Fazla şeker tüketmek sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Peki, en çok şeker içeren meyveler hangileridir?

Hangi meyvelerde çok şeker var sorusu birçoğumuzun aklına takılır. Günlük hayatımızda şeker ve tatlı ihtiyacımızı en sağlıklı şekilde meyvelerden alıyoruz. Bazıları normal seviyede şeker içerirken, en çok şeker içeren meyveleri tükettiğimizde, sağlığımız tehlikeye giriyor. Hangi meyvelerde şeker var sorusunun yanıtı tamamıdır. Peki, sağlığı ciddi şekilde riske atacak ölçüde şeker içeren 13 meyve hangisidir?

EN ÇOK ŞEKER İÇEREN 13 MEYVE!

1.Mango

Mango en çok şeker içeren meyveler listesinde zirvede yer alıyor! İhtiyacınız olan lif ve besinlerle birlikte, doğal şekere sahiptir. Bir mangoda 46 gram şeker olduğundan bir dilim yemek yeterli olur.

2.Üzüm

Bir fincan üzümde 23 gram şeker var. Dondurulmuş üzümler yemeyi tercih edebilirsiniz.

3.Kiraz

Hangi meyvelerde çok şeker var sorusunun yanıtı bir fincanında 18 gram şeker bulunan kiraz meyvesi ile yanıtlanabilir.

4.Armut

Bir orta boy armut 17 gram şeker içerir. Dilimleyerek tüketilmesi ve salatalara doğranması iyi olacaktır.

5.Karpuz

Oruç sonrası baş ağrısı nasıl geçer? Sadece 1 bardak tüketmek yetiyor! Oruç sonrası baş ağrısı nasıl geçer? Sadece 1 bardak tüketmek yetiyor!

Yazın en sevilen lezzet karpuzdur ve bir diliminde 17 gram şeker bulunur. Uzun süre güneşte kalanlar için su ihtiyacını karşılar. Elektrolit minerallerine sahiptir. İki dilimden fazlası çok fazla şeker tüketimi anlamına gelir.

6.İncir

İki adet incir yerseniz 16 gram şeker alırsınız. Bir dilim incirin üzerine keçi peyniri sürüp tüketirseniz veya tavuk gibi yemeklere katarsanız şeker oranını azaltabilirsiniz.

7.Muz

Bir orta boy muzda 14 gram şeker vardır. En çok şeker içeren meyveler dendiğinde olgun bir muzdan iyisi yoktur.

8.Avokado

Daha az şeker oranıyla avokado görece daha sağlıklı meyvelerdendir.

9.Guava

Tropikal meyveler klasiklere göre şeker miktarı daha ideal olan seçeneklerdir. Her biri 5 gram şeker ve yaklaşık 3 gram lif içerir. Smoothie gibi içeceklere bir dilim guava ekleyebilirsiniz.

10.Ahududu

Böğürtlen, karadut ve ahududu meyveleri lif ve şeker içerir. Sindirim için harika bir seçimdir.

11.Kavun

Orta dilim kavunda 5 gram şeker ve 23 kalori bulunur. En çok şeker içeren meyveler arasında sağlıklı seçimlerden biridir.

12.Papaya

Hangi meyvelerde çok şeker var? 6 gram şeker oranıyla limon, yoğurt ve tuzla karıştırıp içecek yapabileceğiniz papaya meyvesi, aşırı şeker içermez.

13.Çilek

Bir bardak bütün çilek sadece 7 gramdır. Salata ve içeceklere ekleyerek tüketebilirsiniz.