Gerçek adı Cemil Usta'dır. Trabzonspor'un şampiyonluk yıllarına damga vurmuş, uzun yıllar canından çok sevdiği takımının kaptanlığını yapmış; yürekle oynamanın çim sahalardaki simgesi olmuş gerçek bir sporcudur. Futbol hayatına Sebat Gençlik'te yani günümüzdeki adıyla [[Akçaabat Sebatspor))'da başlamış ve Trabzonspor'a(1969-70 sezonu) oradan gelmiştir.
 Trabzonsporluların kalbinde taht kuran Dozer Cemil'i onun zamanına yetişenler, adeta aşılmaz bir kale olarak anlatır. O yıllar geçmesine rağmen unutulmamış ve unutulmayacak bir oyuncudur. Liverpool'un yaklaşık iki senelik yenilmeme ünvanına son veren ve Trabzonspor tarihine altın harflerle yazılan 1-0'lı galibiyeti getiren penaltı golünü o atmıştır.
 Cemil Usta 2003 yılında 52 yaşında iken gözlerini hayata yummuştur. Ölüm sebebi kalp krizidir. Hayatının son demlerinde Trabzonspor'un maçlarına gitmeyi çok istemesine rağmen ilerlemiş yaşının verdiği yorğunlukla maç kuyruğuna giremediği için maçlara gidememesini en büyük sıkıntısı olarak bellediğini biliyoruz. Kuşkusuz bu da onda ki Trabzonspor aşkının en büyük göstergesidir.