En İyi Savaş Filmleri Hangileridir?

Konuları ve sahip oldukları dikkat çekici ögeler ile izleyicilerin beğenisini toplayan pek çok film bulunmaktadır.

En İyi Savaş Filmleri Hangileridir?

HaberTS-Haber Servisi- Konuları ve sahip oldukları dikkat çekici ögeler ile izleyicilerin beğenisini toplayan pek çok film bulunmaktadır. En iyi savaş filmleri, izleyiciler üzerinde meydana getirdiği heyecan, korku ve merak gibi duyguların yanı sıra, gerilim filmleri ile de benzerliklere çeşitli sahiptir. Bundan dolayı, çok sayıdaki farklı kategorilerde bulunan bu filmler arasında, savaş ve aksiyon filmlerinin son derece özel bir yeri bulunmaktadır. Bu filmlere örnek olarak şunlardan söz edilebilir:

1. Das Boot Filminin Konusu Nedir?

8.3 IMDb puanına sahip olan Das Boot filminin konusu, Atlas Okyanusu’nda görevli olan U – 96 model bir Alman denizaltısının ve onun mürettebatının başından geçen olaylardır. Yönetmenliğini Wolfgang Petersen tarafından yapılmış olan bu Alman filmi, gösterime girmiş olduğu 1981 yılından bu yana, en fazla ödül almış olan Alman filmi unvanını hala korumaktadır.

Renkli olarak çekilmiş olan film, tam olarak 216 dakika uzunluğundadır. Jurgen Prochnow, Herbert Grönömeyer, Klaus Wennemann ve Bernd Tauber gibi oyuncuların yer aldığı filmin neredeyse tüm oyuncuları Almandır.

2. İnce Kırmızı Hat Filminin Konusu Nedir?

1998 yılında ilk kez gösterime girmiş olan bu filmin oyuncuları arasında Adrien Brody, Jim Caviezel, Sean Penn, Woody Harrelson, John Travolta, Ben Chaplin ve George Clooney gibi çok başarılı oyuncular bulunduğu gibi, yönetmenliğini ise Terrence Malick yapmıştır. İnce Kırmızı Hat filminin konusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaşadığı zorluklar ve gerilimlerdir.

171 dakika olan bu film, anadili olan İngilizce dışında resmi olarak Japonca ve Yunanca dillerine de tercüme edilmiştir. En İyi Film Akademi Ödülü’ne aday gösterilen İnce Kırmızı Hat filminin konusu olarak, askerlerin ruh hali ve savaşın insanlar üzerindeki etkileri oldukça etkili bir şekilde işlenmiştir. Filmin IMDb puanı ise 7.6’dır.

3. Ölümcül Tuzak Filminin Konusu Nedir?

2008 yılında gösterime giren ve en iyi savaş filmleri arasında bulunan Ölümcül Tuzak filminin konusu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ı işgal ettiği sırada bir bomba imha timinin mayınlı arazide yaşadığı zorluklardır. Bir savaş filminden çok gerilim filmi olduğu söylenebilecek olan filmin IMDb puanı 7.6 ve uzunluğu ise 131 dakikadır.

Kathyrn Bigelow tarafından yönetilmiş olan filmin oyuncu kadrosunda Anthony Mackie, Jeremy Renner, Guy Pearce, Evangeline Lilly ve Ralphf Fiennes gibi önemli oyuncular bulunur.

4. Soysuzlar Çetesi Filminin Konusu Nedir?

Brad Pitt, Diane Kruger, Til Schweiger, Michael Bacall, Eli Roth ve Melanie Laurent gibi oyuncuların yer aldığı ve yönetmenliğini başarılı yönetmen ve senaristlerden olan Quentin Tarantino’nun yaptığı Soysuzlar Çetesi filminin konusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasına karşı verilen mücadeledir.

Nazi karşıtlığı ile dikkat çeken film ilk olarak 2009 yılında gösterime girmiştir. 70.000.000 Dolar bütçe ile çekilen filmin resmi kazancı 318.000.000 Dolar olarak bilinmektedir. IMDb puanı ise 7.6’dır.

5. Er Ryan’ı Kurtarmak Filminin Konusu Nedir?

8.6 IMDb puanı ile en iyi savaş filmleri arasında yer alan Er Ryan’ı Kurtarmak filminin konusu, farklı cephelerde kardeşleri öldüğü için ordudan gönderilmesine karar verilen Er Ryan’ı bulmak isteyen bir yüzbaşı ile onun askerlerinin başından geçmekte olanlardır.

Özellikle Normandiya Çıkarması’nın işlendiği sahneleri ile ünlenmiş olan filmin yönetmeni Steven Spielberg’dir. Oyuncularından bazıları ise şunlardır: Tom Hanks, Adam Goldberg, Vin Diesel, Matt Damon, Tom Sizemore, Giovanni Ribisi ve Barry Pepper.

6. 1917 Filminin Konusu Nedir?

Henüz 2019 yılında gösterime girmiş olan 1917 filminde 8.3 olan IMDb puanı ile en iyi savaş filmleri arasında bulunmaktadır. Sam Mendes tarafından yönetilmiş olan filmin süresi 119 dakikadır. 90 – 100.000.000 Dolar bütçe ile çekilmiş olup, kazandırdıği miktar ise 300.000.000 Dolar’ın üzerindedir.

George Mc. Kay, Dean Charles Chapman, Andrew Scott ve Colin Firth gibi oyuncuların rol almış olduğu 1917 filminin konusu, Birinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelmiş olan Alberich Operasyonu’dur.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER