Göz kayması, çocuklarda sık rastlanan bir durum olabilir. Gözlerin her ikisinin de doğru yöne odaklanmaması, bir gözün diğerine göre farklı bir yönü bakması ve gözlerin paralel olmaması şeklinde tanımlanabilir. Peki, bu durum neden oluşur, belirtileri nelerdir ve en önemlisi çocuklarda göz kayması nasıl tedavi edilir?

Sağlıklı ve Estetik Gülüşler İçin Diş Kaplama Süreci Sağlıklı ve Estetik Gülüşler İçin Diş Kaplama Süreci

Nedenleri:

Çocuklarda göz kayması, doğuştan gelen bir durum olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Bazen yüksek dereceli gözlük ihtiyacı, bazı göz hastalıkları, nörolojik durumlar, prematürite veya travma sonucu da meydana gelebilir.

Belirtileri:

●       Gözlerden birinin veya her ikisinin de doğru yöne bakmaması,

●       Başın sürekli bir yana eğik olması,

●       Çift görme,

●       Yakın veya uzakta odaklanma zorluğu,

●       Gözlerde sık sık ovuşturma, ışıktan rahatsızlık, kızarıklık veya sulanma.

Tedavi Seçenekleri:

Gözlük Tedavisi: Göz kaymasının nedeni hipermetropi veya miyopi ise, uygun gözlük reçetesinin verilmesi problemi çözebilir.

Göz Egzersizleri: Özellikle konverjans yetmezliği dediğimiz kayma türünde göz kaslarını güçlendirmek amacıyla, göz doktorunun önerdiği belli egzersizlerin yapılması gerekebilir.

Botulinum Toksin Enjeksiyonu: Belirli durumlarda, göz kaslarına botulinum toksin enjeksiyonu yapılır. Bu, geçici bir tedavi yöntemidir ve genellikle cerrahi tedavi öncesinde denenebilir.

Cerrahi Tedavi: Göz kaymasının şiddetli olduğu durumlarda, cerrahi tedavi seçeneği gündeme gelebilir. Bu tedavi, göz kaslarının doğru konumda tutulmasını sağlamak için yapılır.

Sonuç:

Çocuklarda göz kayması, erken teşhis ve tedavi edildiğinde başarılı sonuçlar alınabilir. Tedavi edilmediğinde göz tembelliğine sebep olabilir. Eğer çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız, bir göz doktoruna başvurmanızda fayda vardır.