Kahramanmaraş merkezle depremler Türkiye’nin canını yaktı.  10 ilde büyük yıkımlara neden olan depremlerde, on binlerce insanımız hayatını kaybetti ve yaralandı.  
Büyük acılara neden olan depremlerde binlerce bina yıkılırken, çok sayıda binada da ağır hasar tespit edildi.

Bu noktada en çok merak edilenlerden biri de TOKİ’nin yaptığı binalarla ilgili oldu. TOKİ’nin bölgede yaptığı 133 binden fazla binada herhangi bir yıkım ve hasar olmaması ise Türkiye’de gündem oldu.
TOKİ’nin binalarının sırrını TV100’de, “Az önce konuştum” adlı programın sunucusu Candaş Tolga Işık, Erdoğan Bayraktar’a sordu.

BİNALARIN SIRRINI 5 MADDEDE AÇIKLADI

Kentsel Dönüşüm Hamlesinin başlatıldığı dönemde TOKİ’nin Başkanlığını yürüten Devlet Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar, Işık’a binaların sırrını 5 maddede anlattı.
Işık, “TOKİ Evleri sapa sağlam, deprem bölgesinin bütününde dimdik ayakta duruyor. Bende bu konuyu bu işin bir numaralı mimarına sormak istedim. Yani TOKİ’nin, Özal dönemi kapatıldıktan sonra tekrar açılmasına ve o dönem çok ciddi işler yapılmasına vesile olan kişi…
Bugün bu binalar hepsi ayaktaysa, bende bu konuyu TOKİ’nin o dönem başındaki kişiye sorayım dedim. Sayın Erdoğan Bayraktar’ı aradım. İnşaat Mühendisi kendisi…

BU BİNALAR NASIL AYAKTA?

Dedimki, “Erdoğan bey bu binalar nasıl ayakta? Yani sizin döneminizde siz ne yaptınız ki bu binalar ayakta duruyor?”
5 madde anlattı. Bende not aldım.

Diyorki;

1 Zemin Etüdü
2 Radye Temel
3 Temellerde ambartman büyüklüğü

4 Kuvvetli kolan, kuvvetli perde

5 en önemlisi sıkı denetim.

Devleti devlet yapan da bu sıkı denetimdir her şeyden önce..

800’DEN FAZLA İLÇE GEZDİM

Anlattı hatta, kendisi “TOKİ Başkanlığı döneminde altımda Passat’la 80 ilde 800’den fazla ilçe gezdim” Tek tek binaları denetlediğini anlattı. Yani denetim mekanizmasının aslında bir ürünü olduğunu ifade etti.   
Çürük binaların müteahhitleri konuşuluyor, ama biraz da sağlam binaların altında imzası olan isimlerin de konuşulması gerekiyor” dedi.