Huawei, lens tedarikçisi Sony arasında anlaşmazlığa yol açan yaptırımların tetiklediği bir hareketle kendi CMOS sensörünü geliştirme girişiminde bulunuyor. Çıkan habere göre geliştirme süreci levhadan çipe uzanıyor ve özellikle epitaksiyel katmanlarla ilişkili inceltme katmanlarında çeşitli yenilikçi değişiklikler içeriyor. Bu yenilikler, yaygın arkadan aydınlatmalı (BSI) teknolojiyle uyumluluğu mümkün kılıyor.

Huawei'nin Yeni CMOS Sensörü Oluşturma Nedeni

Yaptırımlar Huawei'yi vurduğunda, görüntü sensörü orijinal tedarikçisi Sony, sevkiyatlarını durdurarak her iki şirketi de etkiledi. Sony, tedarikleri yeniden başlatmak için izin istedi ancak Huawei ile ilişkileri zaten gergindi. Sonuç olarak Sony'nin yıllık geliri, Huawei'ye CMOS satışlarının askıya alınması nedeniyle milyarlarca dolarlık bir düşüş yaşadı.

Bu girişim Huawei'ye özel değil; Çin'deki çok sayıda yerli üretici kendi CMOS sensörlerini geliştirmeyi araştırıyor. Geçen yılın Ocak ayında, CES 2022'de başka bir Çin markası olan OMNIVISION, OVB0B olarak adlandırılan 200 megapiksel CMOS sensörünü tanıtmıştı. 16384×12288 piksel çözünürlüğe sahiptir, 0,61μm ile dünyanın en küçük piksel boyutu rekorunu elinde tutar ve büyük 1/1,28 inç sensör boyutuna sahiptir. Ayrıca 16:1 gruplamanın ardından 2,44μm'ye eşdeğer 12,5 milyon piksel çıktısı alabilir.

OnePlus 12 performansıyla tüm rakiplerini geride bırakacak! OnePlus 12 performansıyla tüm rakiplerini geride bırakacak!

Yakın zamanda piyasaya sürülen Huawei Mate60 serisi, potansiyel olarak Sony sensörlerini en son kullananlar arasında olabilir, çünkü yaklaşan P70 serisi veya Mate70 serisinin Huawei'nin kendi geliştirdiği yeni CMOS görüntü sensörünü tanıtabileceği beklentisi var.

Huawei'nin Kirin 9000S gibi yeniliklerle birlikte kendi geliştirdiği CMOS teknolojisine yönelik girişimi, şirket için ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor ve ürün yelpazesine umut verici ilerlemeler getiriyor.