelik olarak çekilen bir korku filmi, bilim kurguya yakın bir türü yansıtacaktır. Bunun dışında, oyuncak bebeğin katil olduğu ve buna benzeyen cinayet ağırlıklı yapımlar da izleyici zaman zaman gerilime sürüklemeyi başarmıştır.

1- En İyi Korku Filmleri Arasında Yer Alan Efsane Korku Filmleri: The Exorcist

Efsane korku filmleri listesinde The Exorcist ilk sırada bulunmaktadır. Film, 12 yaşındaki bir kız çocuğunun içine şeytanın girmesine yönelik bir hikayeyi anlatmaktadır. Film çekimleri sırasında ünlü oyuncunun kızı olan 12 yaşındaki Regan, tuhaf hareketler sergilemektedir. Bu durum üzerine aktris Chris Macneil, kızının iyileşmesi için, onu iyi bir doktora götürmeye karar vermiştir. Doktorlar, muayene sonucunda Regan’ın beyninde bir hasarın olabileceğini öne sürmüşlerdir. Ancak, yapılan tıbbi testler sonucunda Regan’ın beyninde herhangi bir hasara rastlanmamıştır.

Küçük Regan’ın tuhaf halleri hiçbir şekilde ara vermeden devam etmektedir. Regan belirli aralıklarla titreme nöbetleri geçirmektedir. Titreme sırasında garip sesler çıkararak, anlamsız hareketler yapmaktadır. Ünlü aktris Chris, kızı Regan’ı psikiyatra götürmeye karar vermiştir. Psikiyatr da Regan’ın içine şeytanın girdiği gerçeğini söylecektir.

2- Son 20 Yılın En İyi Korku Filmleri Arasında Yer Alan Bir Yapım: Korku Seansı

Son 20 Yılın en iyi korku filmleri arasında Korku Seansı da özel bir yere sahiptir. Filmin konusu, gerçek hayattan alınan bir hikayeyi yansıtmaktadır. Normal üstü olayları inceleyen bir karı kocanın başına gelen olaylar, yapım boyunca anlatılmaktadır. İkili, Perron ailesinden telefonda özel bir iş almıştır. Perron ailesinin çok uzaklarda ve gözlerden ırakta bulunan evi, karanlık bir güç tarafından sarılmıştır. Çiftin görevi, bu gizemli ve karanlık güçle baş ederek, Perron ailesini kurtarmaktır. Ancak, ikili, bu sefer çok büyük bir iş aldıklarının farkında değildir.

3- Korku Filmleri Yabancı Bir Yapım: Elm Sokağı Kabusu

Korku Filmleri Yabancı bir yapım arandığında, Elm Sokağı Kabusu ismi kesinlikle zikredilecektir. Filmin konusu, Los Angeles’ta meydana gelen ilginç ölüm olaylarıdır. Üst üste gelen ölüm olayları, insanları ciddi anlamda rahatsız etmektedir. En iyi korku filmleri arasında dünya genelinde özel bir takipçi kitlesine sahip olan Elm Sokağı Kabusu, insanların kabuslarında ortaya çıkmaktadır. Kabuslarında, elinde jilete benzeyen cisim bulunan bir adam, kabusu gören kişiyi öldürmektedir.

İnsanları kabuslarında öldüren bu hayalet, aslında yıllar önce linç edilen sapık bir katilden başkası değildir. Ailelerin çocuklarını öldürdüğü için, çocukları öldürülen aileler tarafından bu korkunç adam, zamanında linç edilerek öldürülmüştür. Bu sapığın ismi Freddy’dir. Freddy bir şekilde geri gelerek insanları, rüyalarında öldürmeye başlamıştır. Freddy’den kurtulmanın yolu; ya uyumamak ya da kabus içerisinde Freddy ile mücadele etmektir.

4- Korku filmleri 2020 Listesi: Derin Sular

En iyi korku filmleri arasında 2020 yılında çekilen Derin Sular isimli gerilim filmi de bulunmaktadır. Meydana gelen bir depremle, yer altında laboratuvarı yerle bir olan bir ekibin ölüm kalım mücadelesi anlatılmaktadır. Aslında bu yapım, yeni bir film olsa da Bilinmeyen korku filmleri arasında da sayılmaktadır. Yeni çekilmesine rağmen, filmi bilen film sever sayısı oldukça azdır. Film sırasında korkutucu ölümler ve olaylar, izleyicilerin zaman zaman gerilim yaşamalarına yol açmaktadır. Tam bir korku filmi olmasa da izleyenlerde ciddi etkiler bırakmayı başaran bir yapımdır.

5- En iyi korku filmleri 2019 Listesi İçin Siccin 6

En iyi korku filmleri 2019 listesine Siccin 6’yı eklemek doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca Türk yapımı olması da filmin Türklerde anlamlı bir yer edinmesini sağlamaktadır. Genellikle Türklerin korku filmleri söz konusu olduğunda başarılı yapımlar ortaya koyamadıkları iddia edilmektedir. Ancak bu iddiaların Siccin 6 ile son bulacağı düşünülmektedir. Film, seri halde çekilen korku dolu yapımlardan oluşmaktadır. Filmde Yaşar babasını kaybetmiştir. Yaşar, babasını kaybettikten sonra birbirinden ilginç sorunlarla yüzleşmiştir. Ayrıca Yaşar’ın kızı da karanlık geçmişi ile bu sırada yüzleşecektir. Bu durum, tüm ailenin ciddi sorunlar yaşamasına neden olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER