Trabzon 13°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Bahçecik Cezaevi'ne Suç Duyurusu!

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Trabzon Cezaevi İdaresi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bahçecik Cezaevi'ne Suç Duyurusu!

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Trabzon Cezaevi İdaresi hakkında suç duyurusunda bulundu.

20 Kasım 2015 Cuma 15:04
Bahçecik Cezaevi'ne Suç Duyurusu!
 “Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi”, Dünya Çocuk Hakları Günü'nde, Trabzon Bahçecik Cezaevi’nde E.O.’nun hayatını kaybetmesi nedeniyle Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Trabzon Cezaevi İdaresi hakkında suç duyurusunda bulundu. 

“Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi” Dünya Çocuk Hakları Günü'nde Trabzon Bahçecik Cezaevi’nde E.O.’nun hayatını kaybetmesi nedeniyle  İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Mersin adliyeleri önünde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki alanda toplanan grup adına Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Temsilcisi Ümit Efe basın açıklamasını okudu.
Ümit Efe, Türkiye’nin uymakla yükümlü olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Türkiye’nin ulusal yasası olan Çocuk Koruma Kanunu’na göre, çocukların yaşam hakkının korunacağının garanti edildiğini belirtti. Ancak bugüne dek hapishanelerde çocukların birçok hak ihlaline maruz kaldığını ve hayatını kaybettiğini kaydeden Efe, çocukların hapsedildiği cezaevlerinde yeterli psikososyal destek verecek görevlilerin bulunmadığını, buna karşın çok sayıda infaz koruma memurunun görev yaptığını belirtti. Efe, bu yaklaşımın çocukların ruh sağlığını korumak için değil fiziki güvenliğini esas alan bir sistem olduğunu savundu.

“SON 6 YILDA 10 ÇOCUK CEZAEVİNDE HAYATINI KAYBETTİ”

Son 6 yılda cezaevlerinde 10 çocuğun hayatını kaybettiğini belirten Efe, “Bugüne dek gerçekleşen ve bugünden sonra gerçekleşme ihtimali olan adalet sistemi içindeki çocuk hakları ihlallerinden ve çocuk ölümlerinde en başta Adalet Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu belirterek bugün bir kez daha çocuk cezaevleri kapatılsın talebimizi tekrar ediyoruz” ifadelerini kullandı. Grup üyeleri bir süre “Çocuk Cezaevleri Kapatılsın”şeklinde slogan attıktan sonra dağıldı.

“E.O.’NUN ÖLÜMÜNÜN İNTİHAR OLMADIĞINA DAİR ŞÜPHELER VAR”

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, çok sayıda insan hakları ve hukuk dernekleri, vakıf platform ve örgüt şikayetçi olarak yer aldı. E.O.’nun Trabzon Bahçecik Cezaevi’nde hayatını kaybetmesi olayına ilişkin, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifleri Genel Müdürlüğü ile Trabzon E  Tipi Cezaevi müdürü ve personeli hakkında, “işkence ve kötü muamele, ölüme sebebiyet verme, hakkın kullanımını engelleme, görevi kötüye kullanma” suçlarından dava açılıp cezalandırılmaları istendi.

Suç duyurusu dilekçesinde, “Ölümün intihar sonucu gerçekleştiği belirtilse de, çocuğun yakınları tarafından ölüm vakasına dair makul şüpheler de bulunmaktadır. Mevcut şüphenin de etkili bir soruşturma yürütülerek ilgili ceza soruşturmasında giderilmesi gerekmektedir” denildi.

Son Güncelleme: 20.11.2015 15:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner573

banner575