Ülkemizde son dönemde sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaklıklarda sürekli olark değişkenlikler görülmeye devam ediyor. Sonbaharla birlikte hem yağışlar artmaya başladı hem de yurdun yüksek kesimlerinde yılın ilk karı düşmüştü. Meteoroloji hava tahmin raporuna dair yeni değerlendirmelerde bulundu.

Trabzon'da Şehit Piyade Uzman Çavuş Kadir Tuncer Parkı açıldı Trabzon'da Şehit Piyade Uzman Çavuş Kadir Tuncer Parkı açıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu'nun ve Adana’nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin ve Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın doğusunda yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini belirtti.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Meteoroloji'den yapılan bir diğer açıklamada rüzgarın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor ifadeleri kullanıldı.