Kuruluş Osman Bala Hatun Ne Zaman Öldü? Bala Hatun Kimdir?

Kuruluş Osman dizisinde rol alan Bala Hatun, dizinin seyircileri tarafından merak edilmektedir. Şeyh Edebali’nin kızı ve Alaeddin Paşa’nın annesi olan Bala Hatun, tarihi kaynaklarda Osman Bey’in eşi olarak bilinmektedir. Peki, Kuruluş Osman Bala Hatun Ne Zaman Öldü? Bala Hatun Kimdir?

Kuruluş Osman Bala Hatun Ne Zaman Öldü? Bala Hatun Kimdir?

Tarihe göre Osman Bey’in Malhun Hatun ve Bala Hatun adında iki eşi olmuştur. Osman Gazi ile 1289 yılında evlenen Bala Hatun Kimdir? Çarşamba akşamlarının merak içerisinde takip edilen dizisi Kuruluş Osman dizisinde yer alan karakterler merak edilmektedir. İşte, Kuruluş Osman Bala Hatun ile ilgili merak edilenler…

ATV ekranlarının sevilen dizisi Kuruluş Osman dizisi yeni bölümleriyle ekranlara geliyor. Son bölümde Ertuğrul Bey vasiyetinde Osman Bey’in evlenmesini istiyor. Malhun Hatun’un çocuğu olmadığı için başka biriyle evlenmeye karar veren Osman Bey, Bala Hatun ile evlenecek mi? Bala Hatun Kimdir?

Bala Hatun Kimdir?

Tam manasıyla ne zaman doğduğu bilinmeyen Bala Hatun, 13. Yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Şeyh Edebali’nin kızı olan Bala Hatun, genelde Malhun Hatun ile karıştırılmaktadır. Osman Gazi’nin ilk evliliği 1280 yılında Malhun Hatun ile gerçekleşmiş ve bu evlilikten Orhan Gazi dünyaya gelmiştir. Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Bala Hatun ile evlenmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı olan Şeyh Edebali’nin kızı ve Alaaddin’in annesi olan Bala Hatun’un mezarı; babası Şeyh Edebali’nin Bilecik’te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde annesi ile beraber bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyın.baykal
hüseyın.baykal - 2 hafta Önce

Allah.rahmet.etsın.mekanları.cenet.olsun.bu.güzel.vatanta.yaşıyorsak.onlara.borcluyuz.bu.vatanın.teğerını.bilelım.Allahım.bu.vatanın.kuruluşuntan.bu.güne.katar.hızmetı.kecen.atalarımızın.mekanları.cenet.olsun.nurlar.icinte.yatsınlar.amın.bu.üc.aylar.hürmetıne

Yüksel alemdar
Yüksel alemdar - 1 hafta Önce

Şü yazıyı yazan bir okusun her tarafı yanlış yazılmış

SIRADAKİ HABER