İstanbul’da 65 Yaş Üzeri ve 20 Yaş Altı Yasak Kalktı!

Son Dakika açıklaması geldi. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada 20 yaş altı ile 65 yaş üzeri toplu taşıma yasağının kaldırıldığına yer verildi.

İstanbul’da 65 Yaş Üzeri ve 20 Yaş Altı Yasak Kalktı!

İstanbul İl Hıfzısıhha Meclisi bugün toplantı ve koronavirüsle mücadele hakkında bazı kararlar aldı. 2 Mart 2021 tarihinden itibaren başlayan kademeli normalleşme ile beraber İstanbul’da sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalar esnetilmeye başlatıldı. İstanbul Valiliği tarafından yapılan son dakika açıklamasında 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı kişilerin toplu taşıma araçlarını kullanımının yasağının kaldırıldığına değinildi. Kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı kişiler toplu taşıma aracına binemeyecek.

İçişleri Bakanlığı Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada:

Sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek olan yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımızın ve gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?
Çıkış, varış ve güzergah illerinde yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımız/gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri halihazırdaki uygulamadaki gibi izne tabi olup 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemizle belirlenen esaslar çerçevesinde seyahat izin kurullarından seyahat izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecektir.

Çıkış, varış ve güzergah illerinde sadece düşük ve orta risk grubundaki illerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatleri için izin alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Ayrıca 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne tabi olmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

-Sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek olan yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerde bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecekler mi?
Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerimizdeki 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabileceklerdir.

Çok yüksek risk grubundaki illerimizde ise 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız için şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanımına dair kısıtlamaya devam edilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER