Sağlık için birebir: Sığırkuyruğu çayı faydaları nelerdir? Sağlık için birebir: Sığırkuyruğu çayı faydaları nelerdir?

Kahve delisi bir kültür haline geldik. Bir fincan kahvenin diyabet, kalp hastalığı, inme, bunama ve bazı kanser türlerinde riski azalttığına dair araştırmalar var. Peki, kahvenin zararı ne olabilir? Çocuklar kahve içebilir mi? Peki, kahve içmeye hangi yaşta başlanmalı?

Çocuk doktorları ve diğer sağlık uzmanlarının kahve ve gazlı içecekler ve spor içecekleri gibi diğer kafeinli içeceklerin gençler için zararlı olabileceğine dair yıllarca süren uyarılarına rağmen, bazı ebeveynler çocuklarının kahve ya da kafeinli içecekler içmesine izin veriyor.

Amerikan Pediatri Akademisi, 12 yaşın altındaki çocuklar için kafeinli kahve, çay, soda, spor içecekleri veya diğer ürünleri önermezken, 12 ila 18 yaş arası ergenlerin günlük en fazla 100 mg kafein tüketmesi zararsızdır.

Sadece kahve değil. Bir Tüketici Raporları araştırmasına göre, bir şişe spor içeceği, markasına bağlı olarak yaklaşık 250 miligram kafein içerebilir. Bir fincan çay 47 miligrama kadar sahip olabilirken, bir diyet gazlı içecek 46 miligrama sahip olabilir.

Peki, kaç yaşında kahve içmeye / kafein tüketmeye başlamak doğru?

Çocukların vücut boyutları genellikle daha küçük olduğundan, işlevlerini bozmak için daha az kafein gerekir. Bir yetişkin için önemsiz olan miktar, küçük bir çocuk için ezici olabilir. Çok fazla kafein kalp atışlarını ve kan basıncını yükseltebilir, asit geri akışına katkıda bulunabilir ve çocuklarda kaygı ve uyku bozukluklarına neden olabilir. Yüksek dozlarda kafein tehlikeli olabilir.

Çocuk doktorları kafein tüketen çocukların acil servise çeşitli şikayetlerle getirildiğinden bahsediyor. Kafeini metabolize etme yaşı kaçtır? Çocuklar belli bir yaşa kadar asla kahve içmemeli ve kafeinli içecekleri kullanmamalıdır. Hassas bünyeli çocuklar kafein alımı sonrasında migren, kalp sorunları ve nöbet gibi sorunlar yaşayabilir.

Kahve içen çocuklarla ilgili diğer sorun bu içeceklerin süt ve su gibi besleyici olmamasıdır. Kahvelerde krema, şeker gibi katkı maddeleri de yer alır. Ekstra şekerler ve ağır kremler yağ ve kalori eklerken, şekersiz versiyonlar çocukları yapay tatlandırıcılara maruz bırakabilir.

Sonuç olarak ne var? Kafeinden kaçının! Kafein, uyanıklığı artıran bir uyarıcıdır. Çocuğunuz günü atlatmak için kafeine ihtiyacı olduğunu hissediyorsa, öncelikle yorgunluğu yaratan şeyin temel nedenini belirlemek için bir çocuk doktoruyla çalışmak daha iyi olacaktır. Uzman görüşü alarak ergenlik dönemi sonuna kadar kafein tüketmelerine müsaade etmemek en doğrusu olacaktır.