Cilt bakımı, cildinizin en iyi hale gelmesi için yapılan işlemlerdir. Bu işlem yüzünüze ve vücudunuza uygun şekilde bakmanız demektir. Cilt bakımı, bir insanı güzel gösteren temel unsurlardan biridir. Ayrıca cildinizi zararlı ortamlardan korur. Cilt bakımı sadece iyi görünmekle ilgili değil, aynı zamanda iyi hissetmekle de ilgilidir. Cilt bakımı evde yapılabileceği gibi alanında uzman kişiler tarafından da yapılabilir. Cilt bakımı yapmayı planlarken yapılacak en önemli şey her adımın neyi gerektirdiğini ve cildinizin gelecek yıllarda sağlıklı ve parlak kalmasına nasıl yardımcı olacağını araştırmaktır.

Cilt bakımı, cildi koruma, geliştirme ve onarma işlemidir. Ölü hücrelerin çıkarılmasını, pul pul dökülmeyi, nemlendirmeyi ve temizlemeyi içerir. Akne izleri ve pigmentasyon için herhangi bir yan etkisi olmayan etkili yöntemler bulmanız gerekmektedir. Böylece cildiniz yenilenip daha canlı hale gelirken bir taraftan da zarar görmemiş olacaktır. Cilt bakımı işe ilgili her şeye hospitalturk.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, cildin korunması, onarılması ve olduğundan daha canlı hale gelmesi işlemidir. Temizleme, peeling, nemlendirme ve güneşten koruma gibi işlemlerin yapılması ile cilt bakımı yapılmaktadır. Cildin bizi zararlı UV ışınlarından koruması, güneş ışınlarına maruz kaldığında D vitamini üretmesi ve vücut ısısını düzenlemesi gibi birçok işlevi vardır.

Cilt bakımı, cilde bakım yapma ve daha spesifik olarak görünümünü ve sağlığını iyileştirme sürecidir. Cilt bakımı, cildin durumunu iyileştirmek için kremler veya jeller gibi ürünlerin topikal olarak uygulanmasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların büyümesini sağlayan işlemlere de cilt bakımı denilebilir. Farklı tedavi türleri gerektiren birçok farklı cilt bakım alanı bulunmaktadır. Kozmetik cilt bakımı, yüz ve vücuttaki çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu tedaviler topikal olarak uygulanabilir veya örneğin lazer tedavisi veya mikrodermabrazyon gibi bir tıp uzmanı tarafından gerçekleştirilen işlemleri de kapsayabilir. Bu konuda bilgi almak için buraya girmeniz gerekmektedir.

Cilt Bakımı İçin Neler Yapılır?

Cilt bakımı, cildin görünümünü, dokusunu ve yapısını koruma ve geliştirme sürecidir. Tahriş, kızarıklık ve kuruluğun önlenmesine yardımcı olur. Cilt bakımı evde veya dermatolog muayenehanesi gibi profesyonel bir ortamda yapılabilir. Öncelikle cilt bakımının yapılabilmesi için cildinizin türünü belirlemeniz gerekmektedir. Yağlı, az yağlı, kuru cilt olarak cildinizin türüne uygun cilt bakımı yapabilirsiniz.

Ciltte oluşan sorunlara uygun bakım ürünleri bulmak da önemlidir. Cilt bakım ürünleri arasında cildinizi çok sağlıklı hale getirecek kremler, bakım kürleri, maskeler bulunabilir. Bunları uygulamadan önce cildinizi kirlerden ve yağlardan arındırmanız uygun olacaktır. Böylece gözenekleri açılmış bir cilt üzerine bakım yapmış olursunuz.

Cilt Bakım Aşamaları Nelerdir?

Cilt bakımı, fiziksel, zihinsel ve duygusal yönler de dahil olmak üzere kişiyi tümüyle ele alan bütünsel bir süreçtir. Deri üç katmandan oluşmaktadır: epidermis, dermis ve hipodermis. Epidermis, alttaki dermisi dış hasarlardan koruyan en yüzeysel tabakadır. Dermis kıl folikülleri, ter bezleri ve yağ bezlerinin yanı sıra kan damarları ve lenfatik damarlar gibi dolaşım kanallarını içerir. Akne veya egzama gibi enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olarak genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca yüzünüzü nemli tutmaya yardımcı olur, böylece gün boyu yumuşak ve esnek kalır.

Cilt insan için çok önemlidir. Cildin güzel ve canlı görünmesi kişinin psikolojik olarak iyi olması anlamına gelmektedir. Cilt bakımı yapılmasında aşama aşama gidilmesi gerekmektedir. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

Ø  Öncelikle kapsamlı olarak cilt analizi yapılmalı ve cildinizin ihtiyaçları belirlenmeli

Ø  Bu işin ilk aşaması temizliktir. Cilt yağ ve makyajdan arındırılır. Cilt üzerindeki yabancı maddeler ciltten uzaklaştırılır.

Ø  Cilde buhar uygulaması yapılır ve bu uygulama ile gözeneklerin açılması sağlanır.

Ø  Cilt yağ bezeleri, siyah noktalar gibi rahatsız edici etkenlerden uzaklaşmış olur

Ø  Cildin arındırılmasının ardından tekrar peeling uygulamasına gerçekleşir.

Ø  Cildin ihtiyacına göre kolajen üretimiyle cildin uyarılarak sıkılaştırılması sağlanır.

Ø  Cildin ihtiyaç duyduğu vitamin, protein, mineral desteği sağlamak üzere serum uygulanır.

Bu işlemlerin yapılmasının ardında alacağınız profesyonel tavsiyeler ile cildinizin canlılığını daha uzun süre koruyabilirsiniz. Hospitalturk üzerinden bu konuda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cilt Bakımı Niçin Tercih Edilmektedir?

Deri, cilt denildiğinde vücudumuzun dış tabakası akla gelmektedir. Cildimiz iç organlarımızı korur ve vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur. Hipodermis, kışın sıcak tutarak veya yazın terleyerek vücut sıcaklığımızı korumamıza yardımcı olan yağ hücreleri, kemik iliği ve kaslardan oluşmaktadır. İnsan için bu kadar önemli olan ve bedenimizin nefes almasını da sağlayan cildimize çok iyi bakmamız gerekmektedir. Bu konuda kendimiz çaba gösterebiliriz ancak alanında uzman ekiplerden destek alarak profesyonel bir cilt bakımı yaptırabilirsiniz.

Cilt bakımındaki kozmetik işlemler bu alanda uzmanlaşmış tıp uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bu uzmanlar kozmetik cerrahide uzmanlık eğitimi almış ve müşterilerinin mükemmel hizmet ve sonuçlar almasını sağlamak için ek kursları tamamlamıştır. Ayrıca dünya çapında çıkan tüm yenilikleri alarak uygulama konusunda da aktiftirler. İşte bu uzmanlar tarafından uygulanan cilt bakım işlemleri ile cildinizin korunması ve sağlıklı bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

Cilt Bakım Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Cildimiz gün içerisinde yabancı maddelerde, sıcak soğuk farkından, kirli havadan etkilenmektedir. Cilt bu etkenlerle yavaş yavaş cansız ve sağlıksız bir hale gelmektedir. Bunun önüne geçmek için ara ara cildinize bakım yaptırmanız uygun olacaktır. İşte bu konuda yapılacak uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

Ø  Cildin temizlenmesi

Ø  Peeling yapılması

Ø  Tonik uygulaması

Ø  Buhar ile gözenek açma

Ø  Komedon Temizliği

Ø  Maske uygulaması

Ø  Nemlendirme işlemi

Bütün bu işlemler hakkında bilgi almak ve cildinize çok detaylı bir bakım yaptırmak için burayı tıklayınız.

Editör: Ersin Tanitim