Sinema sektörüne 25 milyon liralık destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema sektörüne büyük yatırımlar yapıyor.

Sinema sektörüne 25 milyon liralık destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema sektörüne büyük yatırımlar yapıyor.

Bu sayede umut vadeden 7 yönetmenin uzun metraj film çalışmalarına da katkı sağlandı. Toplamda 26 projeye 25 milyon liralık destek verildi.

Bu yıl; ilk Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım, Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım, Çekim Sonrası, Dağıtım ve Tanıtım ile Ortak Yapım türündeki 164 proje, 8 sinema sektör temsilcisi tarafından değerlendirildi.

7 film projesi uzun metrajlı kurgu filmi olurken bunlara 5 milyon 250 bin liralık destek aktarıldı. 16 sinema filmine 18 milyon 600 bin lira destekte bulunuldu.

Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödüllü usta yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun filmleri ve festivallerden ödüllerle dönen ünlü yönetmen Mustafa Kara'nın projelerine 1 milyon 800 bin liralık destek verilecek.

Tolga Karaçelik'in "Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi", Ferit Karahan'ın "Meteor Kanunları", Tarık Aktaş'ın "Geceden Fecre Kadar", Seyid Çolak'ın "Obruk" ile usta yönetmen Osman Sınav'ın "Rüzgarlı Pazar" filmi de desteklenen projeler arasında yer aldı.

"Mahi-Üsteğmen Kara Fatma", "Ya İstiklal Ya Ölüm", "Akif", "Cille", "Bulmaca Kulesi" ve "Mutlu Oyuncak Dükkanı" projeleri de desteklenen filmler arasına girdi.

Ukrayna ile ortak yapım "Klondike" ile Makedonya ortak yapımı "Men Versus Flock" da destek alan filmler oldu.

Belgesel Film Yapım Desteği türündeki başvurular mayısta gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER