İl bazında Trabzon’un Gayri Safi Yurt İçi Hasıla sıralamasında sürekli gerileyerek 50’nci sıraya düştüğüne vurgu yapan İYİ Parti Trabzon Milletvekili adayı Yavuz Aydın, “Kişi başına gelir, Türkiye ortalamasının çok altına düştü. Bu acı tabloya rağmen Trabzon, teşvik sıralamasında bir türlü üst seviyeye yükseltilmiyor. Trabzon batıyor, hep geriliyor ama iktidar seyrediyor. Acil tedbirler lazım” dedi.

TÜİK verilerine göre 2004’te 30’lu sıralarda olan Trabzon’un, en son açıklanan 2021sonu verilerine göre 50. sıraya gerilediğini hatırlatan İYİ Partili Aydın, “Kişi başı GSYH rakamları Trabzon’un durumunu net olarak açıklıyor. Ayrıca, 2004’te Trabzon’un da içinde bulunduğu TR90 (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane) bölgesi 16’ncı sıradayken, şimdi 5 sıralama geriledi, 21. Sıraya düştü. İlimiz, Bayburt, Erzincan, Adıyaman, Bartın, Erzurum, Yozgat ve Karaman gibi illerin çok altında kalmıştır” diye konuştu.

ÇÖZÜM: TEŞVİKTE EN AZ 5. BÖLGE KATEGORİSİ

Trabzon’un kişi başı GSYH gelirinin 5 bin 836 dolar olarak gerçekleştiğine vurgu yapan Yavuz Aydın, şunları söyledi:  “Türkiye ortalaması ise 9 bin 592 Dolar, yani Trabzon, ortalamanın yüzde 38 altında pay alıyor. İlimizin durumunu en iyi özetleyen rakamlardan biri de bu. Bu acı tablonun karşısında atılacak en önemli ve somut adım, teşvik kategorisinin acilen yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasıdır. Trabzon’un yatırımcı için cazip olabilmesi için şu anda 3’te olan yatırım teşvik mevzuatında mutlaka 5. Bölge, iç kesimler ise 6. Bölge kategorisine alınması şarttır. Aksi halde sıkıntılar birbirini tetikler, yatırımcı gelmez, olanlar işini büyütemez, bazıları iflas eder, göç artar. Köylerde tarım azalır, işsizlik büyür. Milletvekili sayısının 8’den 6’ya düşmesi gibi her alanda gerilemeye devam ederiz.” 

BURSA’YA MI GİDER, TRABZON’A MI GELİR!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili adayı Yavuz Aydın, “Bu arada Sanayi Bakanlığı, ilçelerin sosyo ekonomik göstergelerine göre yaptığı yeni teşvik derecelendirmesinde Ortahisar ilçemizi Bursa ve Kocaeli gibi illerle aynı kategoride değerlendirdi. Trabzon teşvik beklerken bu avantajlardan tamamen uzaklaştı. Yatırımcı teşvik oranı aynıysa Bursa’ya mı gider, Trabzon’a mı gelir? Trabzon batıyor, iktidar seyrediyor. Trabzon 3. bölgede kaldıkça, sorunlar bitmez. Ama yol açılışları onlar için yeterli oluyor. Bunu alkışlıyoruz ama asıl dertlere niye derman olmuyorlar, 21 yılda tek bir somut adım atmadılar” dedi.

a8f28480-b5f1-4fa3-ad5d-506cd9e2b67f