Forum AVM’de yapı kullanma belgesi olmayan bölümdeki alanı, özel bir işletme yürütmeliğe aykırı kullanmaya başlamıştı. Bunun üzerine gelen şikayetler sonrası 15 günlük süre verilmiş ve alanın boşaltılması istenmişti. Fakat geçen 15 günün ardından özel işletme faaliyetlerine devam etti. Son karar encümene bırakıldı. Encümen ise para cezası kesti ve 30 gün daha süre verdi. Konu üzerine açıklama yapan İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Fatma Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na seslenerek, kimsenin Trabzon markasından güçlü olmadığını belirtti ve yönetmeliğe uygun şekilde hareket edilmesini talep etti.


13. MADDEYE DİKKAT ÇEKTİ
Fatma Başkan, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in 13. Maddesine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Forum AVM’deki usulsüzlük ve kanun tanımazlık hala devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi buradaki etkisini tamamen kaybetmiş, yetkisini ise AVM yönetimine bırakmış durumda. AVM yönetimi ve özel firma alınan kararları hiçe sayıyor. Tüm usulsüzlüklere rağmen faaliyetlerine devam ediyor. Verilen 15 günlük süre doldu, ruhsatsız alandaki faaliyetler durmadı. Normalde kapatılması gereken alan için ise encümen kararı ile para cezası kesiliyor ve 30 gün daha ek süre veriliyor. Bu yönetmeliğe aykırı. Sayın büyükşehir belediye başkanı, size İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in 13. Maddesinde yazılanları okumanızı tavsiye ediyorum. Madde şu şekilde:


‘İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri, yetkili idareler tarafından ruhsatın verildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde kontrol edilir. İşyerinin bu süre içinde kontrol edilmemesi halinde ruhsat kesinleşir. Kontrol görevini yerine getirmeyen yetkili idare görevlileri hakkında kanunî işlem yapılır. İşyeri açma ve çalışma ruhsatının verilmesinden sonra yapılacak denetimlerde mevzuata uygun olmayan unsurların ve noksanlıkların tespiti halinde, işyerine bu noksanlık ve hatalarını gidermesi için bir defaya mahsus olmak üzere on beş günlük süre verilir. Verilen süre içinde tespit edilen noksanlık ve aykırılıklar giderilmediği takdirde, ruhsat iptal edilerek işyeri kapatılır. Ayrıca ilgililerin yalan, yanlış ve yanıltıcı beyanı varsa haklarında kanunî işlem yapılır.’ Yönetmelik bu kadar açıkken, bu nasıl bir başıboşluk ve vurdumduymazlıktır? Sayın büyükşehir belediye başkanı hangi güçler bu işin arkasında var? Neden hiçbir şey yapamıyor, yaptırım uygulamıyorsunuz? Sizi korkutan veya geri durmanıza sebep olan şey nedir? “


BAŞKAN’A SÖZLERİNİ HATIRLATTI
Fatma Başkan, Murat Zorluoğlu’nun özel bir haber sitesine yaptığı açıklamaları hatırlatarak şu şekil devam etti:

Trabzon Kültür Yolu Festivali Ne Zaman Başlayacak? Trabzon Kültür Yolu Festivali Ne Zaman Başlayacak?

“Daha önce siz özel bir haber sitesine yaptığınız açıklamada, “ Türkiye bir hukuk devleti, kurallar herkes için geçerli. Niye tanımasın. Tanımazsa yetkili kamu kuruluşu gider işlemini yapar. Bu işleri bu kadar dramatize etmemek lazım.” İfadelerini kullanmıştınız. Şimdi sizden talep ediyorum, kamu ilgili kuruluşları gitsin, gerekli işlemi yukarıdaki yönetmeliğe uygun şekilde hayata geçirsin. Büyükşehir belediyesi bu AVM çetesine daha fazla boyun eğmesin. Bu işler daha da dramatize hale gelmesin. Trabzon gibi marka değeri yüksek bir şehrin belediye başkanı olduğunuzu da unutmayın. Ne bir AVM çetesi ne de başka kimse Trabzon markasından güçlü değildir.”

Editör: Haber TS