Varol Uzlu'nun Belgesel Filmi Haydee Vargit Vizyona Giriyor

Trabzonlu yönetmen Varol Uzlu, son belgesi filmi “Haydee Vargit” Lara Sinemasında 20 Eylül’de saat 20:00’da ilk gösterimini yapacak.

Varol Uzlu'nun Belgesel Filmi Haydee Vargit Vizyona Giriyor

Haydee.. vargit....

Yönetmen Varol Uzlu son belgesel sinema filmi; Haydee Vargit' te, bir şiir mevsiminde sonbaharda, eşsiz yaylalarımızda yeşilin vedâ tonu turuncuya dönerken,
yolların son yolcusu olan çobanın sürüsü ve can arkadaşı ile kalbindeki coşkuyla yayladan dönüş hikayesini anlatıyor.
Görsel bir şölen sunuyor bizlere.

Bordo mavi aşkına da vurgu yapıp, yayla uşaklarının umutlarına ve özlemlerine de dokunuyor.

2020 sonbaharında 6 kişilik bir ekiple 15 günde çekilen bu film Kadırga yaylasında vargit çiçeklerin in açması ile başlıyor.

Karadeniz'in en güzel yaylalarından olan Kadırga da havalar soğumaya başlamıştır. 
Vargit çiçekleri de açmaya başlamıştır. Bu çiçeğin açması doğanın bir mesajıdır artık. Doğa ana: Göçünü, tasını tarağını al köyüne dön mesajını bu güzide çiçekle gönderir.
 
Kadirga yaylasında ailesi ile yaşayan çoban Ümit de  dönüş hazırlığına başlamıştır. Köyden gelecek can arkadaşı Garabalta yı beklemektedir. Üç gün sürecek bu yayla dönüşünde ona arkadaşlık edecektir
Vargit çiçekleri'nin açması ile yaylalardan köylerine dönüş yolculuklarını anlatan bu film belgesel sinema tarzında çekilmiş doğal oyunculardan oluşmuş bir film.

Süresi 54 dakika olan bu film 20 Eylül'de Trabzonda Lara sinemasında  gala gösterimi yapılacak ve bir ay boyunca gösterimi gerçekleşecek.

Yönetmen Varol uzlu 2008 de çektiği ilk filmi ,Mahalle maçı "5 te haftayım 10'da biter adlı belgesel filmiyle 2009 Ankara film festivali nde finalist film olmayı başarmış bir çok uluslararası spor filmleri festivallerinden davet almıştı..

Son filmi ,Hayde Vargit' yönetmenin kalfalık eseri..

İstanbul üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yönetmen Varol uzlu, "Yüreğumun orta yeri"adlı uzun metraj sinema filmi için hazırlıklarını sürdürüyor...

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER