Yerli Otomobil Ne Kadar Olacak? Bakan Açıkladı

Yerli Otomobil Ne Kadar Olacak? Bakan Açıkladı

Yerli Otomobil Ne Kadar Olacak? Bakan Açıkladı

 

HaberTS-Haber Servisi- Türkiye her anlamda gelişen bir devlet olmaya devam ediyor; ülkemiz kendi ürünlerini kendi üretmeye başladığından bu yana dünya piyasalarında sözü de geçmeye başladı. Ülke olarak çok eksiğimizin olduğu doğrudur ama bunların büyükleri başta olmak üzere yavaş yavaş tamamlamaya çalışıyoruz. Türkiye şu an da kendi parçalarını kendisi ürettiği bir otomobile sahip değil; Türk malı sandığımız arabaların hepsinde sadece montaj Türkiye de yapılıyor. Buna bir son vermek isteyen ülkemiz ilk yerli otomobil çalışmalarına çoktan başladı; ilk olarak bir örneğini yapan Türkiye’ otomobili halkın huzuruna çıkardı; herkes tarafından çok beğenilen otomobilin ismi tam olarak belli değilken yavaş yavaş geleceği hakkında bilgiler gelmeye başlandı. İşte detaylar

Yerli otomobil ne zaman yollara çıkacak?

İlk olarak bu sorudan başlayalım, Türkiye gerçekten olağan üstü bir araba yapıyor ve gösteriş anlamında çok havalı hatta rakiplerinden kat kat havalı gözüküyor. İç tasarım olarak da muhteşem bir görüntüye sahip olan arabanın, fabrika temelleri bursa da atılıyor; sayın cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleşecek olan törende temel atıldıktan sonra, 2022 yılında otomobilin seri üretime geçmesi beklenenler arasında. Bu beklentiye neden olan konu Sayın Bakanın yaptığı açıklamalardan kaynaklıdır. Sayın bakan geçmiş zamanlı açıklamalarında yerli otomobilin hastalıktan dolayı en fazla 2 aylık bir şaşma ile beklediğimiz zamanda yollarda olacağını söylemişti. Fabrikanın beklenen zamanda kurulması otomobilinde istenilen zamanda yollarda olacağı umutlarını artırıyor.

Yerli otomobil ne kadar olacak?

Asıl sorumuz ise bu, biz bir otomobil üretiyoruz ama bu ne kadar olacaktır. Sayın bakan önceki açıklamalarında ve şimdiki açıklamasında aynı sözü kullandı, denk olduğu arabalarla rekabete girecek seviye de olacak. Yerli otomobile alıcı gözle bir değer biçersek ki ülkemiz standartlarında yaklaşık olarak 300 bin TL ile 600 bin TL arasında değişir bir fiyat eder. Sayın bakan bu fiyatlardan bahsediyorsa, yaşadığımız gurur kadar kırgınlığa da sahip oluruz. Her şeyini bizim ürettiğimiz bir arabanın şu anda 100 ile 150 bin TL arasında olması lazım ki bir alman arabalarının ülkemiz de değildi Almanya’da ki satış fiyatlarına bakarsanız ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız. Ülke olarak biz arabamızı çok sevdik ki bu arabaya binip te mehteri son ses dinlemenin gururuna da erişme istiyoruz. Ülkemiz de o kadar yüksek bir fiyatta satışa sunulursa mehteri yine yüksek gelirli insanlar dinlerken, orta seviyede ki insanlar Tofaş’la gezmeye ve bu arabalara 20 bin TL vermeye devam edecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER