Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Şubat ayında olmamıza rağmen Ardahan gibi bazı illerimizin dışında ülke genelinde kar yağışı geçmiş yıllara oranla daha az görüldü. Bu hafta sonu bizleri nasıl bir hava durumu bekliyor? Yurt geneli detaylı hava durumu raporunu sizler için hazırladık.

Marmara bölgesinin batı kesimleri Cumartesi gününe kuvvetli lodos ile uyandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa illeri için sarı uyarıda bulunmuştu. Yer yer 40-80 km/saat seviyesinde esecek olan rüzgar pazar günü öğle saatlerine kadar etkisini sürdürecek. Ancak pazar günü rüzgarın Ege Denizinde de etkili olacağı belirtiliyor.

Hafta sonu Ege Bölgesinin iç kesimleri, Karadeniz bölgesi, Akdeniz Bölgesinin orta ve doğu kesimlerinde az bulutlu ve açık bir hava durumu etkili olacak. Cumartesi gününü yerel yağışlarla geçirecek olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise pazar günü az bulutlu ve açık bir hava durumu bekleniyor.

Hafta sonu yurdumuzun önemli bir bölümünde sisli hava da etkili olacak. Sisin özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde etkili olması bekleniyor.

Bazı illerimizde Çığ Tehlikesi

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi kar erimelerine neden olacağı için beraberinde çığ tehlikesini de gündeme getiriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 13 ilimiz için sarı seviyede hava durumu uyarısı yayınlayarak çığ tehlikesi konusunda vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Hafta sonu Giresun, Trabzon, Artvin, Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Muş, Bitlis ve Şırnak illerinde yaşayan vatandaşlarımızın çığ düşme tehlikesi nedeni ile tedbirli olmaları gerekiyor.

Hava Sıcaklıkları Düşecek mi?

Hava Durumu verilerine göre önümüzdeki hafta hava sıcaklıklarının çok fazla değişmeyeceği ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Ancak 12 Şubat Pazartesi gününden itibaren Batı illerimizden başlamak üzere yurdumuzun yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceği belirtiliyor. Yağışların Ege Bölgemizde şiddetli, diğer illerimizde ise yer yer sağanak ve genellikle orta şiddette olması bekleniyor. Genellikle yağmur şeklinde görülecek olan yağışların Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin yüksek kesimlerine kar şeklinde düşmesi bekleniyor.

Büyük Yerleşim Yerlerinde Hava Durumu

Pazar günü İstanbul'da hava durumunun parçalı az bulutlu 18°C, Ankara'da Sisli 15°C, İzmir'de yağışlı 19°C, Mersin il merkezinde açık 18°C, Erzurum'da Sisli 4°C olması bekleniyor.